Už každý tretí pôrod končí operačne

TASR, 19. júna 2020 o 04:05

Na Slovensku rastie počet detí, ktoré sa narodia cisárskym rezom.

Každé piate dieťa sa narodí operačne.

Foto: Shutterstock.com

Vyplýva to z najnovšej štatistiky Starostlivosť o rodičku a novorodenca v SR 2018 zverejnenej na webe Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Najstaršia rodička bola z vekovej kategórie od 50 do 54 rokov.

„V ústavných zdravotníckych zariadeniach SR bolo v roku 2018 evidovaných 57 059 pôrodov, z toho 45,9 percenta, teda 26 203 z nich, pripadalo na prvorodičky," uviedlo centrum. Najpočetnejšie pôrody boli u 25 až 29-ročných rodičiek a 30 až 34-ročných rodičiek. Pre materstvo vo vyššom veku sa rozhodli najmä ženy z Bratislavského kraja.

Z celkového počtu pôrodov išlo v 67,8 percenta prípadov o spontánny pôrod a vo zvyšných 32,2 percenta o operačný pôrod. „K najčastejším operačným pôrodom patrili pôrody cisárskym rezom, vykonalo sa 16 882 sekcií. Kým 58,2 percenta, teda 9 821 zákrokov cisárskym rezom bolo indikovaných ešte pred pôrodom, 22,5 percenta, teda 3 791 takýchto zákrokov vyplynulo z akútnej situácie počas pôrodu a 19,4 percenta, teda 3 270 prípadov z naliehavej situácie ešte pred pôrodom," uviedli štatistiky.

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo 57 623 živých detí. Väčšina z nich sa narodila s pôrodnou hmotnosťou od 2 500 do 3 499 gramov. NCZI evidovalo aj včasné pôrody u mladých dievčat. V prípade desať až 14-ročných dievčat bolo evidovaných 38 pôrodov, u 15 až 17-ročných to bolo už 1 224 pôrodov a vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov až 2 022 pôrodov. Najvyšší počet pôrodov bol v Bratislavskom a Prešovskom kraji, naopak, najnižší počet evidovali v Nitrianskom kraji.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >