- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Ach, toto video vás rozcíti! Dojatý chlapček vidí prvýkrát svoju novorodenú sestričku
Na konci tohto videa sa slzám pravdepodobne neubránite. Staršiemu bračekovi ukázali čerstvo narodenú sestričku. Jeho emócie vás dojmú.
-
Užite si polročné prázdniny, päť tipov na dobitie bateriek
Polročné prázdniny začínajú už zajtra, viete, čo podniknete? V zásade je jedno, či zostanete doma alebo sa vyberiete na hory, radosť a príjemný pocit z oddychu nosíte v sebe. Ak práve pohodovou náladou neoplývate, máme pre vás niekoľko tipov, ako si ju navodiť a dobiť baterky.
-
Opäť sa škriepia? Skúste detské hádky zastaviť pomocou jednoduchej hry
Hádky detí sú normálne, podľa odborníkov dokonca prospešné, pretože prostredníctvom nich sa učia vychádzať s druhými či rozpoznávať hranice, čo si môžu dovoliť. Ľahšie sa však o hádkach hovorí než keď ich má človek doma denne počúvať. Úlohou rodiča síce nie je spory vyriešiť, môže však vplývať na deti, aby sa viac rešpektovali a hádali menej. Napríklad hrou.
-
V slávnej dánskej škôlke má každé dieťa svoj narodeninový príbeh. Inšpirujte sa skvelou myšlienkou aj vy!
Vlastný narodeninový príbeh rozprávajú deťom v škôlke Nokken, ktorá pôsobí v Kodani, hlavnom meste Dánska. Známa je svojím láskavým prístupom k najmenším a blízkym vzťahom k prírode a prirodzenosti.
-
Už šesťročné deti si vymieňajú a ukazujú nahé fotky na internete, upozorňuje polícia
Deti vo veku šesť až dvanásť rokov vystavujú na fotografiách a vo videách svoje odhalené pohlavné orgány.
-
ROZHOVOR Lektor Marek Herman: „Kríza otcov trvá už 150 rokov, začalo to odchodom do fabrík.“
Od autority, ktorá neznesie odpor, až po muža, ktorý dokáže deťom vyjadriť bezpodmienečnú lásku. Postava otca prechádza v novom storočí vývojom, ktorý zásadne mení jeho úlohu v rodine a spoločnosti. Oslobodenie sa od stereotypov, ale aj nové výzvy, ktoré nepoznali generácie pred nami, prinášajú zásadné otázky: kto otec v dnešnej dobe je, aká je jeho úloha a miesto v rodinnom portréte.
-
„Slzy mi tiekli od šťastia.“ Nevšedný príbeh Lily, dievčaťa z detského domova a Simony, ktorú jej prihral osud
Na prvej samostatnej schôdzke ju nechala hodinu čakať vonku na mraze pred detským domovom. Chvíľu trvalo, kým si vtedy šestnásťročná a dnes dvadsaťtriročná Lily našla vzťah k dobrovoľníčke Simone, ktorú jej do života priniesol program Buddy. V ňom sa dospelí dobrovoľníci stretávajú s deťmi, o ktoré sa ich vlastní rodičia nevedeli alebo nechceli postarať.
-
20 najkrajších myšlienok, ktoré tento rok zazneli na ahojmama.sk
Milí čitatelia, celý rok sme sa snažili prinášať vám podnetné články, ktoré môžu zlepšiť spôsob, akým pristupujete k rodičovstvu či k sebe samým. V závere roku sme pre vás zozbierali dvadsať najkrajších myšlienok, ktoré si zaslúžia zopakovať. Urobte si dobrú kávu či čaj, pohodlne sa usaďte a prečítajte si vety, ktoré nestratia svoju platnosť ani na budúci rok.
-
Ako nekričať na dieťa, naučte sa to v piatich krokoch
Snažím sa s deťmi jednať pokojne, nie vždy sa mi to ale darí. Trpezlivosť strácam, ak im musím niečo viackrát zopakovať, aby ma konečne poslúchli, prípadne ak im niečo hovorím a oni ma vôbec neregistrujú. Vtedy sa hnevám a často to končí krikom, opisuje najväčší problém svojho rodičovstva Eva, matka dvojičiek na prvom stupni základnej školy.
-
Babičky majú zrejme radšej svoje vnúčatká ako vlastné deti. Prekvapujúce? Ani nie!
Možno ste si to všimli aj vo svojej rodine. Keď sa vítate so svojimi rodičmi, oveľa väčšej pozornosti a citu sa dostane vašim deťom ako vám samým. Dieťa alebo vnúča? Prarodičia majú, zdá sa, jasno.
