Zázrak menom bonding. Jedinečné VIDEO prvých chvíľ bábätka na tele matky, aké by mal zažiť každý

Patricia Poprocká, 17. mája 2020 o 04:47

O kontakte koža na kožu a jeho obrovskom význame sa hovorí už celé roky. Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť, pozrite si toto úžasné video, ktoré vzniklo v jednej zo slovenských pôrodníc. Nádherné prvé chvíle bábätka na svete dopĺňa odborný komentár a tieto obrázky opäť jasne potvrdzujú, prečo by mali byť bábätká bezprostredne po narodení priložené na matkino brucho.Video vytvorilo občianske združene Mamila, ktoré pomáha matkám s dojčením a starostlivosťou o dieťa. Bábätko v kontakte koža na kožu dostáva všetko, čo potrebuje a matka môže po pôrode odpočívať, je jeho hlavný odkaz.

Ako video vysvetľuje, bábätko sa v kontakte koža na kožu chová predvídateľne, neplače, hľadá tvár matky, učí sa rozoznávať jej vôňu a tvár. Kontakt je ideálny pre udržanie normálnej telesnej teploty dieťaťa, reguluje tiež jeho dýchanie i srdcovú činnosť.

Prospešný je aj pre zdravotný stav matky, okrem hormonálneho nastavenia uľahčuje poslednú fázu pôrodu. Dieťatko sa totiž nožičkami zapiera do matkinho brucha, čím napomáha zavinovaniu maternice, pôrodu placenty a znižuje krvné straty.

Vyzdvihuje aj skutočnosť, ktorá sa vo väčšine nemocníc prehliada, a to, že prvotné vyšetrenia je možné odložiť na neskôr, alebo ich urobiť priamo na tele matky. Ako vidno aj na tomto videu, práve počas vyšetrenia (merania teploty) bábätko vydáva jediný signál nepohody a zamrnká.

Neprerušovaný kontakt koža na kožu, bonding, vytvára aj podmienky pre bezproblémové dojčenie, bábätko samé hľadá bradavku, oblizuje si ručičky so zvyškami plodovej vody. Väčšina detí sa dokáže k prsníku správne prisať, so široko roztvorenými ústočkami.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

 • Obrázok Čo všetko si nachystať do pôrodnice

  Čo všetko si nachystať do pôrodnice

  S prípravami a balením do pôrodnice je ideálne začať okolo 36. týždňa tehotenstva.

Ďalšie články v rubrike >