Ľudstvo vraj degeneruje, keď zachraňuje predčasniatka, myslí si humorista Andrásy.
Foto: Občianske združenie MalíčekJeho výroky zazneli v rozhovore s novinárkou Zuzanou Kovačič Hanzelovou. „Ja si teraz robím rodokmeň a bolo bežné, že predkovia mali 10 či 12 detí, ale prežili dve tri. Tak fungoval svet. Predpokladám, že tie dve tri, čo prežili, boli najživotaschopnejšie. Tým pádom genofond ľudstva sa vylepšoval. Ale teraz lekári vedia zachrániť aj plod, ktorý keď bude pokračovať, tak ľudstvo bude degenerovať. Medicína nemá právo zabiť niekoho, ale má právo držať niekoho pri živote. Celkovo veda pokročila tak, že sa vlastne skoro v istých momentoch obrátila proti ľudstvu ako takému. Prosto ľudstvo degeneruje,“ nechal sa počuť humorista.
Uviedol tiež, že v súčasnosti prebieha súboj medzi záujmom jednotlivca a záujmom ľudstva, pričom podľa jeho mienky víťazí to prvé. „Ľudia sa vyčlenili z prírody. A povedali sme: toto platí pre zvieratá, ale pre človeka už prirodzený výber neplatí. Odvtedy ľudstvo degeneruje,“ nepáči sa mu. Ako dodal, „potomstvo majú aj ľudia, ktorí by pred dvesto rokmi nemali potomstvo, lebo by neboli."
Malíček, organizácia, ktorá združuje rodičov predčasniatok a poskytuje im všestrannú podporu, Andrásayho tvrdenia striktne odmietla. „Život každého človeka je tou najvyššou hodnotou, a to bez ohľadu na to, v akom týždni sa dieťa narodí. V prípade predčasne narodených detí sa robí všetko preto, aby sa minimalizovali následky skorého príchodu na svet. Dôkazom sú významné osobnosti naprieč celou spoločnosťou, ale aj bežní ľudia, ktorí robia svoje rodiny šťastnými a svet lepším.“
Na Slovensku sa predčasne rodí už každé desiate dieťa, podobný trend je aj inde vo svete. Iba za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o viac ako 30 percent. Aj vďaka novorodeneckým intenzívnym jednotkám prežije viac ako 85 percent novorodeniatok. „Áno, existujú prípady, kedy rodičia odchádzajú domov s prázdnou náručou, alebo keď si s dieťatkom nesú domov doživotné následky. Majú však rovnaké právo byť milované a šťastné. Medicína pokročila a zachraňuje mnoho životov...“ upozornila predsedníčka Malíčka Ľubica Kaiserová a jej kolegyne zo združenia.
Vo väčšina európskych krajín sa dieťa považuje za životaschopné, ak sa narodí po ukončenom 24. týždni tehotenstva a má hmotnosť viac ako 500 gramov. Áno, aj takto extrémne nezrelé dieťa je možné vďaka pokroku v lekárstve zachrániť. Veď ešte pred dvadsiatimi rokmi bola hranica prežitia stanovená na 30. týždeň gravidity a váhu tisíc gramov. „Vážme si život každého dieťaťa bez ohľadu na to, v akom týždni sa narodí a namiesto bariér hľadajme radšej, najmä v tejto náročnej dobe, cestu lásky, porozumenia a vzájomnej pomoci,“ apeluje Malíček s tým, že byť rodičom predčasniatka je síce neľahká cesta, veľká zodpovednosť, obetavosť a oddanosť voči jeho potrebám, ale je to najmä veľký dar.
Aj my sme predčasniatka
S tvrdeniami Olivera Andrásyho nesúhlasia ani osobnosti, ktoré samé prišli na svet skôr, ako mali. „Aj my so sestrou sme dvojčatá narodené v 7. mesiaci, ktoré prežili len vďaka inkubátoru, myslite si o nás, čo chcete. Som rada, že žijem a nejaký Oliver Andrásy a jemu podobní obyčajní polovzdelanci mi v tom nezabránili,“ vyjadrila sa speváčka a herečka Lucia Piussi. Jej sestrou je režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi.„Ja som sa narodil v siedmom mesiaci. Mal som kilo osemdesiat. Hneď po narodení som bol niekoľko týždňov v inkubátore. Celé detstvo som bol chorľavý a prvé roky pravidelne v nemocnici. Ak by som sa bol narodil o tých sto rokov skôr, neprežil by som,“ pridal svoju skúsenosť publicista Samuel Marec. „A nie, nehovorím, že som nejakým zásadným prínosom pre ľudstvo. Ak by som mal urobiť niečo prelomové, asi by tomu už niečo nasvedčovalo. Zrejme už môžeme spoľahlivo povedať, že sa do histórie nezapíšem a nie je to ani moja ambícia. Ale to je jedno. Je to úplne jedno. Chcem len v pokoji žiť, keď už som tu, a nie počúvať nejakého človeka, ktorému ušiel svet, a tak teraz hovorí, že ľudstvo kvôli mne degeneruje.“
Andrásyho argument je podľa neho nielen postavený na vode a nezmyselný, ale je hlavne „úplne nechutný a nemá v civilizovanej spoločnosti miesto. Lebo on sa aj niekoho týka. Napríklad mňa. A státisícov ľudí na Slovensku, ktorí dnes žijú, aj keď pred sto rokmi by nežili.“
Podľa Olivera Adrásyho média jeho slová prekrútili a vytrhli z kontextu. Ako vysvetlil vo svojej reakcii, nikdy netvrdil, že „kvôli predčasne narodeným deťom degeneruje ľudstvo. To si niekto jednoducho vymyslel a teraz sa to šíri ako požiar. Pri dnešnom stave medicíny sa predčasne narodené deti zvládajú úplne jednoducho, bez najmenších následkov na psychický a fyzický výboj dieťaťa. Moja manželka bola tiež predčasne narodené dieťa."
ANKETA: