Učitelia sa môžu hlásiť do programu, ktorý zlepší ich schopnosti. Majú šancu získať dvetisíc eur

TASR, gb, 21. januára 2019 o 10:09

Inštitút vzdelávania Londýnskej univerzity desať rokov skúmal vplyv prostredia na učenie sa detí od troch do jedenásť rokov. Výsledky okrem iného dokazujú, že úroveň učiteľov je omnoho dôležitejšia než interaktívne tabule či špičkové učebnice.

Dobrý učiteľ je dôležitejší ako tie najmodernejšie učebnice a interaktívne tabule.

Foto: Shutterstock.com

„Vedomosti našich detí závisia predovšetkým od ich schopností, zručností a inovatívneho prístupu k vyučovaciemu procesu,“ tvrdí Juraj Hipš z Komenského Inštitútu. Ten spolu s Poštovou bankou spúšťa program Na každej škole záleží. Učitelia vďaka nemu môžu profesionálne rásť, žiaci získajú učiteľov s inovatívnym prístupom a školy finančný príspevok na realizáciu svojich projektov. Do programu Na každej škole záleží sa môžu ako prví prihlasovať učitelia a riaditelia základných a stredných škôl z Banskobystrického kraja.

Absolvujú štyri jednodňové workshopy na aktuálne témy v oblasti vzdelávania. Na prvom, v polovici februára, si spolu s lektorkami vyskúšajú prácu s rôznymi koučingovými technikami, napríklad parafrázovanie, prácu s tichom, objavia potenciál i silu otázok a poučia sa z najčastejších chýb pri ich kladení. Na ďalších workshopoch zistia, ako u študentov rozvíjať kritické myslenie, argumentáciu a prezentačné zručnosti. Na vlastnej koži si budú môcť vyskúšať, ako učiť pomocou zážitku, ako následne tento zážitok vo výučbe spracovať a pretaviť ho na vedomosť. Hovoriť budú aj o tvorbe a realizácii vzdelávacích projektov, ale aj o finančnej gramotnosti.

Učitelia, ktorí absolvujú aspoň dva workshopy, môžu požiadať o grant vo výške 2 000 eur na realizáciu projektu na svojej škole. Príspevok z grantu získa päť škôl. Okrem toho im pridelia aj skúseného mentora, odborníka z oblasti školstva, ktorý spolupracuje s Komenského inštitútom a ktorý ich bude usmerňovať pri realizácii projektu. Každý zapojený učiteľ sa môže prihlásiť s jedným projektom. Z jednej školy sa však môžu prihlásiť viacerí učitelia. Viac informácií o projekte je možné nájsť na stránke www.kazdaskola.sk.

Z rozhovorov s absolventmi a účastníkmi Komenského inštitútu vyplynulo, že oblasti stredného a východného Slovenska, rovnako ako Kysuce či Orava majú oveľa menej možností na zavádzanie zmien. „Pokiaľ chceme reformovať školstvo, je nevyhnutné do toho zapojiť všetky školy – od malých dediniek cez mestá, od Skalice až po Humenné, pretože na každom žiakovi a na každej škole záleží,“ povedal Hipš.

Komenského inštitút bol zaradený britskou Varkey foundation medzi štyri najinšpiratívnejšie programy učiteľov na svete. Cieľom inštitútu je poukazovať na významné problémy v slovenskom školstve a prostredníctvom praktických riešení realizovaných priamo učiteľmi ukázať možné cesty ich postupného prekonania. Učitelia tu majú možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >