Snažte sa byť počas tehotenstva čo najviac v pohode, je to pre dobro vášho potomka.
Foto: Shutterstock.comŠtúdia vznikla v spolupráci s kanadskými vedcami z Centra pre závislosť a duševné zdravie v Toronte. Výsledky publikoval vedecký časopis Cerebral Cortex. „Na základe predchádzajúceho výskumu, ktorý dokázal, že depresia môže súvisieť so zrýchleným molekulárnym starnutím, sme predikovali, že spojenie medzi depresiou matiek behom tehotenstva a úzkosťou a depresívnymi príznakmi u potomkov by mohlo byť prinajmenšom čiastočne vysvetlené odchýlkami od normatívnych vývojových trajektórií mozgu,“ uviedla Klára Marečková.
Na základe rozsiahlych dát o konkrétnych ľuďoch sa vedci presvedčili, že nie každý mozog starne rovnakou rýchlosťou. U niektorých ľudí dozrieva neskoro, u iných predčasne. „Keď sme vypočítali vek mozgu našich účastníkov, všimli sme si, že zatiaľ čo ich chronologický vek bol 23 až 24 rokov, vek ich mozgu sa pohyboval v rozpätí od 14 do 41 rokov. Rozdiel medzi vekom mozgu a chronologickým vekom sa tak pohyboval od mínus desať do plus dvadsať rokov,“ uviedla vedkyňa.
Vedci tiež skúmali vzťah medzi depresiou matiek a netypickým vývojom mozgu ich potomkov v ranej dospelosti. Ukázalo sa, že u ľudí s väčšími odchýlkami od normálneho vývoja mozgu sa objavuje viac príznakov úzkosti a depresie. Zložitejšie modelovanie potom odhalilo, že u ľudí, ktorí mali vyšší vek mozgu, sa zistil výraznejší vzťah medzi depresiou tehotnej matky a úzkosťami potomkov v ich ranej dospelosti.