Vždy sa dá nájsť lepší spôsob komunikácie než kritika či vyvolávanie strachu. Spravidla býva aj účinnejší.
Foto: shutterstockV podstate na všetky, ktoré sa v deťoch snažia vzbudiť záujem o nejakú činnosť vyvolaním pocitov viny, hanby či strachu. Také, ktoré kladú dôraz na negatíva. „Rodičia takéto vety často používajú, pretože tak chcú deti motivovať. Problém ale je, že vychádzajú z ich vlastného strachu a obáv,“ upozorňujú odborníci z centra LOCIKA, ktoré sa zameriava na vylepšenie rodinných vzťahov a predchádzanie domácemu násiliu.
Najčastejšie ide o vety typu: „Nikdy sa nikam nedostaneš, ak nebudeš... Nebudeš mať nič, ak nebudeš pracovať. Nik sa s tebou nebude chcieť kamarátiť, ak budeš takýto. Som z teba sklamaná. Pozri na svojich kamarátov, nikto sa takto nespráva,“ a podobne.
Možno sa pýtate, čo je na týchto vetách zlé, veď sú predsa pravdivé. Nuž: „Môžu viesť k tomu, že dieťa si bude myslieť, že jeho výkony a výsledky sú dôležitejšie než to, aké je a ako sa cíti,“ vysvetľujú odborníci. Takáto negatívna motivácia navyše môže vyvolať negatívne sebahodnotenie, úzkostné a depresívne prežívanie a tiež narušiť vzťah dieťaťa k rodičom.
Aké je teda riešenie, čo namiesto nich? Vyzdvihujte snahu dieťaťa, nie výsledok, oceňte ich pokroky, odporúčajú psychológovia. Nehovorte v negatívach, naopak, hovorte o tom, čo sa podarilo, čo funguje. „Predtým si to takto nedokázal urobiť. Páči sa mi, ako to robíš“ radí centrum LOCIKA.