Dieťa by nemal nikto zahanbovať! 4 kroky, ako sa tomu vo výchove vyhnúť

Gabriela Bachárová, 24. októbra 2019 o 05:00

Ty si ale neporiadne dievča, už sa nauč upratať si svoju izbu! Ty si ale neposlušný chlapec, nikdy sa nevieš správať pekne! Fuj, prečo chytil to bahno, to sa predsa nerobí!

Ak deti prestanete zahanbovať, zlepšíte vaše vzájomné vzťahy.

Foto: Shutterstock.com

Rodičia tieto a podobné zahanbujúce vety používajú v dobrom úmysle. Veď chcú predsa len správne vychovať svoje dieťa. Aby vedelo, čo je dobré a čo nie.

„Kvôli všetkým tým ušľachtilým výchovným cieľom, ktoré máme pred očami, ale strácame schopnosť všímať si, čo pri tom deti prežívajú. Niekedy to vyzerá, že v mene výchovy je dovolené takmer všetko,“ píšu vo svojej knihe Rešpektovať a byť rešpektovaní jej autori Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová a Tatjana Kopřivová.

„Akoby deti boli nejaký iný živočíšny druh. Akoby sme predpokladali, že veci, ktoré prekážajú nám, deťom prekážajú menej alebo vôbec nie. Akoby fakt, že sa deti veľa vecí iba učia, ospravedlňoval to, že sa k nim správame menej slušne a tvrdšie než k dospelým,“ vyjadrili sa.

Ako by ste sa cítili vy, ak by vám zahanbujúce vety hovoril partner či šéf v práci? „Pozri sa na seba, ako vyzeráš, už so sebou niečo rob! Vaša práca je mizerná, takého zlého pracovníka sme tu snáď ešte nemali!" Určite by sa vám takýto dehonestujúci prístup nepáčil, ale u detí to často vôbec neriešime.

Pociťovali by ste zlosť na človeka, ktorý sa k vám takto správa, zahanbenie, ľútosť. Deti to majú presne tak isto. Zahanbovanie tiež veľmi zhoršuje samotné vzťahy medzi rodičom a dieťaťom. To sa voči mame, otcovi či starým rodičom postaví do opozície, začne proti nim protestovať a vzniká začarovaný kruh. Ak dieťa odporuje rodičom, tí sa ešte viac uchyľujú k nesprávnym výchovným reakciám.

Ak je dieťa často vystavované zahanbovaniu, znižuje sa pocit jeho vlastnej hodnoty. Každý človek sa potrebuje cítiť dobre, vnímať, že ho ostatní uznávajú. Je to základný kameň našej sebaúcty. Deti tomu, čo o nich rodičia hovoria, slepo veria. Nemajú inú možnosť, nemôžu si ešte vybrať a brániť sa. Sú nám v podstate vystavené na milosť a na nemilosť. A aj preto by zahanbovanie malo zmiznúť z repertoára výchovných prostriedkov.

Ako sa vo výchove vyhnúť zahanbovaniu?


1. Nepoužívajte slová ako: ty vždy a ty nikdy.
Ty sa nikdy nechováš dobre! Ty vždy urobíš nejaký malér! Ako by sa však dieťa mohlo správať dobre, keď to podľa rodičov nedokáže? Dieťa má tendenciu naplňovať rodičovské očakávania. Či chce, alebo nechce. A tak si môžete byť takmer istý, že ak potomkovi neustále vyčítate, že on vždy a on nikdy, bude sa presne takto správať aj naďalej.

2. Nesúďte celú osobnosť dieťaťa, nehovorte: ty si taký a taký. Ak sa vám niečo nepáči a chcete to potomkovi dať najavo, skôr sa zamerajte na konkrétnu udalosť, činnosť či okolnosti, ktoré nastali. A s nimi pracujte. Nie s osobnosťou dieťaťa.

Dieťa prinesie zo školy zlú známku:
Povedzte: Pozerám, že táto písomka sa príliš nevydarila.
Nehovorte: Ty si ale pekne hlúpy, zasa štvorka!

Dieťa nechce zdraviť príbuzných či známych.
Povedzte: Je pekné, ak sa ľudia navzájom pekne pozdravia, zlepšujú tak svoje vzťahy a deň je hneď krajší.
Nehovorte: Ty si tak neposlušné a nevychované decko, kedy sa už konečne naučíš zdraviť?

3. Namiesto výčitiek a zahanbovania skúste dieťa vtiahnuť do riešenia vzniknutej situácie. Čo s tým môžeme urobiť, ako to môžeme zlepšiť? „Kto sa naučí používať tento postup, často žasne nad pozitívnou odozvou zo strany detí. Dejú sa doslova malé zázraky. Aká úľava pre dospelých vidieť, že deti nie sú len nezodpovednými objektami našej výchovy. Cesta k tomu však vedie jedine cez spoluúčasť detí na rozhodovaní o veciach, ktoré sa ich týkajú,“ píšu autori.

4. Skúste vnímať svoje deti ako partnerov. To rozhodne neznamená, že si z nich urobíte kamarátov a že sa im budete podvoľovať. „Partnerský prístup k deťom znamená správať sa k nim ako k dospelým, ktorých si vážime alebo ich aspoň rešpektujeme,“ vysvetľujú autori knihy.

Deti nám nepatria, nie sú naším majetkom, s ktorým si môžeme robiť, čo sa nám zachce a správať sa k nim neúctivo. „Neexistuje žiadny rozumný dôvod, aby sme sa k nim správali inak ako k dospelým, čo sa týka spôsobuje komunikácie a slušného správania sa,“ prízvukujú autori knihy.

Dieťa dobre vie, že urobilo niečo, čo by nemalo, nepotrebuje, aby ho dospelí zahanbovali. Skôr ocení, ak si všimnú jeho pocitov a všetci spolu sa pokúsia nájsť riešenie.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >