Nezakazujte dieťaťu cucanie palca, je to preň veľmi dôležité. Kedy však už škodí

Gabriela Bachárová, 11. marca 2021 o 05:00

Cucanie palca dieťa upokojuje, nebráňte mu v tom.

Nebráňte dieťaťu, aby si vkladalo do ústočiek prsty.

Foto: Shutterstock.com

Možno vás prekvapí informácia, že dieťa si prsty cucia už v maternici. Podľa niektorých výskumov s tým začína už pomerne skoro, v 15. týždni tehotenstva. Satie prsta už v brušku sa považuje za dôležitý signál, že dieťa bude po narodení pripravené na bezproblémové dojčenie. Nie všetky deti si totiž v maternici sajú prst, ale iné časti tela, čo ich na dojčenie nepripraví. Cucanie palca je jednoducho vynikajúcim tréningom na správne satie a prehĺtanie materského mlieka.

Podľa ďalších štúdií je satie prstíka v prenatálnom vývoji tiež znakom, že dieťa sa bude vedieť po narodení upokojiť a nadviazať bezproblémové vzťahy s najbližšími. Mimochodom, už v brušku sa vie, či dieťa bude po narodení pravák alebo ľavák a pozná sa to, áno, podľa toho, či si do pusinky vkladá prst ľavej alebo pravej ručičky.

Namiesto palca prsník

Po narodení sa dieťa cucaním palca upokojuje, navodzuje si príjemné pocity, baví sa tak, keď sa nudí, satie mu tiež pomáha ľahšie zaspať a aj takýmto spôsobom skúma svoje telo. A samozrejme naplňuje si tak svoju silnú potrebu satia, ktorá ale postupne vyhasína, asi po 4. mesiaci veku. Dieťa si prstík vkladá do ústočiek aj vtedy, keď je hladné a očakáva, že ho mama čoskoro nakŕmi.

Cucanie palca v niečom dojčenie pripomína. Dieťa ním nielen prijíma potravu, ale tiež sa takto upokojuje. Prsník by mu preto mama nemala ponúkať len preto, aby ho nasýtila, ale aj kvôli tomu, aby sa utíšilo, ak je rozrušené. Veľa detí pri prsníku ľahšie i zaspí. Ak ste si teda všimli, že dieťa si prstík cucia veľmi často a zdá sa vám nepokojné, môžete to riešiť častejším dojčením, ale i nosením, úzkym telesným kontaktom, húpaním či spievaním.

Bábätko si prst cucia najviac v prvých mesiacoch života, asi tak do druhého roka života je to ešte v poriadku. V neskoršom období už skôr pôjde o správanie, ktoré je dobré si všímať a korigovať. Cucanie palca sa totiž často stáva neúčelným zlozvykom, zbaviť by sa ho dieťa malo najneskôr do štvrtého roka, alebo ešte lepšie skôr.

Napomínanie nepomôže

Ak chcete postupne dieťa od cucania prstíka odučiť, všímajte si, v ktorých chvíľach tento spôsob, ako sa upokojiť či zabaviť, najčastejšie používa. Ak v stresovým situáciách, snažte sa doma o pokojnú rodinnú atmosféru, prípadne sa snažte zistiť, čo dieťa trápi. Namiesto cucania môžete ponúknuť inú aktivitu, dieťa zabaviť iným spôsobom, hrať sa s ním. Palec často úspešne nahradí plyšová hračka. Určite nie je dobré dieťaťu jeho správanie vyčítať a napomínať ho, aby s cucaním prestalo. Efekt bude v tomto prípade skôr opačný a dieťa si návyk ešte viac zafixuje.

Ak si dieťa intenzívne cucia prst aj po štvrtom roku života (dovtedy to z hľadiska vývoja zubov nie je väčší problém), môžu nastať tieto problémy spojené s chrupom: nesprávne postavenie zubov, ktoré si v budúcnosti vyžiada korekciu v ambulancii ortodoncie, predkus, nesprávna poloha jazyka, poruchy uzáveru pier, problémy s rečou (zlá výslovnosť). Trpí i prst samotný, dieťa si ho môže cucať až tak, že sa na ňom vytvorí mozoľ alebo začne krvácať, prst sa môže i zapáliť. Nepríjemný je i vznik vyrážky okolo úst. A to ani nehovoríme o tom, že od istého veku sa cucanie prsta stáva spoločenskou stigmou, rovesníci sa dieťaťu môžu smiať a odmietať ho a to určite žiadne dieťa nechce.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >