Prečo sú ženy pred menštruáciou nervózne a kedy najviac sršia sebavedomím? Štyri fázy cyklu a ich vplyv na psychiku

Patricia Poprocká, 2. februára 2023 o 05:09

Sú ženy náladové? Aj keď sa nám to občas zvykne vyčítať ako negatívna vlastnosť, v skutočnosti sú zmeny v ženskom správaní prirodzené a súvisia s menštruačným cyklom. Ten totiž nie je len o dozrievaní vajíčka, ale aj o rôznych stavoch vnímania a prežívania. Sú štyri.

Aj upratovanie je dobré načasovať si podľa svojho cyklu.

Foto: shutterstock.com

Britská lektorka Miranda Gray ich v knihe Cyklická žena popisuje ako fázy rozjímania, dynamiky, prejavu a kreativity. Ak si ich uvedomíme, viac budeme rozumieť samej sebe, nebudeme si musieť robiť výčitky za prípadné negatívne prejavy a celkovo ľahšie prejdeme náročnejším obdobím mesiaca, vraví.

1. Fáza rozjímania

Ide o obdobie, ktoré vnímame ako menštruáciu, teda prvý týždeň cyklu. Žena je v tomto období spravidla unavená, klesá jej fyzická výkonnosť, potrebuje viac spánku, ťažšie sa sústredí aj na psychickú prácu či učenie. Na druhej strane je posilnená jej intuícia, schopnosť vcítiť sa do druhých, prijať vecí aké sú a nechať ich plynúť. Miranda Gray hovorí o fáze spomalenia, utiahnutia sa.

2. Fáza dynamická

Je to obdobie pred ovuláciou, kedy žena pociťuje príval energie. Je akčná, púšťa sa do nových projektov, resp. do práce na tých rozbehnutých, srší rozhodnosťou a sebavedomím. Skrátka plodné obdobie.

3. Fáza prejavu

Je to čas ovulácie, teda keď sa z vaječníkov uvoľní zrelé vajíčko a začína svoju púť. Na psychike ženy sa to prejavuje zjemnením. Stáva sa empatickejšou, nežnejšou, a hoci si stále uchováva energiu, viac sa zameriava na ostatných a ich prípadné trápenia. Silnejšie prežíva emócie a snaží sa pomáhať. Niekedy sa aj trápi, ak sa jej to nedarí.

4. Fáza kreativity

Ide o obdobie pred menštruáciou, kedy ženy veľmi časti pociťujú nervozitu, smútok, nevyrovnanosť či dokonca depresiu. Z vonkajšieho sveta sa začínajú opäť viac orientovať na svoj vnútorný, cítia menej fyzickej energie, na povrch sa derú skryté strachy, precitlivenosť, potreba sa stiahnuť a oddychovať. U niektorých žien sa v tomto období prejavuje silná tvorivosť, prichádzajú nové nápady, potreba upratovania – či už okolo seba alebo vo svojom vnútri.

„Jednotlivé fázy sú u žien rôzne dlhé a plynule prechádzajú jedna do druhej,“ konštatuje Lenka Žofajová v knihe Sprievodca rodiča dnešného, druhý rok. Pre ženu je dobré, ak ich dokáže rozpoznať a prispôsobiť im aj svoje aktivity. „Na kreatívnu fázu si môže naplánovať veľké upratovanie či zapisovať nápady na vysnívaný projekt, ktorý potom môže rozbehnúť v dynamickej fáze. Počas fázy rozjímania zasa nepozve rodinu na grilovačku,“ odporúča Lenka Žofajová.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >