Jedno má šťastie, druhé smolu. Detí vhodných na adopciu je dvakrát viac ako záujemcov o osvojenie

TASR, 2. októbra 2019 o 05:53

„Na Slovensku je približne dvojnásobný počet detí, ktoré môžu byť osvojené, v porovnaní s počtom záujemcov a záujemkýň o adopciu dieťaťa. A pri relatívne nízkom počte detí vhodných na osvojenie je len minimum takých, ktoré spĺňajú predstavu o takzvanom ideálnom type dieťaťa," uviedla ombudsmanka Mária Patakyová.

Proces adopcie by sa mal na Slovensku podľa ochrankyne verejných práv zmeniť.

Foto: Shutterstock.com

Prieskum, ktorý si ombudsmanka zadala, ukázal, že ľudia často majú strach z prijatia neideálneho dieťaťa, pretože im chýbajú informácie, prípadne ich strach pramení z tlaku okolia, z pretláčania negatívnych skúseností do popredia a z chýbajúcej priebežnej a individualizovanej práce so žiadateľmi.

Priestor na to, aby boli potenciálni rodičia dostatočne pripravení na prijatie dieťaťa, má podľa Patakyovej v systéme poskytnúť odborná príprava. Na Slovensku ju zabezpečujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny alebo mimovládne organizácie. Zo zákona musí príprava trvať minimálne 26 hodín, avšak jej obsah sa často líši.

Ombudsmanka v záujme spravodlivosti celého systému odporučila Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, aby vytvorilo štandardy prípravy, ktoré budú záväzné pre všetky subjekty poskytujúce prípravu a ktoré poskytnú nielen základný rámec priebehu prípravy, ale umožnia zároveň aj individuálny prístup k jednotlivým záujemcom o prípravu. „Musia si byť istí, že v každom jednom subjekte dostanú rovnako kvalitnú prípravu," dodala verejná ochrankyňa práv.

Problémom v procese adopcií je podľa ombudsmanky aj to, že jednotlivé úrady oslovujú záujemcov o osvojenie dieťaťa rozdielne. Podľa zákona môžu vo výnimočných prípadoch požiadať o dieťa aj samožiadatelia, nie je však bližšie vysvetlené, o ktoré prípady konkrétne ide. Patakyová preto navrhla Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, aby zjednotilo výklad o výnimočných prípadoch pri osvojovaní detí samožiadateľmi.

„Fakt, že ide o samožiadateľa, sám o sebe nemá vplyv na schopnosť osoby byť vhodným rodičom. Na zistenie tejto skutočnosti slúžia v procese osvojenia iné metódy ako samovoľné a nedôvodné preskakovanie samožiadateľov," uviedla v správe z prieskumu ombudsmanka.

Okrem odporúčania pre ústredie navrhla Ministerstvu spravodlivosti ako gestorovi zákona o rodine, aby o vhodnosti rodiny pre dieťa rozhodoval tím odborníkov. Tento model podľa Patakyovej pomôže tomu, aby bol systém viac nastavený na to, že sa hľadá vhodná rodina pre dieťa, a nie naopak.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >