- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Dieťa 1 — 6
-
Obávaná laryngitída. Vyžaduje si okamžitý zásah lekára, niekedy však stačí otvoriť okno a nadýchať sa mrazivého vzduchu
Prejavy laryngitídy bývajú dramatické a rodičov dokážu poriadne vystrašiť. Dieťa sa nemôže nadýchnuť, lapá po dychu, pretože má kvôli opuchu hrtana a hlasiviek zúžené dýchacie cesty. Trápi ho aj neutíchajúci kašeľ. K záchvatu najčastejšie prichádza k noci.
-
Deti slávnych sa nosia. Milujú to Adriana Sklenaříková, Veronika Velez Zuzulová či Helena Krajčiová
Čo majú spoločné Adriana Sklenaříková, Veronika Velez Zuzulová, Helena Krajčiová s Janou Kirschner či Pink? Našli záľubu v nosení svojich detí. Má to veľa výhod – človek nemusí vláčiť veľa vecí, všade sa dostane, po schodoch i na lyže, dieťa má vždy v tesnej blízkosti, pod kontrolou. Prospieva to aj bábätku, blízkosť matky ho upokojuje, čo sa odráža na jeho celkovej pohode. Napokon, najlepšie o tom svedčia fotografie slávnych matiek.
-
Potrebujú deti v útlom veku angličtinu? Zbytočne ich zaťažuje, upozorňuje psychologička
Angličtinu je dnes určite dobré vedieť, treba však už naháňať bábätká, aby chytali do vnímania jej prvé slovká? Rodičia čelia ponuke rôznych kurzov, ktoré vyzdvihujú potrebu začať čo najskôr, dokonca už v dvoch mesiacoch. Psychológovia však dvíhajú varovný prst – nie každému dieťaťu to môže vyhovovať. Nikto nič nezmešká, ak nechá spoznávaniu cudzích jazykov prirodzený priebeh.
-
S matkou v posteli je spánok dieťaťa kvalitnejší, netreba ho učiť zaspávať samé
Nespať v noci sám, potrebujú malí i veľkí. Spoločný spánok detí s rodičmi je prirodzený bez ohľadu na to, či má dieťa mesiac, rok alebo osem. Navyše, pre bábätká a ich matky býva aj najlepším prostriedkom na to, ako sa dobre vyspať.
-
Ako deti menia slovenčinu. Zagombíkuješ mi sveter, prosím?
„Au, zasekla sa mi tu noha, odsekneš?“ Deti svojou priamou logikou vytvárajú v slovenčine roztomilé novotvary, síce nespisovné, ale krásne jednoduché. Ľudovít Štúr by sa niekedy nestíhal čudovať. Niektoré by možno stálo za to zaradiť aj do slovníka, slovenčina by hneď prestala byť jedným z najťažších jazykov na svete.
-
Prečo ženy nosia deti na ľavom boku? Vysvetlenie vás prekvapí
Na akej strane nosíte svoje dieťa? Na ľavej, však? Hoci ste praváčka. Úplne intuitívne to tak robia matky na celom svete. Ale prečo?
-
Kocúr Felix má najmenším pomôcť budovať národné povedomie
Ako žili naši predkovia, čo si obliekali? Kde čo pestovali a ako to tam vyzerá dnes? Obrazovými potulkami po Slovensku, ktoré im prináša nový projekt, by sa mali predškoláci a žiaci prvého stupňa dozvedieť viac o svojej krajine.
-
Ako bezpečne prepravovať dieťa v aute. Viete to?
Ak sa vo vozidle prepravuje dieťa, ktorého hmotnosť neprevyšuje 36 kilogramov a telesná výška nedosahuje 150 centimetrov, má vodič povinnosť umiestniť ho do detskej autosedačky.
-
Ak máte týchto 6 vlastností, ste pre dieťa perfektným rodičom
Aké by malo byť dieťa, o tom sa hovorí a píše stále. Malo by rešpektovať rodičov, byť samostatné, ovládať sa, dobre sa učiť… Nároky, ktoré kladieme na deti, sú často obrovské. Aké nároky však kladieme sami na seba ako na rodičov? Spĺňame predstavu svojich detí o dobrej mame a tatovi?
-
6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas
Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.
-
Výborný nápad! Prešovská univerzita zriadila Detské centrum pre deti študentov a zamestnancov
Prešovská univerzita sa rozhodla, že pomôže študentom a zamestnancom, aby lepšie zladili svoje štúdijné či pracovné povinnosti s rodinou. Zriadila Detské centrum Unipáčik.
-
VIDEO: Cudzí jazyk sa najlepšie učia malé deti, hovorí svetoznáma lingvistka Helen Doron pre ahojmama.sk
Viete, že cudzí jazyk sa dá najlepšie naučiť do siedmeho roku života dieťaťa? O tom, prečo je dobré, ak s cudzou rečou prichádzajú do kontaktu už maličké deti, rozpráva v rozhovore TV Pravda pre ahojmama.sk lingvistka a zakladateľka siete jazykových škôl Helen Doron.
-
Vypotiť sa, na nohy a ruky zábal? Pediatri hovoria nie. 8 rád, ako bojovať s horúčkou u detí
Zvýšenej teploty či dokonca horúčky sa netreba báť, je to naopak známka toho, že organizmus sa snaží s chorobou bojovať. Rodičov obvykle horúčka u dieťaťa vydesí, ale zo všetkého najdôležitejšie je zachovať pokoj.
-
Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé
Mamička sedemročného Adamka mu vonku zapína bundu, hoci by to mohol zvládnuť aj sám. Jeho sestre, deväťročnej Hane, nosí do školy tašku, pretože je vraj ťažká. Nastala éra príliš ochraňujúcich rodičov.
-
Má vaše dieťa logické myslenie? Predškoláci sa môžu zadarmo otestovať
Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným štartuje v týchto dňoch štvrtý ročník súťaže Malá logická olympiáda. Opäť je určený predškolákom. Súťaž preverí ich jednoduché logické myslenie, pamäť, tvorenie pojmov i precvičovanie jemnej motoriky.
-
10 dôležitých signálov, podľa ktorých poznáte, že sa vývoj dieťaťa odchyľuje od normy
Prvé mesiace po narodení rodičia neustále sledujú, či sa ich maličké vyvíja tak, ako je treba. Spolu s pediatričkou Martou Špánikovou sme pripravili orientačný prehľad, ktorý vám napovie, kedy by ste mali spozornieť, pretože nie všetko musí byť v poriadku.
-
Ako v zime obliekať deti a kedy je pre ne mráz už nebezpečný?
Novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky, varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Osobitnú starostlivosť pred nízkymi teplotami potrebujú aj dojčatá a batoľatá.
-
Psychologička Eva Farkašová: „Voľná výchova deťom neprospieva, hranice sú potrebné.“
„Ak určité pravidlá dieťa nechce dodržiavať, najskôr sa zamyslime, či sú stanovené primerane veku, povahovým črtám dieťaťa či situácii a môžeme ich prehodnotiť. Ak ide o dôležité, zásadné veci, pričom na prvom mieste je bezpečnosť dieťaťa, vtedy striktne trváme na svojom. Ale bez kriku, snažíme sa zachovať pokoj,“ uviedla v rozhovore pre náš portál psychologička Eva Farkašová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
-
7 najväčších rodičovských omylov. Tlačíte dieťa do veľa činností, nedávate mu hranice, robíte ho nesvojprávnym...
Súčasná výchova je veľmi náročná a veľa rodičov tápe, ako k dieťaťu pristupovať. Americkí psychológovia John a Linda Frielovci, ktorí majú sami tri deti, napísali knihu Sedem najväčších rodičovských omylov. Tá ponúka užitočné rady, ako možno zlepšiť výchovu detí.
-
Pošlite nám vtipnú hlášku vášho dieťaťa a vyhrajte 4 veľké balenia Marťankov!
Nenechávajte si radosť z vtipných detských výrokov len pre seba a pošlite ju ďalej. A vyhrajte 4 veľké balenia Marťánkov!