Knižka sa môže premeniť aj na domček. Šesť tipov, ako v deťoch vypestovať lásku k čítaniu

Patricia Poprocká, 30. januára 2023 o 04:20

Aj v dnešnom pretechnizovanom svete hrajú knihy významnú úlohu – ich čítanie pomáha rozvíjať detský mozog a inteligenciu. Mnohí rodičia bojujú s tým, že ich potomok nerád číta, k láske ku knihám je dobré deti viesť od samého začiatku. Tu je šesť užitočných tipov.

Čítanie rozvíja pamäť, fantáziu, slovnú zásobu, ovládanie pravopisu i celkovú inteligenciu.

Foto: Shutterstock.com

Choďte príkladom

Deti napodobňujú, svojich rodičov zvlášť radi. Ak budete neustále sledovať mobil, skôr či neskôr sa vaše deti začnú hrať rovnako. „Akože“ ťukajú do telefónu, posielajú si správy, fotky, sledujú videá, volajú si... A to aj v prípade, ak im telefón nekúpite, telefónom sa stane akákoľvek kartička či kartón. Takže rovnako to môžete skúsiť aj s knihou. Ak budú mať deti pred očami obraz dospelého s knihou v ruke, budú to napodobňovať tiež. Zvedaví, čo na tom sledovaní písmeniek len máte.

Nechajte knihy dostupnými

Umiestnite ich v byte alebo detskej izbe tak, aby ich mali deti pred očami. Nie na vysoko umiestnenej poličke, nie niekde vzadu. Pekne vo výške detských očí a rúk, aby si ich mohli ľahko kedykoľvek vybrať.

Dajte im voľnosť

Aj keby sa mali s knihou len hrať, leporelo sa premení na domček, prípadne knihy na hradby alebo tunel, je to v poriadku. Nezahriakujte ich, že kniha je na čítanie, dieťa sa s knihou zoznamuje po svojom a verte tomu, že raz bude zvedavé, čo je na „domčeku“ či „tuneli“ napísané a nakreslené.

Čítajte s nimi

Aj tu je základom voľnosť. Neodporúča sa školský prístup, keď je dieťa pod paľbou otázok: „Čo je toto? Čo robí chlapček? Kde je dievčatko?“ Skôr nechajte deti, nech si samé vyberú, čo si chcú v knihe prezrieť, pristavte sa s nimi na stránke tak dlho, ako budú chcieť, a z obrázkov vytvárajte príbehy: „Z domčeka sa dymí, zakúrili si v piecke, aby im bolo teplo.“ „Kozliatko si skacká, asi sa teší, čo myslíš, čo ho mohlo potešiť?“ A podobne.

Urobte z kúpy knihy sviatok

Dajte deťom najavo, že ide o výnimočnú vec. Zoberte ich do kníhkupectva, vysvetľujte, čo vidíte okolo seba, koľko všakovakých kníh je tam a pre koho sú určené, ukážte im, ako ich opatrne prezerať, aby sa nezničili a dovoľte im vybrať si, čo sa im najviac páči. Knižku si môžu domov doniesť, čítať však smú len keď bude porobené všetko ostatné, keď budú mať čisté ruky, poriadok v izbe a podobne. Nech sa naučia ceniť si chvíle s knihou. Podobne to platí aj pri návšteve knižnice.

Vytvorte si knižné rituály

Napríklad večer pred spaním – prečítajte si rozprávku alebo kapitolu z knihy namiesto pozretia rozprávky na dobrú noc z televízie. Ak stihnete, môžete sa o prečítanom ešte porozprávať, prezrieť obrázky. A môžete sa v čítaní striedať. Deti majú radi, ak sú dôležité a ak sa im dostane možnosti čítať pred spaním všetkým zúčastneným, bude to pre ne to najlepšie precvičovanie čítania a možno i umeleckého prednesu.


ANKETA:

Čítajú vaše deti knihy rady?

68,8%18,8%12,5%0,0%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >