- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Zaujímavosť: nemocnica zhotovuje verné modely nenarodených detí
Chceli by ste si ako nastávajúci rodičia vystaviť doma na poličke trojrozmerný model dieťaťa z bruška?
-
Nemocnice zavádzajú. Titul baby-friendly nemá ani jedna, no skoro polovica sa tvári, že áno
Nedokázali to za viac než 25 rokov, no nemajú zábrany chváliť sa, že áno. Vyše dvadsať slovenských nemocníc, vrátane viacerých najväčších, si na svojich weboch nepravdivo uvádza, že spĺňajú kritériá programu baby-friendly (priateľské k deťom). Poukázali na to združenia Ženské kruhy a MAMILA v spoločnej monitorovacej správe „Baby-friendly: Na webové stránky nemocníc sa nedá spoľahnúť“.
-
Prečo sa v maternici neutopí? Ako dýcha dieťa v brušku
Zamysleli ste sa niekedy na tým, ako dokáže dieťa v brušku dýchať, keď ešte nemá funkčné pľúcka? Ľudské mláďa predsa nedisponuje žiadnymi žiabrami, ktoré by mu podobne ako rybe umožnili dýchať kyslík rozpustený vo vode.
-
Ako v hoteli. Čerstvé mamy majú v tejto moravskej nemocnici ozaj kráľovské raňajky, veď pozrite na foto
Ak by vám niekto ukázal tieto fotografie plné lákavo vyzerajúceho jedla a dal vám hádať, odkiaľ pochádzajú, určite by ste netipovali - nemocnicu. A celkom isto nie slovenskú. Pritom len zopár kilometrov za hranicami, v moravskom Havířove, sa novopečené mamičky cítia na raňajkách ako niekde na dovolenke.
-
Trauma a strach. Prečo si Slovenky volia domáci pôrod
Pri zmienke o domácom pôrode sa mnohým pred očami objaví pomyselné červené súkno. Zbytočný risk, vymýšľanie... V zmysle zásady „čo nie je zakázané, je dovolené“ sa síce pôrody doma ticho a so škrípajúcimi zubami tolerujú, ženy, ktoré sa pre ne rozhodnú, sa stretávajú poväčšine s nevôľou až odsudzovaním. Napriek tomu do toho idú. Prečo?
-
Porušovanie práv pri pôrodoch potvrdzuje aj ombudsmanka, čo pretne začarovaný kruh?
Rodiť na Slovensku nebýva vždy príjemné, a hoci našťastie sú aj matky, ktoré boli spokojné, všeobecná istota rešpektujúceho prístupu tu zďaleka nie je. Na porušovanie práv žien pri pôrodoch poukázala nedávno správa mimovládnych organizácií Pôrod, práva, pandémia, rovnaký trend teraz potvrdila aj štúdia štátneho orgánu – Verejnej ochrankyne práv. Čo s tým?
-
Preeklampsia ohrozuje život matky i plodu. Primár Erik Dosedla: Test, ktorý riziko odhalí, nie je u nás široko dostupný
Na preeklampsiu, ktorú počas tehotenstva diagnostikujú trom až desiatim percentám žien, sa i dnes zomiera. Včasné zistenie rizika, ktoré však zďaleka nie je na Slovensku samozrejmosťou, a následný liečebný zásah však môžu stav pozitívne ovplyvniť.
-
Úžasné! Keď nemôže mamička, v nemocnici dajú novorodeniatko na hruď otecka
Viete si niečo také predstaviť v slovenských pôrodniciach? Nemocnica v moravskom Havířove umožňuje otcom privinúť si novorodené dieťa na svoju nahú hruď, ak mamička absolvovala cisársky rez a nie je možné, aby to urobila ona.
-
Zmena v nedohľadne? Ministrovi Lengvarskému sa do zlepšovania podmienok v pôrodniciach nechce
Nič nestačí. Výpovede zúfalých žien, prieskumy aktivistov či ombudsmanky svedčiace o porušovaní ľudských práv pri pôrodoch, dokonca ani vedecké štúdie o škodlivosti oddeľovania bábätiek od ich matiek. Na výzvy, aby sa na Slovensku konečne prestalo s týmito praktikami reaguje ministerstvo zdravotníctva alibisticky.
