Tresty sa už nenosia. Keď deti klamú, odborníčka radí toto

Patricia Poprocká, 10. januára 2023 o 05:33

Nie je klamstvo ako klamstvo. Existujú dva hlavné spôsoby detských klamstiev a je dobré ich vedieť rozlíšiť, pretože na každé z nich je potrebná iná reakcia.

Deti klamú z rôznych dôvodov, rodičia by ich mali spoznať.

Foto: shutterstock.com

Je normálne, že deti klamú, niekedy je za tým len túžba prikrášliť si realitu, vidieť svet či seba v lepšom svetle, inokedy snaha oddialiť odhalenie problému, nenahnevať druhých, vyhnúť sa nepríjemnostiam, strach, a niekedy, žiaľ, aj zlý úmysel. Rodičovská poradkyňa Katarína Winterová pre ahojmama.sk uviedla, že viesť deti k čestnosti je vlastne celoživotný proces.

„Existujú dva základné druhy lži,“ vysvetľuje klinická psychologička Angharad Rudkinová v knihe Čo si myslí moje dieťa. Antisociálne, keď sa deti chcú vyhnúť problémom či trestu za to, čo urobili, a prosociálne, keď nepovedia celú pravdu, aby ušetrili druhých od negatívnych pocitov. „Je potrebné pochopiť rozdiel, lebo každé klamstvo si vyžaduje iný prístup,“ zdôrazňuje odborníčka.

Antisociálne lži

Deti sa k nim uchyľujú, lebo majú strach, vedia, že urobili niečo zlé, niekedy tiež preto, lebo chcú radšej problém zvaliť do niekoho iného a vyhnúť sa trestu alebo výčitkám.

Ako je dobré vtedy reagovať? Psychologička odporúča nasledovné:
1. Pochopte, že klamanie je vývinovou fázou, deti vo veku 3-4 rokov nemusia rozumieť rozdielu medzi fantáziou a skutočnosťou a niekedy priania vydávajú za realitu.
2. Vysvetlite dieťaťu, že ak povie pravdu, problém sa skôr vyrieši, a že povedať ju je najlepší spôsob, ako dať veci do poriadku.
3. Netrestajte dieťa. Vysvetlite mu, že ak bude klamať, potom mu ľudia nebudú veriť, ani keď bude vravieť pravdu.


Prosociálne lži

Dieťa sa k nim uchyľuje, ak chce obísť pravidlá dospelých, napríklad ak nemá dokončené úlohy a chce sa ísť hrať. Tiež vtedy, ak chce urobiť dojem na ostatných, či už kamarátov alebo dospelých, prípadne ak chce druhých ušetriť nepríjemných pocitov, tak pravdu „upraví“, prikrášli.

Čo s tým?
1. „Vysvetlite dôsledky,“ odporúča Angharad Rudkinová ako prvé. Teda napríklad že mu potom kamaráti nebudú veriť nič, ani pravdu, ak zistia, že teraz klamalo.
2. Ďalšie odporúčanie znie, aby sa rodičia sami neuchyľovali k milosrdnej lži. „Ak ju dieťa začuje z vašich úst, naučí sa, že je spoločensky prijateľná,“ vysvetľuje.
3. Niektoré deti si prikrášľujú pravdu, lebo nemajú dostatok sebaúcty, tak je dobré pomôcť im vybudovať si ju. Ak napríklad zatajuje zlú známku, dajte mu najavo, že známky nie sú až také dôležité, že nebudete sklamaní.
4. Uistite dieťa o tom, že má vašu dôveru. Bude sa ju snažiť udržať.


ANKETA:

Klame vaše dieťa?

26,3%



49,3%



21,7%



2,6%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >