- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Neuveriteľné, čomu všetkému ľudia dodnes veria. Päť najčastejích mýtov o tehotenstve, poznáte ich?
Už naši predkovia hľadali odpovede na to, čo im bolo okolo tehotenstva neznáme. Snažili sa predpovedať pohlavie dieťaťa na základe fyzických zmien a výzoru ženy, jej pocitov, prípadne prísť na to, kedy je väčšia pravdepodobnosť, že sa narodí chlapec. Mnohé prežili dodnes. Ktoré sú mýty a ktoré sa zakladajú na pravde?
-
Už sa to blíži. Švédska lyžiarka sa pochválila bruškom, bude to chlapček alebo dievča?
V lete sa o radostnú novinu podelila so svetom, teraz už len s radosťou ráta dni do očakávaného príchodu vytúženého potomka. Švédska úspešná lyžiarka Frida Hansdotter sa čoskoro stane dvojnásobnou mamou a už sa jej bruško veru poriadne zaokrúhlilo.
-
Psychológovia riešili tento rok tisícky pokusov o samovraždu, niektoré priamo z koľajníc
Občianske združenie IPčko riešilo od začiatku roka 3407 akútnych kontaktov, ktoré súviseli s pokusmi o ukončenie života. Niektoré prišli priamo z koľajníc, kde združenie, zaoberajúce sa pomocou ľuďom v krízových situáciách, umiestňuje tabule s kontaktom na svoje krízové linky.
-
Navonok banálna, ale neľahká situácia: Keď sa bábätko rozplače na rukách starej mame alebo kamarátke, čo robiť?
„Prišla k nám návšteva, každý si chcel pozrieť nášho syna, ktorý mal vtedy asi mesiac. Koloval z náručia do náručia, čo som celkom znášala, kým nezačal plakať. Ostala som celá nesvoja a najradšej by som ho vytrhla z rúk mojej mamy, ktorá sa ho snažila utíšiť. Ovládla som sa ale a slušne jej povedala, nech mi ho vráti,“ spomína Alena.
-
VIDEO samovraždy deviataka Romana je na internete. Je nebezpečné, varujú odborníci
„... Skoč!“ Do toho dievčenský smiech a koniec ten najhorší možný. Je strašné pozerať na utrpenie 15-ročného Romana, ktorý napokon skočil zo strechy školskej budovy, a ešte strašnejšie počuť, ako ho k tomu spolužiaci vyzývajú. Video obrovskej tragédie a ľudskej krutosti poskytol na zverejnenie otec nešťastného chlapca, no odborníci varujú, že jeho šírenie nie je dobrý krok.
-
KVÍZ Poznáte autorov slávnych básní a básnických zbierok?
Vonku je síce chladno a sychravo, i takýto čas má však v sebe dávku poézie. Práve veršom sa budeme venovať v dnešnom kvíze. Nalaďte sa s nami na známe básne a otestujte sa, ako dobre poznáte ich autorov. Kto napísal slávne Sonety pre Lauru, kto Milovanie v husej koži?
-
Tento recept od vás budú chcieť na Vianoce všetci. Čokoládové pralinky hotové raz dva a úspech zaručený
Určite máte zbierku časom overených vianočných receptov, ktoré robíte každý rok a všetci ich majú radi, no čo tak vyskúšať niečo nového? Ak to budú čokoládové pralinky, ako domácu pani i hostiteľku vás ochutnávači vynesú do nebies. Ešte sa nestalo, aby si niekto po ich vyskúšaní nevypýtal recept.
-
Alergia na chlad je podobná nádche. Ako ich rozoznáte? Stačí tento jednoduchý test
Niekto zimu miluje, iný nemusí, no sú aj takí, ktorí ju neznášajú doslova. Na chlad majú alergiu, čo sa prejavuje nepríjemnými zdravotnými príznakmi, začínajúcimi, keď teplota vonku klesne na úroveň štyroch stupňov a nižšie.
-
Predstavte deťom ľudové tradície. Začínajú tajomné stridžie dni, skončia až pred Vianocami
Naši predkovia verili, že od Kataríny (25. novembra) až do Tomáša (v minulosti 21. decembra) sily zla prevládnu nad silami dobra. Aby sa vyhli nešťastiu, dodržiavali veľa zvykov, na ktoré sa pomaly zabúda a ktoré zväčša žijú už len v stvárnení folklórnych súborov. Predstavte ich deťom, aby tradície zostávali i naďalej v povedomí.
