Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

Patricia Poprocká, 27. februára 2023 o 05:04

Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

Pravidlá šťastného života sú jednoduché a deti ich prirodzene ovládajú: Ctiť si všetko živé, byť úprimný, láskavý a pomáhať druhým.

Foto: shutterstock.com

Všetky štyri sú blízke najmä deťom, ktoré k nim prirodzene inklinujú ešte prv, než ich my dospelí začneme „vychovávať“, učiť tomu, čo „sa patrí“ a čo nie. A hoci sa deti rodia čisté a v mnohých veciach potrebujú dospelých, aby sa niečo naučili, tieto štyri veci by sme im mali ponechať tak, ako im boli dané.

Úcta k živému

V podstate ide o zásadu „Ži a nechaj žiť“. Toto pravidlo v sebe zahŕňa rešpektovanie a ochranu všetkých foriem života, ohľaduplnosť k planéte, ostatným živočíchom i rastlinám. Využívať prírodu len v nevyhnutnej miere, neničiť ju a nespôsobovať utrpenie zvieratám ani iným ľuďom. Ctiť všetko živé. Deti to robia, kým ich nenaučíme, že pavúky či chrobáky sú „fuj“, či že namiesto lesnej cestičky je lepšia vyasfaltovaná.

Úprimnosť

Na nič sa nehrať, nič nepredstierať je veľmi oslobodzujúce a sebaposilňujúce. Pravda je jednoduchá, a ak sa naučíme žiť v pravde, poznajúc svoje pravé ja s prednosťami i nedostatkami, bude sa nám žiť ľahšie. Lepšie pochopíme svoje skutočné potreby (aj cesty k ich napĺňaniu) a môžeme sa stať inšpiráciou i pre ľudí okolo nás. Pravidlo úprimnosti znamená v prvom rade nastaviť zrkadlo sebe samému, byť samým sebou, bez ohľadu na to, čo si o nás myslia iní, prípadne akých by nás chceli mať. Ďalšia zo znalostí, ktorou deti disponujú. Málokto vie byť tak sám sebou ako deti, kým ich to nezačneme odúčať...

Láskavosť

Je to viac než presviedčať druhých o vlastnej pravde. Každý má tú svoju „pravdu“, ovplyvnenú vlastnými skúsenosťami a čo môžeme urobiť, je navzájom sa rešpektovať. Ľudia nie sú dobrí a zlí, sú svojskí a my by sme ich mali jednoducho prijímať takých, akí sú. Naše vzťahy sa výrazne zlepšia. Platí to aj o živote ako takom – keď sa ho naučíme prijímať taký, aký je, ľahšie nájdeme cestu na vyriešenie problémov, ktoré nás práve trápia. Deti to dokážu, k ľuďom pristupujú s otvorenou mysľou bez predsudkov a odsudzovania, akceptujú neraz dokonca aj krivdy, ktorých sa im dostane a idú ďalej bez zášte.

Pomoc druhým

Dávať je viac než brať. Byť tu pre druhých a robiť dobré skutky je tým, čo nám a nášmu životu dáva pocit užitočnosti a zmysluplnosti. Samozrejme, nezištne, bez toho, aby sme za to očakávali odmenu. Radosť druhých je tou najlepšou plácou. Snažia sa o to aj deti, aj keď sa im nie vždy dostane pochopenia.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >