Dobrý učiteľ je dôležitejší ako tie najmodernejšie učebnice a interaktívne tabule.
Foto: Shutterstock.com„Vedomosti našich detí závisia predovšetkým od ich schopností, zručností a inovatívneho prístupu k vyučovaciemu procesu,“ tvrdí Juraj Hipš z Komenského Inštitútu. Ten spolu s Poštovou bankou spúšťa program Na každej škole záleží. Učitelia vďaka nemu môžu profesionálne rásť, žiaci získajú učiteľov s inovatívnym prístupom a školy finančný príspevok na realizáciu svojich projektov. Do programu Na každej škole záleží sa môžu ako prví prihlasovať učitelia a riaditelia základných a stredných škôl z Banskobystrického kraja.
Absolvujú štyri jednodňové workshopy na aktuálne témy v oblasti vzdelávania. Na prvom, v polovici februára, si spolu s lektorkami vyskúšajú prácu s rôznymi koučingovými technikami, napríklad parafrázovanie, prácu s tichom, objavia potenciál i silu otázok a poučia sa z najčastejších chýb pri ich kladení. Na ďalších workshopoch zistia, ako u študentov rozvíjať kritické myslenie, argumentáciu a prezentačné zručnosti. Na vlastnej koži si budú môcť vyskúšať, ako učiť pomocou zážitku, ako následne tento zážitok vo výučbe spracovať a pretaviť ho na vedomosť. Hovoriť budú aj o tvorbe a realizácii vzdelávacích projektov, ale aj o finančnej gramotnosti.
Učitelia, ktorí absolvujú aspoň dva workshopy, môžu požiadať o grant vo výške 2 000 eur na realizáciu projektu na svojej škole. Príspevok z grantu získa päť škôl. Okrem toho im pridelia aj skúseného mentora, odborníka z oblasti školstva, ktorý spolupracuje s Komenského inštitútom a ktorý ich bude usmerňovať pri realizácii projektu. Každý zapojený učiteľ sa môže prihlásiť s jedným projektom. Z jednej školy sa však môžu prihlásiť viacerí učitelia. Viac informácií o projekte je možné nájsť na stránke www.kazdaskola.sk.
Z rozhovorov s absolventmi a účastníkmi Komenského inštitútu vyplynulo, že oblasti stredného a východného Slovenska, rovnako ako Kysuce či Orava majú oveľa menej možností na zavádzanie zmien. „Pokiaľ chceme reformovať školstvo, je nevyhnutné do toho zapojiť všetky školy – od malých dediniek cez mestá, od Skalice až po Humenné, pretože na každom žiakovi a na každej škole záleží,“ povedal Hipš.
Komenského inštitút bol zaradený britskou Varkey foundation medzi štyri najinšpiratívnejšie programy učiteľov na svete. Cieľom inštitútu je poukazovať na významné problémy v slovenskom školstve a prostredníctvom praktických riešení realizovaných priamo učiteľmi ukázať možné cesty ich postupného prekonania. Učitelia tu majú možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite.