- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Dieťa 1 — 6
-
Dieťa nechce jesť? Psychologička radí: Hlavne ho nenúťte!
„Ak sa často či pravidelne stáva, že dieťa sa s jedlom babre, je veľmi pomaly, prehŕňa sa príborom v tanieri, môžeme pár minút počkať, či sa situácia nezmení. Ak nie, môže pomôcť, keď jedlo vezmeme, odložíme mimo dosah dieťaťa s pokojným komentárom, že pokračovať bude neskôr, keď vyhladne,“ píše pre náš web psychologička Eva Farkašová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
-
Psychologička Eva Farkašová: Odmeny a tresty vo výchove? Všetko s mierou!
Psychologička Eva Farkašová z bratislavského Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie napísala pre náš web článok o tom, ako majú rodičia pristupovať k odmeňovaniu či trestaniu dieťaťa. Vo výchove podľa nej isté miesto majú, avšak nesmú poškodiť detskú osobnosť.
-
Tablety a mobily deťom neprospievajú, klasické bábiky či autíčka áno. Zistili to pediatri
Zatiaľ čo detské izby stále viac plnia elektronické hračky, Americká akadémia pediatrov varovala, že deti by ich nemali používať ako náhradu za tradičné hračky a hry. Tie rozvíjajú ich predstavivosť a môžu sa do nich zapojiť aj rodičia, čo je veľmi dôležité.
-
Bolesť bruška u detí nepodceňujte, hovorí pediatrička. Čo za ňu môže najčastejšie?
Na bolesť bruška sa deti sťažujú pomerne často. Kedy spozornieť a radšej navštíviť lekára? Pediatrička Marta Špániková hovorí: „Zapisujte si, kedy k bolestiam dochádza a podľa toho postupujte.“
-
Pohár vína alebo radšej vodu? Treba sa pri dojčení zriecť alkoholu?
Alkohol a deti? V žiadnom prípade! Tehotná žena by nemala vypiť ani kvapku alkoholu, lebo to môže spôsobiť bábätku vážne problémy. Ale čo pri dojčení? Platí taký istý striktný zákaz, alebo si môže dať príležitostne aspoň prípitok?
-
Kedy treba vybrať nosnú mandľu a ako prebieha operácia? Vysvetľuje primár Ján Sopko z popradskej nemocnice
Treba odstrániť nosnú mandľu! Túto vetu si v lekárskych ordináciách vypočuje veľa rodičov. Otázok, ktoré v tejto súvislosti padajú, je veľa. Odpovedal na ne MUDr. Ján Sopko, primár oddelenia ORL Nemocnice v Poprade.
-
Jasle pre deti nie sú vhodné, radšej skúste opatrovateľku
Kým sa politici hádajú, za akých podmienok by mali čo najlepšie fungovať jasle, odborníci na detskú dušu v tom majú jasno: žiadne jasle.
-
Hľadáte, čo kúpiť deťom pod stromček? Toto sú hity tohtoročných Vianoc
Hoci vianočné sviatky nemajú byť len o darčekoch, bez balíčkov pod stromčekom by to nešlo. Ak trochu tápete, čo by deti mohlo potešiť, prečítajte si, čo sa podľa predajcov bude najviac kupovať tento rok.
-
Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“
Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.
-
Ako si deti predstavujú Ježiška? Prečítajte si milé odpovede
Starý pán s červenou čiapkou, ktorý vyrába darčeky na stroji, alebo ujo, ktorý všetko vidí a počuje, len my ho nesmieme vidieť... Opýtali sme sa detí, ako si predstavujú Ježiška. Ich fantázia je naozaj pestrá.
-
Rómske deti vzdelávajú ženy z ich vlastnej komunity
Vyškolené rómske ženy pomáhajú deťom v niektorých osadách. V Muránskej Dlhej Lúke, Kecerovciach a Zborove poskytujú štyri takzvané omamy starostlivosť deťom zo 60 rodín.
-
Kedy okamžite vyhľadať lekára? Skúsená pediatrička Marta Špániková radí, ktoré stavy si u dieťaťa vyžadujú rýchlu pomoc
Rodičia si pri zdravotných problémoch dieťaťa často nie sú istí, či ide o niečo vážne a majú hneď volať záchranku, prípadne utekať na pohotovosť, alebo môžu s návštevou lekára ešte počkať.
-
Svetoznámy český stratég a kouč Jan Mühlfeit: „Každé dieťa je génius. Objavte jeho talent!“
„Ak sa dieťa sústredí len na cieľ, veľmi rýchlo sa začne báť zlyhania a nebude chcieť riskovať. Dôležitejšia než cieľ, je samotná cesta za úspechom,“ hovorí Jan Mühlfeit, ktorý v minulosti pracoval ako riaditeľ technologickej spoločnosti Microsoft v Európe. Dnes pôsobí ako globálny stratég a kouč vrcholových manažérov či športovcov. Je autorom bestselleru Pozitivní leader, ktorý už vyšiel v svetových jazykoch, a spolu s Kateřinou Novotnou spoluautorom jednej z najpredávanejších českých kníh Odemykání dětského potenciálu.
-
Odlúčenosť od rodičov v detstve poznačí človeka na celý život
Nielen bábätko potrebuje rodičov nablízku. Prítomnosť rodiča je dôležitá počas celých prvých troch rokov života, v opačnom prípade to môže mať následky v dospelosti. Množstvo neuróz, depresií, či nevysvetliteľného smútku môže mať podľa odborníkov korene práve v osamelosti v skorom detstve.
-
Materská škola v Bánovciach skrášlila svoju záhradu. Pribudli v nej miesta na hranie, šport i oddych
Do Materskej školy J. A. Komenského v Bánovciach nad Bebravou budú deti teraz chodiť ešte radšej. Na záhrade majú nové hracie a športové prvky a tiež miesta na oddych.
-
Vystri sa! Budeš mať lepšie známky aj náladu
Stoj rovno! Túto vetu zhodne nenávidia všetci pubertiaci. Keď sa chcú vymedziť voči rodičom, naschvál sa hrbia. Pritom správne držanie tela je pre celkové zdravie a dobrý pocit zo života mimoriadne dôležité.
-
Posledný rok škôlky má byť o dva roky povinný. Kvôli rómskym deťom
Od septembra 2020 by sa na Slovensku mohlo zaviesť povinné vzdelávanie v poslednom ročníku materskej školy. Do škôlky by tak museli všetky deti od päť rokov.
-
Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Robte týchto 6 vecí a budú oveľa šťastnejšie
Dnešné deti sú často nespokojné, frustrované. Čo môžeme urobiť, aby sa mali lepšie? Zosadiť ich z piedestálu, určiť jasné hranice, ale pritom rešpektovať ich osobnosť, milovať svojho partnera. A ešte oveľa viac.
-
Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad
K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.
-
Starajte sa preventívne o detský noštek. Vyhnete sa tak nádche i alergii
Nosná sliznica je ako závora, ktorá bráni prieniku choroboplodných zárodkov. Ak budete detský noštek udržiavať čistý a zvlhčený, odmení sa vám menším výskytom nádchy, infekcií nosohltanu, vedľajších nosových dutín i ušiek. Významne tiež môžete znížiť aj riziko vzniku alergie.