Čo sa stane, ak vo výchove občas porušíte pravidlá

Patricia Poprocká, 20. apríla 2021 o 04:37

Aj keď by vo výchove mali platiť jasné pravidlá, raz za čas ich porušiť vôbec nie je na škodu, naopak. Nebojte sa občas dovoliť školákovi pozerať večer futbal, kúpiť mu trojitú zmrzlinu pred jedlom či privrieť oči nad šialeným účesom vašej teenagerky. Výnimky, ale naozaj výnimočné a vhodne načasované, majú svoje miesto.

Dovoliť deťom raz za čas to, čo by ste im za normálnych okolností nedovolili, môže byť za určitých okolností vo výchove veľmi prínosné pre celú rodinu.

Foto: Shutterstock.com

„Vo výchove je dôležitá zásadovosť, jasnosť a predvídateľnosť, ktorá dieťa ukotvuje a dáva mu pocit bezpečia. Ale to neznamená, že vybrané výnimky, raz za čas, by boli chybou,” vraví psychologička Dana Comas z Alma centra pre zdravý vývin.

Chvíle, ktoré sa vymykajú každodennej rutine, zostávajú podľa nej zapísané v pamäti detí ako výrazné spomienky a majú pre ne veľmi silný emocionálny náboj. „Ukazujú dieťaťu, že aj rodič vie byť niekedy spontánny, že nie vo všetkom a vždy musíme byť rigidní,” spresňuje s tým, že takéto vybočenie z pravidiel môže zlepšiť vzájomný vzťah detí a rodičov, spoločný zážitok ich zblíži a prepojí.

Platí to aj pre niektoré na prvý pohľad negatívne zážitky, keď sa napríklad vrátite domov hladní a pri prázdnej chladničke musíte z minima zásob narýchlo improvizovať, keď musíte niekde veľmi dlho čakať, prípadne keď sa na turistike nachodíte viac než ste pôvodne očakávali. „Aj tieto výnimočné situácie ale môžu byť prínosom. Učia dieťa flexibilite, zvládaniu frustrácie, môžu napomôcť tomu, aby si vedelo lepšie predstaviť pocity druhých ľudí,” vysvetľuje Dana Comas.

V takýchto prípadoch je však veľmi dôležitý prístup a príklad rodiča, ako tieto nekomfortné situácie zvláda. „Ak rodič po dlhej a únavnej túre dieťa ocení (miesto toho aby sa sťažoval, že frflalo), posilní jeho sebavedomie, utvrdí vzájomný vzťah a učí ho, že aj keď je niečo náročné a nekomfortné, môžeme mať z toho nakoniec príjemný zážitok,” približuje psychologička.

Výnimky z každodenných pravidiel by však mali byť správne načasované. Teda treba dbať na to, aby nezasiahli fyzické či psychické zdravie dieťaťa a aby nimi rodičia nepodkopávali základy svojej výchovy. „Je rozdiel či výnimočne necháme pozerať strašidelný film 10-ročné alebo 15-ročné dieťa. Alebo či ho necháme ponocovať cez víkend alebo počas pracovného týždňa večer pred písomkou,” vysvetľuje rozdiely. Každý rodič pozná najlepšie situáciu i svoje dieťa a mal by vedieť odhadnúť vhodnú mieru.

Kedy výnimky nie sú vhodné

Výnimky podľa odborníčky nie sú vhodné, ak dieťa práve prechádza nejakou väčšou životnou zmenou, na ktorú si musí privyknúť. Napríklad ak sa rodičia rozvádzajú, ak sa rodina niekam presťahovala, ak dieťa práve nastúpilo do škôlky a podobne.

„Vtedy je skôr benefit držať sa tradície a rutiny, ktorá deti ukotvuje, prínosom je zachovať čo najviac starých zvykov a činností,” vraví Dana Comas.

Pripomína tiež, že veľmi citlivé na výnimky sú maličké deti. „Tu neradno hazardovať s preťahovaním času spánku alebo jedla, ani s prílevom prílišných stimulov a programu. Malinké dieťa je ešte veľmi ovplyvniteľné a závislé od naplnenia potrieb v danom čase, jeho diskomfort potom často ovplyvní cele okolie.”

Veľmi opatrne s výnimkami radí aj pri deťoch na autistickom spektre, pre tie môže byť vybočenie z rutiny skôr negatívnym zážitkom.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >