Zopár šikovných rád, ako sebavedomo reagovať na kritiku vašich rodičovských schopností

Gabriela Bachárová, 14. apríla 2022 o 04:45

Pozná to asi každý rodič, najmä ten, ktorý sa snaží vychovávať svoje dieťa trochu inak, kontaktnejšie a s väčším citom pre potreby svojho potomka. Jeho výchovné metódy niekedy kritizujú nielen najbližší či známi, ale aj celkom cudzí ľudia. V tom prípade sa oplatí vedieť, ako sebavedomo a bez hnevu odpovedať na neopodstatnené výčitky.

Rôzne názory na výchovu môžu rodinu rozdeliť.

Foto: shutterstock.com

Veľa rodičov sa dnes snaží vychovávať deti inak, ako sa vychovávalo počas ich vlastného detstva. To môže znamenať nosenie dieťaťa v nosiči či šatke, spoločné spanie, dlhé dojčenie, nenechať vyplakať či snaha rešpektovať oprávnené potreby dieťaťa. Najmä staršia generácia sa s takými postupmi nestretla a tak v nej vzbudzujú pochybnosti. Niekto si nesúhlas nechá pre seba, iný sa ozve. Ako nebyť v defenzíve a sebavedomo si obhájiť svoje výchovné presvedčenie? Pár rád ponúkajú pediater William Sears a zdravotná sestra Martha Searsová vo svojej slávnej knihe Kontaktné rodičovstvo (Rozumná cesta k pochopeniu a výchove detí).

Využite doktora

„K záchrane rodinných vzťahov pomôže, ak využijete slov lekára, aby ste upokojili matku alebo svokru. Ak budú v šoku, že spíte s dieťaťom v jednej posteli, jednoducho povedzte: Lekár mi to poradil,” uvádzajú autori knihy. Nemusí pritom ísť o skutočného lekára, ale napríklad o lekára, ktorého články či knihu ste čítali. Odkázať sa na autoritu, ktorou lekár stále bezpochyby je, dokáže prekvapujúco obrúsiť hrany kritiky.

Humor pomáha

Pretože odzbrojuje. Využite ho, aby ste kritiku zmiernili, prípadne kritika rovno pretiahli na svoju stranu: „Ak vás niekto kritizuje za to, že dojčíte, odpovedzte rázne: Áno, ale snáď ju to prejde, kým pôjde na strednú.” Na to totiž nie je čo povedať.

U nás to funguje

Buďte sebavedomí a istí si tým, čo robíte. Kritika a výčitky budú potom stále redšie. „Ak budú mať kritici dojem, že ste so svojím rodičovským štýlom a dieťaťom spokojní, pravdepodobne vás nechajú na pokoji. Jednoduchá odpoveď typu „U nás to funguje”, upevní vašu pozíciu a odrazí nevyžiadané rady,” uvádzajú autori.

Obráťte to

Je veľmi dôležité, ako k svojmu dieťaťu pristupujete. Nikdy sa o ňom nevyjadruje hanlivo, nehovorte, že je také či onaké: „Rovnako to nedovoľte ani ostatným. Ak vaše batoľa prechádza jedným z období, kedy je veľmi náročné, plné energie a vaši kritici s potriasaním hlavy opakujú: To je teda šialené dieťa, prevráťte ich poznámku: Áno, je to silná osobnosť a naozaj vie, čo potrebuje. Ak niekto povie: Určite niečo čoskoro vyvedie, odpovedzte: Áno, je inteligentná a zvedavá.”

Povzbudivé slová pre pochybujúcich rodičov
Snažíte sa pre svoje dieťa robiť to najlepšie, no niekedy pochybujete, či konáte dobre? „Vaše dieťa bude najlepšou reklamou na rodičovský prístup. Ak vaši kritici uvidia, že je šťastné a väčšinu času zdravé, budú musieť uznať, že na vašom prístupe niečo je. A keď uvidia, čo z vášho dieťaťa vyrastie, budú ohromení ešte viac,” povzbudzujú rodičov manželia Searsovci.


Šetrite svojich rodičov
Mladých rodičov asi najčastejšie kritizujú ich vlastní rodičia. Manželia Searsovia v knihe radia nájsť pre prarodičov pochopenie. Výsledkom môže byť zmiernenie napätia: „Šetrite ich. Pamätajte, že vyrástli v inej dobe. Snažili sa robiť, čo mohli, s tým, čo mali a teraz ste na rade vy. Môžete robiť vlastné rozhodnutia o svojom rodičovskom štýle bez toho, aby ste museli rodičom dokazovať, že sa mýlili alebo ich vinili z omylov. Obyčajné vyhlásenie: No, myslím, že to so mnou dopadlo celkom dobre, môže pomôcť uvoľniť napätie, ktoré medzi vami a rodičmi váš prístup k výchove vyvoláva.”
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >