Ako sa rodí na Slovensku. Najčastejšie sa mamičkami stávajú vysokoškoláčky a ženy vo veku 30 až 34 rokov

Gabriela Bachárová, 23. júna 2020 o 05:00

Najviac žien rodí na Slovensku vo veku 30 až 34 rokov, deti privádzajú na svet najmä vysokoškoláčky a najviac pôrodov prebehne v Bratislavskom kraji. Informácie o tom, ako sa rodí na Slovensku, prinieslo Národné centrum zdravotníckych informácii vo svojej správe s názvom Starostlivosť o rodičku a novorodenca v Slovenskej republike 2018.

Rodia hlavne vysokoškoláčky a ženy s maturitou.

Foto: Shutterstock.com

Najnovšie informácie hovoria, že v ústavných zdravotníckych zariadeniach bolo v roku 2018 celkom 57 059 pôrodov, z toho 45,9 percenta, teda 26 203 z nich, pripadalo na prvorodičky. Pokiaľ ide o pohlavie narodených, častejšie to boli chlapci (v počte 29 775) ako dievčatá (28 032), pričom v troch prípadoch sa pohlavie nezistilo.

Najčastejšie boli pôrody žien vo veku 30 až 34 rokov, tvorili 31,3 percenta (17 878 pôrodov). Tesne za nimi boli pôrody 25 – 29-ročných rodičiek s podielom 29,5 percenta (16 858 pôrodov).

Pôrody rodičiek z vekových skupín 20 – 24 rokov a 35 – 39 rokov boli tiež pomerne početné a z celku predstavovali takmer rovnaký podiel 15,1 percenta (8 593 pôrodov) a 15 percent (8 532 pôrodov). Naopak, vo veku 10 až 14 rokov rodilo len 38 žien a vo veku 45 až 49 rokov 59 žien. Ich podiel tvorí rovnako 0,1 percenta. V roku 2018 bol jediný prípad pôrodu u ženy vo vekovej skupine 50 – 54 rokov.

Najviac pôrodov prebehlo v zdravotníckych zariadeniach sídliacich v Bratislavskom kraji (9 554 pôrodov) a Košickom kraji (9 504 pôrodov). Naopak, najmenej pôrodov sa uskutočnilo v Trnavskom kraji (5 295 pôrodov).

Čo sa týka trvalého bydliska rodičky, najpočetnejšie boli pôrody žien z Bratislavského kraja (53 pôrodov na tisíc žien v reprodukčnom veku daného kraja) a Prešovského kraja (48,9 pôrodu na tisíc žien). Oproti tomu najmenej početné boli pôrody rodičiek z Nitrianskeho kraja (37,7 pôrodu na tisíc žien).

Bratislavčanky rodia neskôr

Pôrody vo vyššom veku sa týkali najmä žien z Bratislavského kraja, naopak v mladších vekových skupinách sa vyskytovali hlavne u žien z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja.

Podiel pôrodov vydatých žien predstavoval 62,6 percenta (35 738 pôrodov), pôrodov slobodných žien bol takmer o polovicu menší a tvoril 32,1 percenta (18 302 pôrodov). Pôrody rozvedených žien boli s podielom 2,4 percenta (1 378 pôrodov) len málo časté.

Najpočetnejšie boli pôrody žien s ukončeným druhým a vyšším stupňom vysokoškolského vzdelania, ktoré tvorili podiel 30 percent (17 131 pôrodov), ale s takmer rovnakým podielom 29,9 percenta (17 061 pôrodov) boli veľmi početné aj pôrody rodičiek s ukončeným stredoškolským vzdelaním s maturitou. Pomerne vysoký podiel, a to 10,4 percenta (5 914 pôrodov), tvorili pôrody rodičiek so základným ukončeným vzdelaním.

V 67,8 percenta prípadov (38 692 pôrodov) išlo o spontánny pôrod a vo zvyšných 32,2 percenta (18 367) o operačný pôrod. Pri operačnom pôrode sa najčastejšie zvolil cisársky rez (91,9 percenta, 16 882 pôrodov). V ďalších prípadoch bolo nutné pôrod ukončiť pomocou zvonu (6,1 percenta, 1 122 pôrodov) a zriedkavo sa pri pôrode zvolila operačná metóda kliešťami (1,7 percenta, 608 pôrodov).

Z hľadiska početnosti tehotenstva väčšina (97,4 percenta) narodených pochádzala z jednopočetného tehotenstva, zriedkavejšie z dvojpočetného (2,6 percenta, 1 480 narodených) a mimoriadne z trojpočetného tehotenstva.

Najčastejšia hmotnosť do 3,5 kila

Najčastejšia poloha dieťaťa pri pôrode bola hlavičkou dolu, čo predstavovalo podiel 94,6 percenta. Menej častá bola poloha dieťaťa koncom panvovým (3,9 percenta, pri ktorej sa 87,8 percenta detí narodilo cisárskym rezom). Zriedkavo bola poloha dieťaťa pri pôrode priečna (1,2 percenta), kedy v 93,3 percenta prípadoch bol zvolený pôrod cisárskym rezom.

Najviac živonarodených (19 902 novorodencov) sa narodilo v 40. dokončenom týždni tehotenstva a mali najčastejšie hmotnosť 2 500 až 3 499 gramov, zriedkavejšie 1 500 až 2 499 gramov.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >