- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Dieťa 1 — 6
-
Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov
Ako len doňho dostať tekutiny? Touto otázkou sa trápi veľa rodičov. Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, smäd veľmi necítia, a tak niekedy za deň vypijú sotva dva poháriky vody či čaju.
-
Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie
Nepoznajú síce Napoleona ani kyselinu sírovú. Nevedia, že elektrina môže zabíjať, rovnako ako lieky, ak ich zjedia celú škatuľku. Predsa však sú malé deti v niektorých iných veciach veľa múdrejší než dospelí.
-
Vši musia z vlasov preč! Ako s nimi zatočiť
Vážení rodičia, v škole sa objavili vši, pozrite deťom hlavu. Takáto správa od učiteľky nepoteší, čaká vás zdĺhavé vyčesávanie nepozvaných návštevníkov. Dobrá správa ale je, že moderné prostriedky sú obvykle dostatočne účinné, a vlásky už strihať netreba.
-
Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej
Keď rodič potrebuje trochu pokoja, zapne dieťaťu televíziu. A utešuje sa tým, že rozprávky sú predsa zaujímavé a poučné.
-
názor: Treba deťom hračky?
Deti sa chcú a potrebujú hrať. Koľko pomôcok k tomu naozaj potrebujú?
-
Nosenie nie je len módny trend, dáva deťom oveľa viac
Ničí nosenie bábätku chrbticu? Skrútený chrbátik, vytočená hlávka... Predsudky voči noseniu má najmä staršia generácia, na pochybách sú však aj viaceré matky, ktoré prebrali názor, že bábätku je najlepšie v perinke, kde má vystretý chrbátik.
-
Petra Škrdlíková: Nebuďte dokonalým rodičom. Chyby sú vo výchove žiaduce
„Ak má dieťa nedokonalých rodičov, potom môže i svoje vlastné chyby vnímať ako niečo prirodzeného,“ hovorí Petra Škrdlíková, špeciálna pedagogička, riaditeľka materskej školy a spoluautorka knihy Dost dobří rodiče aneb Drobné chyby ve výchově dovoleny.
-
Mami, a ešte rozprávku... Ako vybrať dobrú detskú knihu
Deťom sa odporúča čítať aspoň dvadsať minút denne, ale aké knihy by mali rodičia zvoliť? Trh situáciu veľmi neuľahčuje, pretože chrlí jeden titul za druhým. Ponúkame vám pár tipov, ako sa v ponuke detskej literatúry orientovať a ako potomkovi čítať.
-
Vstávaj, nestihneme to! Mamy radia, ako deti dostať z postele bez protestov
Keď deti ráno vstávajú do škôlky či školy, je už tma. A tak sa im celkom prirodzene nechce. Rodičia ich nervózne ťahajú za nohy z postele, decká sú rozospaté a nevrlé.
-
Biely rožok síce zavrie deťom ústa, ale zdraviu škodí. Čím ho nahradiť
Obyčajný biely rožok. Keď potrebujete utíšiť plačúce dieťa alebo odviesť jeho pozornosť, nie je nič jednoduchšie, ako mu ho vložiť do rúk.
-
Koľko našej pozornosti deti naozaj potrebujú
Je dôležitejšie množstvo času, ktoré strávime s deťmi, alebo skôr jeho kvalita? Ukazuje sa, že to prvé.
-
Vedia si vaše deti umyť ruky? Uchráni ich to od chorôb
Umývať si často ruky, to je najlepšia prevencia pred infekciami. Pod tečúcu vodu si ich automaticky vkladáme celý život, ale robíme to tak, aby sme sa pred chorobami naozaj ochránili?
-
Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?
Deti by mali mať už od malička svoje povinnosti v domácnosti. Nehovoríme o upratovaní hračiek, to je samozrejmosť. Ale o tom, že už dvojroční drobcovia môžu hádzať špinavé oblečenie do koša a šesťročné deti pozametať.
-
Spievajte svojmu malému. Bude pokojnejšie i lepšie zaspí
Dieťa plače a neviete ho utíšiť. Večer zasa odmieta spať. Čo robiť, keď už nič nezaberá? V týchto aj iných prípadoch môže byť pomoc prekvapujúco jednoduchá. Skúste mu zaspievať.
-
Spí vaše dieťa dosť? 5 prekvapujúcich dôvodov, prečo by malo večer skoro do postele
Namiesto odporúčaných ôsmich spí mnoho dospelých kvôli návalu povinností o hodinu či dokonce dve menej. Výsledkom je únava a podráždenosť. A čo deti? Dbajte na to, aby sa poriadne vyspali. Spánok je pre ne rovnako dôležitý ako výživa alebo psychická vyrovnanosť.
-
Čižmičky na nožičky. Ako vybrať dobrú zimnú obuv
Staré sú mu malé, musíme kúpiť nové. Blíži sa zima, a tak sa rodičia vydávajú spolu s deťmi na neobľúbenú výpravu. Do predajne obuvi, zaobstarať topánky na chladnejšie obdobie roku.
-
Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!
Obdobie detského vzdoru, ktoré najčastejšie prichádza medzi druhým a tretím rokem, je síce náročné, ale ľahšie ho prekonáte, ak sa na ňom spolu s potomkom zasmejete.
-
K zubárovi už v jednom roku. Nie je to zbytočné
Prvú návštevu u zubára by malo dieťa absolvovať už po dovŕšení jedného roku. Zúbky sú síce v tomto veku ešte väčšinou v poriadku, ale aj tak má vyšetrenie zmysel.
-
Pediatri tvrdia: Slovenské batoľatá sa stravujú nezdravo
Nadbytok cukru a soli v strave, málo ovocia a zeleniny, zbytočný príjem zdraviu škodlivých údenín. To sú podľa prieskumu Výživa detí – pohľad z ambulancie pediatra časté nedostatky v stravovaní batoliat.
-
To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti
Kto je psychicky odolný, toho len tak nepoložia bežné nepríjemnosti všedného dňa ani vážnejšie životné otrasy. Niektoré deti sa rodia psychicky krehké a zraniteľnejšie, rodičia však majú dosť možností, ako ich vnútornú silu podporiť a posilniť.