- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Plamienok rozširuje smútkovú terapiu aj pre ukrajinské deti
Nezisková organizácia Plamienok rozširuje terapie aj pre ukrajinské deti, ktoré smútia v dôsledku vojny. Deje sa tak pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
-
Viete, ako správne pochváliť dieťa? Šesť zásad zdravého chválenia
Chváliť dieťa, či nie? Pochvala býva dvojsečná zbraň, ak dieťa chválime príliš často alebo nevhodným spôsobom, môže sa stať, že sa začne snažiť len pre pochvalu samotnú. Ak sa mu však nedostane slov uznania, hrozí zasa opačný extrém – že bude znechutené, smutné a bez motivácie. Dá sa nájsť vhodná stredná cesta?
-
Má ešte zmysel hrať s deťmi Človeče?
Je to len hra, ale nielen hra. Spoločenské hry hrávajú ľudia už stovky rokov a aj v dnešnej digitálnej ére majú svoje opodstatnenie. Ide síce v prvom rade o zábavu, tá však má množstvo ďalších benefitov z hľadiska rozvoja detských zručností, myslenia a v neposlednom rade i vzájomných vzťahov.
-
Užitočné frázy. Šesť viet, ktoré deti potrebujú počuť, aj keď sa nám zdajú ako klišé
Pre nás sú to možno frázy, pre naše deti ale ani zďaleka. Slová, ktoré nám už zovšedneli a stratili na význame, keď sme ich počuli (možno i povedali) nespočetnekrát neberúc ich vážne, pre deti znamenajú veľmi veľa. Potrebujú ich počuť, aby vyrastali v bezpečí, uvedomení si vlastnej hodnoty a toho, že niekam patria.
-
Zaujímavosť: Tatranská galéria ponúka rómskym deťom kultúrne podujatia šité na mieru
Medzi už zrealizovanými aktivitami pre rómske deti a mládež boli workshopy s umeleckým kováčom, keramikárkou či ilustrátorkou rómskeho šlabikára.
-
Chladnokrvný ako šaolinský mních. Naučte sa pokojne reagovať na výstrelky vášho dieťaťa v troch krokoch, radí znalec šaolinu
Šaolinskí mnísi sú známi po celom svete tým, že dokážu z pohľadu obyčajného človeka priam nemožné, akoby boli z inej planéty. Predsa len sú to ľudia z mäsa a kostí, ktorí svoje schopnosti nadobudli dlhodobým poctivým tréningom. Určite minimálne jedna z nich je snom azda každého rodiča – schopnosť zachovať si chladnokrvnosť v každej situácii, najmä keď vás váš potomok vytáča do nepríčetnosti.
-
Komunikujte s deťmi správne. Päť situácií, ktoré denne zažívame, čo je vtedy dobré povedať, a na aké vety si dať pozor
„Zas máš neporiadok!“ „Buď už konečne ticho!“ „Vôbec ma neposlúchaš!“ Koľko podobných viet ste za posledný týždeň svojim deťom povedali? A viete, akými inými ich možno nahradiť? Je to vcelku jednoduché, namiesto výčitiek a príkazov skúste opísať danú situáciu, pokiaľ možno aj s návrhom riešenia. Tu je niekoľko príkladov.
-
Tiež sa vám to mýli? Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých nie je to isté
V utorok sme si pripomenuli Sviatok všetkých svätých, streda patrí Pamiatke zosnulých. A hoci oba sviatky ľuďom často splývajú do jedného, ide o dve rôzne udalosti. Vysvetlite aj svojim deťom, aké sú medzi nimi rozdiely.
-
Dieťa nemusí byť na žiadnej sociálnej sieti a aj tak sa stane obeťou kyberšikany
Dieťa nemusí byť na žiadnej sociálnej sieti a aj tak môže byť obeťou kyberšikany, upozornil na to odborník na prevenciu šikany a kyberšikany Peter Lengyel. Podľa neho môžu spolužiaci obeť napríklad odfotiť, fotografiu nevhodne upraviť a výsledok následne nechať kolovať na internete ako virálny obrázok, na ktorý dieťa ani nemá vplyv.
-
Krutý online svet môže dieťa doviesť až k samovražde. Pozor na tieto druhy kyberšikany a prvá pomoc v piatich krokoch
Psychických porúch detí pribúda, nemalý podiel má na tom aj relatívne nová, no veľmi rozšírená forma agresie – kyberšikana. Na rozdiel od klasickej je neobmedzená – časovo i priestorovo a máva desivé následky. Ako ju včas rozpoznať, správne riešiť a aké rôzne formy má? Vysvetľujú odborníčky.
-
Rešpektovať dieťa neznamená mu vo všetkom ustupovať. Sedem zásad zdravej komunikácie
Rešpektujúci prístup k dieťaťu neznamená, že mu všetko slepo dovolíme. Na to, aby z neho vyrástol dobrý človek (ľudovo povedané), ale nemusíme byť ani tvrdý rodič, ktorý vydáva príkazy a neúprosne trvá na ich splnení. Nájsť zdravé hranice medzi rešpektom k tomu, čo chce dieťa a tým, kam ho chceme nasmerovať my, nie je vždy jednoduché, najmä ak my sami nemáme takéto skúsenosti z vlastného detstva.
-
Majú babičky povinnosť starať sa o vnukov alebo to môžu aj odmietnuť? Opýtali sme sa vás
Dnešné babičky často ešte pracujú alebo sa venujú svojim koníčkom. Na vnukov tak nemusia mať čas ani chuť. Je to v poriadku alebo by sa o nich starať mali, aby uľahčili rodičom? Otázka, ktorá sa dnes často rieši. Opýtali sme sa preto slovenských babičiek aj mamičiek, čo si o tom myslia.
-
Zázračné ticho. Sedem dôvodov, prečo by mal rodič v emočne vypätých situáciách namiesto vyčítania či vysvetľovania mlčať
Hovoriť striebro, mlčať zlato. Neplatí to len v rozprávkach, umenie zostať v správnej chvíli ticho je veľmi dôležité aj v rodičovstve. Najmä vo vypätých situáciách, keď vám už skutočne dochádza trpezlivosť a na vaše dieťa by ste najradšej navrieskali. Oplatí sa ale zahryznúť si do jazyka, tu sú dôvody.
-
Aj takto možno spájať naše a ukrajinské deti. V kine!
Ukrajinské aj slovenské deti sa stretnú v prešovskom kine, kde si spoločne pozrú predstavenia, ktorým budú všetci rozumieť.
-
Je v poriadku ukazovať svoje deti na sociálnych sieťach? Celebrity hovoria nie, deti v núdzi však nemajú na výber
Veľa slovenských celebrít usiluje o ochranu súkromia svojich detí, preto na sociálnych sieťach nezverejňujú ich fotky. Deti v núdzi, ktorým pre zhoršujúce sa ekonomické podmienky hrozí odobratie z rodiny, však musia byť vidieť. Na Slovensku pod hranicou chudoby žije až 700 tisíc ľudí a pre vysokú infláciu majú problém s nákupom potravín či platením energií. Úsmev ako dar momentálne pomáha vysporiadať sa s neľahkou situáciou až 2 000 rodinám, teraz prichádza s novou zbierkou.
-
„Čo bolo v škole? Nič.“ Rozčuľuje vás taká odpoveď? Ako sa správne pýtať, aby sa dieťa rozhovorilo
Poznajú to asi všetci rodičia. Dieťa sa vráti zo školy domov a vás hneď vo dverách zaujíma, ako sa dnes malo, čo preberali a aké známky dostalo. Na otázku „Čo bolo v škole?“ sa vám však dostane len znudeného výrazu, prevrátených očí a obligátnej odpovede: „Nič.“
-
Deti môžu hlasovať za Detský čin roka do konca novembra
Počas leta vybrala výberová komisia 39 detských skutkov, ktoré sú nominované v ôsmich kategóriách.
-
Zjednodušujte čo sa dá, do prác zapájajte aj deti. Desať praktických zásad dnešného rodiča, odkiaľ čerpať pokoj a silu
Byť rodičom nie je vždy ľahké, neraz sme to však aj my sami, kto si túto krásnu rolu zbytočne sťažuje. Ako si uchovať energiu a načerpať pokoj a tešiť sa z každodenných drobností i starostí, ktoré život s deťmi prináša? Tu je 10 múdrych rád.
-
Prečo je dôležité objímať deti. 10 prínosov, ktoré im aj nám výrazne zlepšujú život
Nešetrite dotykmi. Dokážu povedať viac než slová a deti ich bytostne potrebujú. Od prvých chvíľ na tomto svete až do dospelosti sú nevyhnutné pre zdravý duševný (aj fyzický) vývoj. Je dokázané, že človek, s ktorým sa rodičia v detstve často maznali, je vyrovnanejší, šťastnejší, lepšie zvláda stresové situácie a v konečnom dôsledku je aj zdravší.
-
„Aké riešenie navrhuješ?“ Skúste vo výchove priam zázračnú metódu, ktorá tiež dokáže zlepšiť vzťahy s dieťaťom
Kto sa naučil používať túto výchovnú metódu, často žasne nad jej účinnosťou. Namiesto výčitiek či trestu, keď dieťa urobilo niečo nežiaduce, sa ho radšej opýtajte, ako možno vzniknutú situáciu napraviť. Pravdepodobne vám predloží zopár prijateľných návrhov, ktoré potom aj s radosťou zrealizuje.