-
Nesprávajme sa k deťom, akoby boli dospelé
„Dospelý musí prestať s projektovaním svojho spôsobu bytia do dieťaťa,“ vraví Rebeca Wildová vo svojej knihe Učiť sa žiť s deťmi.
-
Obdarujete na Vianoce deti z domovov či azylových centier?
Od pondelka začal tretí ročník celoslovenskej darovacej akcie Vianoce z krabičky. Cieľom je, aby ľudia obdarovali deti v detských domovoch, azylových centrách a sociálne slabšie rodiny prostredníctvom darčeka vloženého do krabice.
-
ROZHOVOR Dlhoročná pedagogička Gabriela Šimová: „Aby som deti zaujala, zinscenovala som aj lúpežné prepadnutie triedy.“
Zaujať deti, učiť tak, aby ich to bavilo. Týmito zásadami sa vo svojej praxi dlhé roky riadila učiteľka na základnej škole Gabriela Šimová. Aby škola bola pre deti atraktívnym miestom, kde sa nenásilne dozvedia veľa o svete, o to sa snaží aj teraz - je autorkou pedagogického projektu Farebné dni. V rozhovore sme prebrali, čo bráni dnešným školám, aby boli modernejšie a pre žiakov príjemnejšie, aj to, ako možno zmien dosiahnuť.
-
Sedem zlozvykov pri jedle, ktoré odovzdávame našim deťom. Máte niektorý?
Je to tá najobyčajnejšia činnosť, a predsa sa okolo nej zvykne narobiť celá veda. Čo jesť, kedy jesť, ako správne jesť...? Odpoveď znie: Skrátka jedzte. Tak, aby ste boli aj duševne prítomní, aby ste vedeli, čo jete, aby ste si vychutnali každé sústo. A zbavte sa zlozvykov. Tu je sedem najčastejších, ktoré pri jedení máme, a ktoré, chceme či nechceme, po nás preberajú i naše deti.
-
Dospelí dobrovoľníci môžu tráviť čas s dieťaťom z detského domova, prihlásite sa?
„Doprial by som každému dieťaťu, aby takto získalo individuálny a nezištný vzťah s človekom, ktorý je predvídateľný, trpezlivý a cíti sa s ním bezpečne. Postupne tak môžu deti z domovov získať viac pokoja, vyrovnanosti, sebavedomia i menej stresu," uviedol zakladateľ programu Buddy Ladislav Kossár.
-
„Ste starí a ničomu nerozumiete.“ Ako reagovať, keď vás začne kritizovať tínedžer?
„Nič nechápete, čo máte Alzheimera? Ja to viem lepšie! Ste starí a nemožní.“ Zachovať pokoj, keď vám dospievajúci potomok povie niečo také, nie je vôbec jednoduché.
-
ROZHOVOR „Nie je pravda, že Miško nemá žiadny voľný čas a chceme z neho hviezdu,“ vraví otec z dokumentu Každá minúta života
Veľký rozruch vzbudil aj odsúdenie vyvolal dokument českej režisérky Eriky Hníkovej Každá minúta života, ktorý ukazuje výchovu dnes sedemročného Miška Hanuliaka zo Žiliny. Film vyznieva tak, že chlapec nerobí nič iného, len chodí na tréningy, učí sa cudzie jazyky a venuje sa umeleckým aktivitám, to všetko pod tvrdým dozorom chladných rodičov, ktorí sa z neho snažia urobiť hviezdu. Otec Michal Hanuliak však vraví, že nič nie je vzdialenejšie pravde. „Mnohí nás odsudzujú bez toho, aby sa nás spýtali, ako to v skutočnosti je,“ vraví v rozhovore.
-
Zblíži súrodencov, zlepší náladu. Skúste s deťmi večer túto jednoduchú hru
Máte občas pocit, že v hektike dní a záplave negatívnych správ zabúdame byť k sebe jednoducho milí? Niekedy stačí naozaj málo, aby sme si preladili myseľ a dokázali si uvedomiť, ako dobre sa vlastne máme. Pomôcť môže aj táto hra, na ktorú nepotrebujete vôbec nič.
-
Zvierací ombudsman vysvetľuje rómskym deťom, prečo nemajú týrať psov
Deti z rómskych osád často vnímajú zvieratá ako súčasť hry. Sú pre ne hračkou, s ktorou môžu svojvoľne a bez akejkoľvek ľútosti zaobchádzať.
-
Prečo mladí pijú? Toto je sedem najčastejších dôvodov
Kombinácia deti a alkohol u nás nie je tabu, hoci by mala byť. Ako ukázal nedávny prieskum, viac než tretina mladých do 17 rokov ochutná alkohol pred svojimi štrnástymi narodeninami, tri percentá dokonca pred dovŕšením ôsmich rokov. Prečo pijú?