10 inšpiratívnych myšlienok uznávaného psychológa Zdeňka Matějčeka o rodičovstve

Gabriela Bachárová, 30. apríla 2021 o 05:15

Slávny český detský psychológ Zdeněk Matějček síce už nie je sedemnásť rokov medzi živými, ale jeho knihy majú stále pevné miesto v domácich knižniciach a jeho myšlienky prijalo veľa rodičov za vlastné. Vybrali sme pre vás desať nádherných myšlienok o rodičovstve, ktoré stoja za to, aby ste nad nimi popremýšľali.

Zdeněk Matějček.

Foto: Profimedia

Aj dieťa nás vychováva

„Vo svojom sebavedomí dospelých, hotových ľudí podliehame niekedy klamnej predstave, že výchova je vecou jednostranného pôsobenia dospelého na dieťa. Že ide o vzťah toho, kto kto radí, a toho, kto sa učí, či dokonca toho, kto rozkazuje, a druhého, ktorý poslúcha. Ale je to naozaj len klam. V skutočnosti je výchovný vzťah obojstranný, vzájomný. Dieťa je svojím prostredím nielen ovplyvňované a formované, ale samo do neho aktívne zasahuje a svojím spôsobom si ho utvára a pretvára. Je vychovávané a samo vychováva.“

Dôležitá autorita

„Veľmi dôležitým rysom osobnosti vychovávateľa je autorita. Je to prirodzená prevaha osobnosti vyspelejšej a vyzretejšej nad osobnosťou iba sa tvoriacou. Prevaha, ktorú dieťa uznáva a prijíma ako určitú oporu. Autorita rodičov predstavuje pre dieťa pevný oporný bod v neistom, neznámom, nebezpečnom svete.“

Matka môže ísť do práce

„Keď mám odpovedať na otázku, či má byť matka pri dieťati alebo ísť do zamestnania, moja odpoveď psychológa znie: Urobte, čo pokladáte pre seba za lepšie. Čo vás urobí šťastnejšou. Ak vám zamestnanie prinesie uspokojenie a dobrú náladu, bude to pre dieťa oveľa lepšie, ako keby ste sedeli doma pri ňom s pocitom, že vám niečo v živote uteká. Starajte sa, aby ste sama boli šťastnejšia – ale nezabudnite to priniesť svojmu dieťaťu.“

Užite si to a buďte vzorom

„Rodičia nemusia byť s deťmi stále. Čo deti oveľa viac potrebujú, je, aby ich rodičia boli ľuďmi, ktorí za niečo stoja a môžu im byť vzorom. To najkrajšie a najdôležitejšie dávajú rodičia svojmu dieťaťu, keď s ním jednoducho zdieľajú svoj život. Záleží teda na tom, akí rodičia sú a akí sa dávajú. Rodičia by sa k deťom mali správať čo najúprimnejšie a v rodičovstve by mali nachádzať zábavu, radosť a poučenie. Prosto by si to mali, v tomto dobrom zmysle slova, užiť.“

Výchova je veda i umenie

„Čo je vlastne láska k dieťaťu? Nie je to len nejaké roznežnené prelievanie citov z jednej strany na druhú – je v tom veľa zdravého rozumu a veľa učenia. Učí sa dieťa a učia sa rodičia a všetci ostatní. Je treba rozumieť základným psychickým potrebám dieťaťa, je treba rozumieť jednotlivým fázam jeho vývoja a naviac je treba rozumieť každému dieťaťu v jeho individualite a jedinečnosti. Výchova dieťaťa je tvorivé dielo! Kus pradávnych inštinktov do nás vložených matkou prírodou pred úsvitom dejín, trochu našej ľudskej laickej naivity, trochu praxe našich prababičiek, kus vážnej vedy a veľký kus umenia! A to všetko podložené láskyplným vzájomným vzťahom medzi dieťaťom a tými, ktorí si zaslúži označenie „jeho ľudia“.

Potreby dieťaťa

„Dieťa k dobrému psychickému vývoju potrebuje dosť podnetov, zmysluplný svet, životnú istotu, vedomie vlastného hodnotného „ja“, teda pozitívnu identitu a samozrejme i otvorenú, jasnú budúcnosť.“

Rodičovstvo nám dáva hodnotu

„Mať deti zhodnocuje človeka, dáva žene i mužovi spoločenskú hodnotu. Byť rodičom je predsa len niečo naviac k obyčajnému manželstvu a nie každému je to dané či dopriate. Pamätajme na to, vážme si toho a neberme svoje rodičovstvo ľahkovážne! Dieťa nás potrebuje a my vo svojom rodičovstve prežívame svoju dôležitosť pre niekoho blízkeho. Sme to my, kto ho chráni a vedie do života.“

Nielen bezpečie, ale i zábava

„Výchova znamená nielen spočinutie v bezpečí, ale ešte niečo viac! Ešte ďalej a vyššie do radosti zo života, do bezprostredného duševného vzrušenia, mimo čas a priestor. Keď sa smejeme, až sa za brucho držíme, necítime, kde nás tlačí topánka, a nemyslíme na to, čo bude zajtra. Sme tu a teraz a je nám pozoruhodne dobre. Že je tomu tak, o tom svedčí, že si chceme tieto zážitky zopakovať, že po nich vyslovene túžime, že ich vyzeráme a vetríme, že vyhľadávame spoločenskú klímu, kde sa im darí.“

Domov ako zázemie

„Podmienkou úspechu dieťaťa medzi rovesníkmi je, aby malo vo svojom domove zázemie, kam by sa mohlo vždy citovo vracať a kde by získavalo vždy novú výzbroj na svoje výpravy do neznáma svojej ľudskej rovesníckej spoločnosti. Je to niečo také, ako keď lietadlo zo svojej základne štartuje k prieskumnému letu, alebo snáď ešte lepšie, ako keď expedícia prírodovedcov podniká z bezpečného tábora výpravy do neznámeho pralesa.“

Zrenie k múdrosti

„Dieťa prináša rodičom poznatky a skúsenosti, ktoré inak získať nemôžu, ani keby prečítali desiatky príručiek. Týmito skúsenosťami a poznatkami rodičia vnútorne rastú. Kto prežil strach o dieťa, keď bolo choré, lepšie porozumie tým, ktorí prežívajú úzkosť hoci z celkom iného dôvodu. Hovorí sa, že deti rastú k dospelosti a rodičia s nimi zrejú k životnej múdrosti. A je to pravda!“
Zdroj: knihy Zdeňka Matějčeka Čo deti najviac potrebujú, Prvých šesť rokov vo vývoji a výchove dieťatťa a Po dobrom alebo po zlom?, rozhovor na webe www.rodina.cz





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >