Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

Gabriela Bachárová, 28. februára 2023 o 05:15

Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

Detská duša je krehká, netrápte ju krikom či bitkami.

Foto: shutterstock.com

Pediatrička Martina Milkovičová, autorka blogu Pediatria s úsmevom, vraví, že rodičia sa na ňu často obracajú s jednou otázkou. Ako to urobiť, aby sa dieťa začalo správať podľa ich predstáv? „Doktorka, nemáte niečo na hnevanie? Nejakú injekciu? Pretože na mladého nič neplatí. Ani jedna na zadok,” popisuje. Lekárku trápi, že telesné trestanie sa ešte stále považuje za bežnú výchovnú metódu, adresovala preto mamám a otcom zamyslenie, prečo by si buchnutie na zadok či dokonca facky mali celkom určite odpustiť.

Krok číslo jedna

V prvom rade si treba podľa nej uvedomiť, že deti sa nerodia zlé. Rodičia si často myslia, že „nevhodne” sa správajú s cieľom nahnevať ich, poriadne potrápiť. Tak to ale nie. Len jednoducho nerozumejú, čo a prečo od nich rodič žiada.

„Dieťa sa narodí ako nepopísaný list papiera a nie ako dobré či zlé. Od malička ochutnáva, ovoniava, okukuje, načúva všetkému, čo život prinesie. Učí sa za pochodu. Občas je to pochod víťazný, občas nie. Ale cíti sa v tom svojom detskom svete prešťastne. My rodičia sme preň superhrdinovia, ktorí na všetko dozerajú a majú schopnosť zabrániť pádu na tie najostrejšie hrany. Keď však na dieťa začneme kričať alebo ho udrieme, je to, ako by sme mu stúpili topánkou do rozostavaného lega. Dokážete si predstaviť, čo v tej chvíli cíti?” zamýšľa sa pediatrička slovenského pôvodu, ktorá sa usadila v Česku. Dieťa sa jednoducho ešte len učí, no rodič už naň dvíha ruku...

Krok číslo dva

Keď si uvedomíte, že doma nemáte žiadne zlé, ale úplne normálne dieťa, druhým krokom môže byť, že sa na to, čo svojmu potomkovi vyčítate, pozriete jeho očami. Malé deti často nie sú schopné pochopiť, čo a z akého dôvodu od nich chceme. Čo si asi môže myslieť dieťa, keď naň spustíme či mu hrozíme výpraskom? Martina Milkovičová ponúka pár takých myšlienok:

„Prečo tu nemôžem behať, keď včera som v lese behal a bolo to super?”
„Keď tu kričím, tak sa mi to krásne ozýva. Včera, keď som doma takto kričal, sa mi všetci smiali, ale teraz sa hneváš. Nie, neviem, čo je reštaurácia ani banka.”
„Jé a videla si, mamička, aká krásna kytička je na stolčeku? Prečo sa jej nesmiem dotýkať? Včera sme ich vonku natrhali kopu...”
„A toto už si počul, tatinko? Ako krásne duní, keď búcham tým drievkom? Telefonuješ? Ale ten bubienok je krásny, počuješ, tati?”

Ak na dieťa nakričíte, neznamená to, že sa začne správať inak, pretože ešte nemusí byť vývojovo schopné porozumieť významu vašich slov. Z kriku je vydesené, môže sa vás začať báť. Nemyslíte to zle, no nevedomky narúšate jeho dôveru k vám, posilňujete vzdorovité správanie.

Krok číslo tri

Tretím bodom je uvedomiť si, kedy máte tendenciu správať sa ako rodič zlostne. Asi nám dáte za pravdu, že je to najmä vtedy, keď ste unavení, vystresovaní, nič nestíhate, nič sa nedarí. Keď toho skrátka máte až nad hlavu. Nebyť v takom psychickom stave, na dieťa by ste reagovali oveľa pokojnejšie aj vľúdnejšie. Riešte preto skôr seba ako dieťa. Martina Milkovičová radí vzdať sa nárokov, ktoré si sami vytvárame. „Dnes a denne vidím mamičky v šestonedelí, unavené a vystresované. S nepokojnými, plačúcimi deťmi. Keď im poviem, nech nič nerobia, len spia, jedia, dojčia a maznajú sa s bábätkom, pozerajú na mňa ako na Marťana,” pridáva skúsenosť zo svojej pediatrickej praxe.

Krok číslo štyri

Keď sa naučíte vnímať svoje potreby a byť k sebe milší, skúste sa zamyslieť nad tým, či to, čo dieťaťu vyčítate, je naozaj také zavrhnutiahodné, že si to vyžaduje krik či dokonca bitku. Je skutočne taká hrôza, keď „niečo rozbije, pomaľuje, rozstrihá, vysype, niečo nezje, niečo zje, behá, vlečie sa, hovorí, nehovorí, nechce spať, nechce vstať, behá bez topánok, s topánkami, po blate, tráve, snehu, ktorý si nakoniec vopchá do úst. A čo keď dieťa vezmete do reštaurácie, kaviarne, banky, nákupného centra... a ono sa tam, nevďačník jeden, tvári, že sa nudí. A vymýšľa si svoj náhradný program.” Nerobia snáď aj dospelí to isté? Tiež sa nám často niekam nechce, necítime sa tam príjemne, snažíme sa uniknúť a robiť niečo lákavejšie.

Biť deti je podľa pediatričky absurdné aj preto, že k dospelým si to nedovolíme. „Premýšľala som, ako často v bežnom dospelom živote človek niekoho udrie, keď ho naštve. Zaucho kamarátke, facku kolegyni, cez prsty šéfovi, po zadku policajtovi, na chrbát podriadenému, úradníčku chytiť za pačesy! Tam sa ovládame! A to i napriek tomu, že sú to obvykle úplne cudzí ľudia, ku ktorým nič necítime,” upozorňuje. Zbiť partnera sa považuje za domáce násilie, dať facku dieťaťu je však ešte stále normálne.

Martina Milkovičová si myslí, že obdobie detstva by malo byť v živote tým najkrajším, bez trápenia a bolesti. „Za tak krátku chvíľu sa musíme naučiť v postate všetko, čo budeme v živote potrebovať. Sedieť, chodiť, cikať do záchodu, jesť lyžičkou, hovoriť, dokonca v cudzom jazyku, zaviazať si šnúrku. Naučiť sa písmená, vymenované slová, rozbor básne. Jedna plus jedna, násobilku, preponu nad odvesnami. Kotúľ, stojku, korčule, noty, hlavné mesto Zimbabwe, zaviazať kravatu, tancovať valčík, naučiť sa podpis rodiča, naniesť si riasenku, dať pusu... Tak to tým deťom nerobme ešte horšie, ako to už majú,” uzatvára.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

 • Obrázok Plán a režim – kedy sa rodič bez nich nezaobíde? Uľahčujú život najmä v týchto situáciách

  Plán a režim – kedy sa rodič bez nich nezaobíde? Uľahčujú život najmä v týchto situáciách

  Všetko podľa naplánovaného harmonogramu – nie je to síce najpríjemnejšia predstava trávenia času, sú však situácie, kedy to rodičom výrazne dokáže uľahčiť život.

Ďalšie články v rubrike >