-
Deti už môžu písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom
Deti majú aj tento rok možnosť napísať list s prianím pre Ježiška prostredníctvom Vianočnej pošty. Projekt spustila Slovenská pošta. K Vianociam vydala aj špeciálnu vianočnú poštovú známku Vianočná pošta 2023, ktorej námetom boli obrázky od detí.
-
Nebezpečné videá na Whatsappe. Videlo ich aj vaše dieťa?
Na komunikačnej platforme Whatsapp sa objavila skupina pod názvom „Pridaj čo najviac členov“, ktorá zverejňuje nevhodné, násilné a nebezpečné videá. Ak ich vraj deti zmažú alebo o nich niekomu povedia, stane sa niečo zlé ich blízkym.
-
Bozkávať bábätko alebo radšej nie?
„Pozor, nepribližuj sa k nemu príliš, nemá ešte imunitu, nech ho niečím nenakazíš.“ Veľa žien sa drží tejto rady a svoje čerstvo narodené bábätko radšej drží ďalej od dotykov, o bozkávaní nehovoriac. Opodstatnene?
-
Každý môže prispieť k tomu, aby antibiotiká nestrácali účinnosť
Antibiotiká prestávajú účinkovať a niektorí vedci bijú na poplach, že časom budú možno ľudia znovu umierať na bakteriálne infekcie, ktoré dnes ešte vieme vďaka liekom zvládnuť. Nadužívanie antibiotík vedie k tomu, že baktérie sa liekom prispôsobujú. To, či sa v budúcnosti znovu infekcie stanú častou príčinou úmrtí alebo nie, môže svojím správaním ovplyvniť každý.
-
Za prvých desať mesiacov tohto roka bolo 368 detí obeťami násilia
Za prvých desať mesiacov tohto roka sa 368 detí stalo obeťami násilnej trestnej činnosti, pričom 92 z nich bolo týraných.
-
Užitočná, ale i škodlivá elektronika. Šesť jej najhorších dopadov na život detí
Pre deti je to zábava, pre rodičov zas istota „zaručeného oddychu“ od potomkov. Obrazovka telefónu či tabletu však zďaleka nie je to pravé, nad čím by mali tráviť deti svoj voľný čas. Digitálne technológie majú celý rad negatívnych dopadov, tu je ich prehľad v kocke.
-
Tip na výlet s deťmi: Navštívte tatranský ľadový dóm inšpirovaný osobnosťou, ktorá pred 15 rokmi naše veľhory navštívila
Najväčšia atrakcia zimných Vysokých Tatier, ktorá nadchne deti i dospelých, opäť víta svojich návštevníkov. Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je tento rok venovaný bývalej britskej panovníčke Alžbete II.
-
Deťom z rodín v hmotnej núdzi môžu darcovia spríjemniť Vianoce knihou
Deťom zo sociálne slabších rodín v Trenčianskom kraji môžu darcovia venovať na Vianoce knihu. Ide o 19. ročník projektu Otvor srdce, daruj knihu, ktorý spustila Trenčianska nadácia.
-
Päť najčastejších chýb rodičov, keď učia deti rozprávať. Pozor na tieto zaužívané návyky
Platí, že čím viac s malým dieťaťom komunikujeme, tým lepšie pre jeho vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu. Odborníci odporúčajú začať už keď sú bábätká – oznamovať im, čo práve ideme robiť, ale aj sa im normálne prihovárať. No a, samozrejme, pokračovať v efektívnej komunikácii, aj keď sú staršie. Ak chceme, aby sa dieťa naučilo včas a čisto rozprávať, je dobré dodržať tieto odporúčania.
-
Speváčka Dominika Jurena Stará dala pokrstiť dcérku: „Už je aj ona Božie dieťa.“
Obľúbená speváčka Dominika Jurena, za slobodna Stará, sa netají tým, že je veriaca, a preto nikoho neprekvapilo, keď dala pokrstiť svoju dcérku Izabelu. Peknými zábermi zo slávnostného dňa sa pochválila aj na sociálnych sieťach.
-
Ako u detí podporiť imunitu počas chrípkovej sezóny? 5 základných opatrení, bez ktorých to nepôjde
Vypuklo to už aj u vás doma? Vreckovky sa povaľujú všade okolo, dieťa kýcha, kašle, má teplotu. Do jari sa to zopakuje ešte niekoľkokrát a veľmi často od potomka respiračnú infekciu dostanú aj ďalší členovia rodiny. Vystúpiť z bludného kruhu večne sa opakujúcich ochorení môžete, ak sa trochu viac zameriate na detskú imunitu. Viete, ako ju možno podporiť?