Kyberšikana môže viesť až k samovražde dieťaťa.

TASR, 24. februára 2022 o 04:15

Kyberšikana je vo všetkých svojich podobách nebezpečná a môže mať katastrofálne následky. Je dôležité vzdelať deti a mladých ľudí tak, aby dokázali kyberšikanu rozpoznať a rodičia by mali včas zasiahnuť.

Kyberšikana je veľmi nebezpečná.

Foto: Shutterstock.com

Šikana cez internet sa deje najčastejšie cez hanlivé komentáre k fotografiám, zastrašovanie a vydieranie cez správy či neoprávnené zverejňovanie intímnych fotografií i videí na internete. Ďalej je to kradnutie identity, posielanie správ z falošného profilu, tvorba posmešných stránok o šikanovanej osobe, ale aj vytváranie skupín na sociálnych sieťach proti šikanovanej osobe," uviedol Zdeněk Hruška z poisťovne Uniqa, ktorá eviduje nárast hlásení súvisiacich s kyberšikanou.

Medzi časté druhy šikany patrí napríklad aj kyberharašenie, pri ktorom ide o neustále kontaktovanie cez SMS, e-maily a iné platformy. Obete môžu byť vystavené aj kyberstalkingu (sledovanie a narúšanie súkromia), kybergroomingu (nútenie k osobnej schôdzke), flamingu (slovné napádanie), či sextingu (posielanie a zverejňovanie textov, fotografií alebo videí so sexuálnou tematikou).

Kyberšikana pritom môže viesť k depresiám, poruchám spánku, pocitom menejcennosti, strachu, ba aj k samovražde alebo k pokusom o ňu. Psychologička Inka Grohoľová upozorňuje, že rodičia by nemali nútiť deti, aby takýmto problémom čelili samé, treba pri nich stáť. „Vyslovte svojmu dieťaťu podporu a ubezpečte ho, že sa na vás môže spoľahnúť v každej situácii,” pripomína psychologička.

Odborníci teda radia - v prvom rade rozhovorom so šikanovaným zistiť stupeň závažnosti. Ďalej treba uložiť komunikáciu, ktorá sa deje v príslušnej skupine a viesť si podrobné záznamy. Kyberšikana je trestný čin, okamžite ju preto treba ohlásiť na polícii. Na šikanujúcu osobu netreba reagovať, vyvolalo by to ďalšie kolo urážok. Šikanovanému dieťaťu je zase dobré poskytnúť psychologickú pomoc.

Pomôcť môže aj poistenie kybernetického rizika, pri ohlásení udalosti totiž poisťovňa vie zabezpečiť odstránenie alebo vytesnenie takýchto informácií z internetu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >