- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Žiaden zákaz pitia ani nemiestne poznámky. Nové pôrodnícke štandardy sú na svete, zlepšia ženám pôrody?
Na papieri to vyzerá (až na pár výnimiek) celkom dobre, bude taká aj realita? Ministerstvo zdravotníctva vydalo konečne nové štandardy pôrodníckej starostlivosti, ktoré reagujú na viacero najvážnejších výhrad žien a aktivistov. A hoci naznačujú možné zlepšenie podmienok pri pôrode, a víta ich aj ombudsmanka Mária Patakyová, stále zostáva niekoľko otáznikov.
-
Tehotné ohrozuje covid viac, lekári ich niekedy odrádzajú od očkovania. „Nech vám to dajú písomne,“ hnevá sa známy pôrodník
Tehotné ženy s covidom majú vyššie riziko ťažšieho priebehu a častejšie končia na JIS. Hrozí im viac aj predčasný pôrod. Vo Veľkej Británii bol v októbri jeden pacient z piatich, ktorí potrebovali mimotelový obeh, neočkovaná gravidná žena.
-
Keď ste len číslo v štatistikách... Skutočné príbehy žien o traumách z pôrodu či potratu v novej knihe
„Už tlačte konečne. Tlačte..! No ja som necítila žiadne kontrakcie, žiadne. Absolútne som nevedela, kedy tlačiť. Tlačila som teda len podľa inštinktu, nie podľa toho ako potrebovalo moje telo. Bolo to veľmi silené... Veľmi mi to psychicky ublížilo a spracovávam to dodnes. Prečo ma tak nútili do tlačenia, keď som nepociťovala potrebu? Pýtam sa samej seba.“
-
Nedarí sa vám otehotnieť? Možno je vinníkom endometrióza
Endometrióza je pomerne časté ochorenie, ktoré môže mať negatívny vplyv na plodnosť. Rieši sa úpravou životného štýlu, medikamentami a keď sa nedá inak, tak aj operačnou cestou.
-
Ako sa rodí v Nórsku: Chcete vaňu so sviečkami alebo skúsiť akupunktúru?
Ako z rozprávky, v porovnaní s niektorými našimi pôrodnicami dokonca ako zo sci fi rozprávky, vyznievajú skúsenosti Slovenky, ktorá pred ôsmimi rokmi rodila v Bergene. O zážitok sa podelila s občianskym združením Ženské kruhy, ktoré ho uverejnili na svojom portáli.
-
Predčasne sa na Slovensku narodí každé jedenáste dieťa
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
-
10 zaujímavostí o ženskom vajíčku, ktoré ste možno nevedeli. Keď dozrie, takmer ho vidieť voľným okom
Tak obyčajné, a pritom zázračné! Vedeli ste, že počet vajíčok majú ženy pevne daný už v maternici a je to najväčšia bunka v ľudskom organizme? Tu je desať faktov, ktoré rozšíria vaše vedomosti o ľudskej reprodukcii.
-
Musí dieťa po pôrode plakať? Deväť fáz, ktorými si novorodenec prechádza v prvých minútach na svete
Plaču novorodenca sa ľudia tešia, považuje za symbol radosti, že je dieťatko na svete živé, že dýcha a „precvičuje si pľúcka“. Ako dlho však ide o ten pravý, prvý popôrodný plač a kedy už ide o zúfalé volanie mamy, od ktorej bábätko zdravotníci v rozpore s jeho prirodzenými potrebami oddelili?
-
Na cintoríne v Banskej Bystrici vzniklo pietne a pohrebné miesto pre nenarodené deti
V areáli centrálneho mestského cintorína v banskobystrickej časti Kremnička v sobotu sprístupnili Pietne a pohrebné miesto pre nenarodené deti.
-
Viete, aké dva zmysly použije človek po narodení ako prvé?
Aj keď dieťa už v maternici rozoznáva matkin a otcov hlas, nie sú to veru uši, ktoré využíva bezprostredne po príchode na tento svet ako prvé. A ani oči, hoci sa zrak zvykne označovať za najdôležitejší zmysel, keďže ním prijímame najviac podnetov.
-
Dula Lucia Vančo: V našich pôrodniciach mám často pocit, akoby chceli žene ukázať, kto z koho
O sile ľudskej psychiky ju presvedčil vlastný pôrod, po ktorom sa rozhodla pomáhať ako dula aj ostatným ženám. „Ženy potrebujú uveriť tomu, že vedia porodiť, a že ich dieťa sa vie narodiť,“ hovorí Lucia Vančo v rozhovore pre ahojmama.sk. Korona však podľa nej v pôrodníctve otvorila poklop, z ktorého sa vynorilo niečo tak zlé, čo sme ani nečakali.
-
Vyzerať baby-friendly sa nemocniciam páči, takmer pätina sa stále oháňa titulom, ktorý nemá
Máme na Slovensku baby-friendly nemocnice (priateľské k deťom) alebo nie? Už v lete poukázali mimovládne organizácie Ženské kruhy a MAMILA na fakt, že hoci ani jedna nespĺňa tieto medzinárodné kritériá, zhruba polovica sa tvári, že áno. Väčšina z nich následne dala informácie na pravú mieru, deväť, vrátane veľkých v krajských mestách, však stále nie.
-
„Málo rozprávať a vyšetrovať len mimo kontrakcií.“ Aké pravidlá platili kedysi pri pôrodoch a mali by aj dnes?
Čo mali kedysi pôrodné babice zakázané, je dnes v pôrodniciach často bežná rutina. Známu vetu, ktorú dnes radi zdôrazňujú mnohí lekári, a to že trpezlivosť musí byť základnou vlastnosťou pôrodníka, sa v minulosti naozaj snažili pretaviť do praxe. Pôrod chce čas, trvať môže 9 až 27 hodín, konštatovala príručka pre pôrodné babice.
-
Prečo neumývať dieťa hneď po narodení
V našich pôrodniciach je stále rutinou dieťa po narodení hneď umyť, bábätku to však nemusí prospievať, práve naopak. Zmytím užitočného mázku, ktorý pokrýva jeho telíčko, stratí časť svojej obranyschopnosti.
-
Nevoľnosti v tehotenstve, reflux či nespavosť. Príčina môže byť celkom jednoduchá
Nevoľnosti, nespavosť, bolesti chrbtice... Tehotenstvo je pre niektorú ženu naozaj nočnou morou, kým inej len rastúce bruško pripomína, že v sebe nosí nový život. Prečo je to tak, nik presne nevie povedať. Skúma sa hormonálne nastavenie, psychické, iné zdravotné predispozície, príčina však môže byť niekedy i celkom prostá: nesprávne sedenie.
-
Bonding alebo kontakt koža na kožu. Ktorý z pojmov je správny, viete?
Bonding alebo kontakt koža na kožu? Aj keď sa zdá, že je to to isté, nie je. V oboch prípadoch má ísť o vyjadrenie okamžitého a neprerušovaného kontaktu novorodenca s matkou hneď po príchode na svet a i v ďalších dňoch či hodinách, podstatu však vystihuje iba jeden. Ktorý?
-
Pôrod v Rakúsku: „Želáte si zobrať placentu domov?“
Žiadne náhlenie, pokyny ani nepríjemné poznámky, namiesto nich otázka: Želáte si? Pôrod, aký by mala zažiť každá žena, opisuje dula Lucia Vančo, ktorá pri ňom sprevádzala mamičku v rakúskej pôrodnici v Hainburgu neďaleko Bratislavy.
-
„Syn ako prvé ocikal doktora.“ Aké sú vaše najmilšie spomienky na pôrod
Spomienky na pôrod, či už príjemné alebo nie, zostávajú na celý život. Aké boli tie vaše, bola otázka v našej súťaži o tri knihy Mama, nebo a ja. Ďakujeme za všetky vaše príspevky, v ktorých ste sa o ne podelili, vyžrebovali sme tri výherkyne.
-
Primár trenčianskej pôrodnice Peter Kaščák: „Slovenské pôrodnice sa musia zmeniť, nedostatkov je veľmi veľa“
Tradícia je tvrdšia než diamant. Prednosta a primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín MUDr. Peter Kaščák, PhD. otvorene o slovenskom pôrodníctve, potrebných zmenách i dôvodoch, prečo k nim dochádza tak pomaly.
-
Tehotenské štipendium sa vypláca aj v lete
Tehotenské štipendium je vo výške 200 eur a dostáva ho vyše 600 stredoškolských i vysokoškolských študentiek.