-
Opatrne s vitamínom A! Ženy s liečbou akné rodili poškodené deti
Práve v súvislosti s vitamínom A platí, že všetkého veľa škodí. Áčko je po talidomide druhý najväčší preukázaný ľudský teratogén, čiže látka, ktorá môže spôsobiť vrodenú vývojovú chybu alebo významne zvýšiť riziko jej vzniku. Preto pozor na jeho príjem v tehotenstve, dokonca aj v krémoch!
-
Otrasné! Zakázané praktiky, separácia, kruté zaobchádzanie. Ako sa v našich pôrodniciach počas pandémie porušovali ľudské práva
„Bola som tam sama, cítila som sa dosť osamelá a neschopná presadiť si svoje priania. Personál ma neinformoval o všetkých úkonoch, nechali ma v bolestiach samu, ja som dokonca volala o pomoc. Chcela som, aby ma len niekto držal za ruku, no nikto neprišiel. Prišli až vtedy, keď to uznali za vhodné...“
-
Naozaj zlé, až neúctivé. Ako na stanovačke... Monika opisuje podmienky v pôrodnici
Monika nedávno porodila svoje štvrté dieťa a za tých 11 rokov, odkedy sa jej narodila najstaršia dcéra, má s čím porovnávať. Ako vníma naše pôrodníctvo obyčajná štvornásobná mama? Sú veci, ktoré sa pohli k lepšiemu, no podmienky, v akých mamičky musia prežívať na izbách, sú naozaj až nedôstojné, hodnotí svoj pobyt v bratislavskej pôrodnici na Antolskej.
-
Takto vyzerajú chvíle po pôrode! Krásne i drsné fotografie plné silných emócií
„Verím, že na narodení záleží. Záleží na dni, keď stretnete svoje dieťa," je presvedčená Američanka Monet Nicole, fotografka, ktorá unikátnym spôsobom zachycuje pre väčšinu ľudí tie najkrajšie chvíle v živote.
-
Záujemcovia si môžu pozrieť oceňovaný film o traume z pôrodu Neviditeľná
Takmer 90-minútový dokument o traume z pôrodu Neviditeľná z dielne režisérky Maie Martiniak si budú môcť diváci pozrieť od 18. mája od piatej hodiny večer online z pohodlia svojho domova. Premiéru filmu doplní beseda s režisérkou.
-
Jednoduchý krvný test napovie, kedy porodíte
Tehotné ženy by už čoskoro mohli pomocou krvného testu zistiť, kedy privedú dieťa na svet.
-
Budúce mamičky, chráňte sa! COVID-19 môže vážne skomplikovať tehotenstvo, ukázala štúdia
Čím výraznejšie príznaky ochorenia, tým väčšie riziká pre matku i bábätko. To sú zistenia štúdie, ktorá porovnávala ukazovatele zdravia u tehotných žien s ochorením COVID-19 a u tehotných žien bez ochorenia.
-
„Odsúdeniahodné.“ Rodičov pobúril výrok Olivera Andrásyho, že záchranou predčasniatok ľudstvo degeneruje
„Povedať, že záchranou predčasne narodeného dieťaťka degeneruje spoločnosť je v akomkoľvek kontexte neprípustné, odsúdeniahodné, nenávistné a nepatriace do modernej a demokratickej spoločnosti, pre ktorú je život človeka najvyššou hodnotou,“ ohradili sa rodičia predčasne narodených detí voči tvrdeniam známeho humoristu Olivera Andrásyho.
-
Dôležitá kyselina listová. Chráni pred anémiou, infarktom i depresiami
Jedzte všetko, čo je zelené a má listy, nebude vám chýbať kyselina listová. Jej zdrojom sú však i mäso, vajíčka či fazuľa.
-
Častý problém tisícok žien po pôrode. Na diastázu má vplyv aj to, ako ráno vstávate z postele
Nech robíte, čo robíte, bruško po pôrode zostáva celé mesiace i roky vypuklé a vaše pravidelné cvičenie sa na ňom nijako výrazne neprejavuje? Možno trpíte diastázou, teda rozostúpením brušných svalov.
-
„Porodila som rýchlo a prakticky bez bolestí. Určite vďaka tomu, že som sa vôbec nebála.“
Vedeli ste, že okrem strachu z pavúkov, výšok, hadov či stiesnených priestorov odborníci uznávajú aj nadmerné obavy z pôrodu? Hovorí sa im tokofóbia.