Deti a bolesť. Kedy ju zvládnete svojpomocne, kedy radšej vyhľadať lekára?

Patricia Poprocká, 11. mája 2023 o 04:40

Ideálne je, keď je všetko v poriadku. Dieťa sa na nič nesťažuje, je zdravé, radostné, zvedavé, hlučne vystrája. Bolesť dieťa mení a – je nepríjemná pre dieťa i pre rodiča, ktorý trpí s ním a snaží sa mu pomôcť. Kedy sa to dá zvládnuť svojpomocne, kedy treba radšej k lekárovi? Ponúkame stručný manuál.

Nie je bolesť ako bolesť. Ak sa dieťa len prejedlo, netreba panikáriť. Ak však neznesie dotyk na brušku, treba vyhľadať lekára.

Foto: Shutterstock.com

Bolesť sa definuje ako nepríjemný pocit, ktorý signalizuje poranenie alebo poškodenie organizmu. Sama o sebe nie je chorobou, ale môže chorobu sprevádzať.

Niekedy je bolesť užitočná, organizmus nám prostredníctvom nej dáva odkazy, čo potrebuje. Napríklad ak nás začnú bolieť nohy, je to signál, že si potrebujeme odpočinúť. Mierna bolesť hlavy zasa môže značiť okrem únavy aj nedostatok tekutín, že je potrebné sa napiť, bolesť brucha zasa, že sme to prehnali s jedlom, prípadne že sme jedli rýchlo alebo nezdravo, a podobne.

Bolesť je niekedy sprievodcom aj bežných fyziologických procesov – napríklad deti bolia ďasná pri raste zúbkov, kĺby pri rýchlom raste a podobne. No a potom je bolesť, ktorá vzniká v dôsledku infekcie (vírusovej, bakteriálnej), zápalu či pri poranení, zlomenine alebo popálenine. Svojským druhom je pooperačná bolesť.

Deti dokážu jasne vysvetliť, že ich niečo bolí, zhruba od veku štyroch rokov. Dovtedy je potrebné všímať si ich správanie a porovnávať so štandardnou situáciou, keď je všetko v poriadku, odporúčajú lekári. Zamerať sa treba na správanie – plač, dych, výraz tváre, pohyby, či sú rovnaké ako zvyčajne.

Rodičia svojej deti poznajú najlepšie, rovnako aj úľavové techniky na miernenie bolestí – či už osvedčený krém, olej, masáž, dojčenie alebo jednoducho len pritúlenie si dieťaťa, ktoré spokojne zaspí.

K lekárovi sa odporúča vybrať, pri niektorej z nasledujúcich situácií:
Ak sa pre silnú bolesť dieťa zobudí zo spánku

Ak je bledé, potí sa alebo zvracia

Ak bolesť neustupuje a dieťa sa opakovane sťažuje

Ak dieťa nie je schopné urobiť určitý druh pohybu, prípadne zniesť dotyk, napríklad na stvrdnutom bruchu

Ak dieťa nereaguje, nekomunikuje, neje

Ak je príčinou bolesti pád, silná popálenina alebo ak poranenie vyhodnotíte ako rozsiahle

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >