Hry bez slov, ktoré liečia... 5 jednoduchých hier na posilnenie dôvery medzi rodičom a dieťaťom

Patricia Poprocká, 24. októbra 2019 o 06:12

Deti sa milujú hrať, i tú najnudnejšiu činnosť dokážu urobiť s radosťou, ak im ju predostrieme ako hru. Hra je však dôležitý prostriedok aj na vylepšenie či napravenie vzťahov medzi deťmi a rodičmi. Nielen v tom, že dieťa oceňuje, že sa mu dospelý venuje, sú špeciálne hry, ktoré posilňujú vzájomnú dôveru, empatiu či samostatnosť.

Okrem terapeutického účinku prinášajú hry obom stranám aj množstvo zábavy.

Foto: shutterstock.com

Občianske združenie Návrat odporúča v rámci rozvoja vzájomných vzťahov a osobnosti dieťaťa tieto hry sociálneho pracovníka Tibora Hujdiča z jeho publikácie Rodič ako detské ihrisko. Hrať ich je veľmi jednoduché, nepotrebujete k tomu nič len jeden druhého, čas a pozornosť. Vhodné sú väčšinou pre deti staršie ako štyri roky a okrem spomínaných prínosov sa pri nich aj skvele zabavíte.

Prenesenie panáka

Hra posilňuje dôveru, relaxáciu. Ide o to, aby dospelý preniesol nehybné dieťa, akože spiaceho panáka z jedného miesta na druhé. Nemá sa pritom „prebudiť“. Tibor Hujdič odporúča pri bojazlivých deťoch citlivý a opatrný postup. Potom si možno úlohy vymeniť, aj keď dieťa, samozrejme, dospelého preniesť nedokáže, nanajvýš tak trocha posunúť.

Rozhovor rukami

Ide o rozvoj lepšieho porozumenia, komunikácie a empatie. Hra je jednoduchá – dieťa sa s rodičom rozpráva prostredníctvom rúk, a ten mu prostredníctvom rúk odpovedá. „Ide o jednoduché vyjadrovania prejavov záporných alebo kladných emócií pohybom alebo dotykom,“ približuje Návrat na svojom webe krátky rozhovor bez slov. Nakoniec si obaja vysvetlia, o čom sa ruky „rozprávali“.

Zmierenie

Posilňuje sa asertivita, empatia. Aj tu hrajú hlavnú úlohu ruky, ľavé. Jedna predstavuje nahnevanú, urazenú, druhá ruka sa s ňou snaží udobriť. Opäť dotykmi, približovaním či odďaľovaním... Ruky môžu odrážať aktuálne pocity hráčov, teda sa môže stať, že k zmierneniu ani nedôjde. Na konci hry sa hráči vystriedajú, a o zmiernenie sa snaží ten, ktorý predtým predstavoval urazeného.

Vedenie na určité miesto

Jeden hráč si vyberie miesto, kam chce ísť, postaví sa však inde. Druhý sa snaží zistiť, kam chce ísť a doviesť ho tam. Opäť sa to celé odohráva bez slov, súhlas či nesúhlas dávame najavo pohybmi, vzpieraním či podvoľovaním sa. Rozvíja sa tak empatia, samostatnosť, spolupráca.

Spojenectvo

Medzi brušká palcov si dieťa a rodič umiestnia nejaký pozdĺžny predmet – ceruzu, pravítko, doštičku. Takto spoločne potom skúšajú robiť rôzne činnosti, napríklad zaliať kvetiny, umyť tanier, prípadne iba prejsť cez miestnosť, posadiť sa, a podobne. Jednoznačná hra na spoluprácu, súdržnosť, empatiu.

Viac o hrách si môžete prečítať na tento stránke OZ Návrat.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >