Nechváliť, neporovnávať, netrestať. Desatoro rodiča, ako reagovať na súrodeneckú rivalitu

Patricia Poprocká, 12. apríla 2022 o 04:19

„Já! Jáááá!“ Aj u vás sa deti prekrikujú, keď treba v kuchyni zhasnúť svetlo či pretočiť kalendár? Idú sa pobiť o to, kto bude sedieť vedľa vás? A niekedy aj navzájom, trebárs o bezvýznamnú kocku?

Hádky sú normálne, zabrániť sa im nedá, je však v moci rodiča zmierňovať ich správnymi reakciami.

Foto: Shutterstock.com

Súrodenecká rivalita k detstvu podľa odborníkov jednoducho patrí. A aj keď sa rodič všemožne snaží byť ku všetkým deťom spravodlivý, úplne stopercentné to nebude nikdy a pocitu ukrivdenia, ktorý môže v niektorej situácii mať jedno z detí, nedokáže predísť.

Psychológovia pripomínajú, že je to normálne a nezhody so súrodencom sú pre deti dobrým tréningom na riešenie konfliktov v neskoršom živote. Úlohou rodiča v tomto prípade nie je robiť sudcu ani mediátora, správnymi reakciami však môže spory aspoň čiastočne eliminovať a uistiť pochybujúce dieťa, že nie je na druhom mieste.

Súrodenecká rivalita sa prejavuje v dvoch hlavných rovinách – v boji o pozornosť rodičov a v boji o veci. Obe majú iné príčiny, ale výsledok je rovnaký – hádky, nevraživosť, robenie si napriek, dokonca aj fyzické ubližovanie si.

Súboj o rodičovskú pozornosť pramení z prirodzeného ľudského inštinktu byť chránený a nedostávať menej lásky ako súrodenec. Čo sa týka boja o veci, tam to súvisí aj s vekom detí. Mladší súrodenec zaostáva v schopnosti deliť sa, navyše jeho mozog, ako sa zaujíma o všetko nové, registruje veci súrodencov ako atraktívnejšie a prirodzene ich chce, vysvetľuje Tanith Careyová v príručke Čo si myslí moje dieťa. Starší súrodenci zasa súperením s mladším bratom či sestrou ventilujú svoju frustráciu, napríklad aj nad tým, že im neustále berú veci, tiež ak sa na nich hnevajú alebo ak majú pocit, že ich oberajú o pozornosť rodičov.

A čo teda môže rodič robiť?
Ak dieťa žiarli na súrodenca, odporúča sa uznať mu jeho pocity, netrestať ho za ne.

Nezľahčovať ich, naopak, skúsiť pochopiť, prečo sa tak dieťa cíti.

Vysvetliť, prečo sa rodič venoval viac jeho súrodencovi, resp. prečo sa to tak dieťaťu mohlo zdať.

Uistiť dieťa o svojej láske k nemu.

Venovať dieťaťu toľko času, koľko potrebuje. Vrátane toho, že si s ním urobí program vo dvojici, s tým, že o súrodencov sa postará otec, starý rodič alebo niekto iný.

Dať žiarliacemu dieťaťu náhradu, napríklad vankúšik alebo plyšovú hračku, na ktorej si môže ventilovať zlosť na súrodenca.

Predchádzať žiarleniu tým, že deti nebude vzájomne porovnávať ani chváliť niektoré z nich.

Namiesto súťaživých hier sa v rodine budú hrať hry, v ktorých treba spolupracovať, napríklad stavebnice, puzzle, únikové hry a podobne.

Ak sa deti sporia o veci, nepátrať, kto má pravdu, radšej ich vyzvať, aby sa pokúsili navrhnúť riešenia.

Pravidelne v rodine komunikovať, napríklad pri spoločnej večeri, aby deti mali pocit, že majú priestor, kde môžu povedať, ako sa cítia, čo ich trápi.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >