Tip na výlet s deťmi: Navštívte tatranský ľadový dóm inšpirovaný osobnosťou, ktorá pred 15 rokmi naše veľhory navštívila

gb, 21. novembra 2023 o 06:35

Najväčšia atrakcia zimných Vysokých Tatier, ktorá nadchne deti i dospelých, opäť víta svojich návštevníkov. Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je tento rok venovaný bývalej britskej panovníčke Alžbete II.

Tatranský ľadový dóm v britskom štýle.

Foto: Marek Hajkovský

Po ľadových stavbách inšpirovaných architektúrou z rôznych kútov sveta je tento rok ľadový dóm inšpirovaný svetovou osobnosťou a má britský nádych. Kupola na Hrebienku ukrýva ľadovú stavbu s motívom chrámu Westminster Abbey z Londýna. Ten je od roku 1066 symbolom britskej monarchie.

Foto: Marek Hajkovský
„Písal sa 24. október 2008, kedy Hrebienok navštívila britská panovníčka, kráľovná Alžbeta II. V roku 2023 uplynulo presne 15 rokov od tejto chvíle a práve preto ako pocta jej excelencii a zároveň pocta jej nasledovníkovi, kráľovi Karolovi III., vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminster Abbey. Chrámom, ktorý je nielen miestom korunovácií, ale aj posledných rozlúčok britských kráľov,“ uviedol manažér Tatranského ľadového dómu Lukáš Brodanský.

Hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu bol už tradične Adam Bakoš, pod ktorého vedením pracovali rezbári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Pri vstupe do kupoly je prvý pohľad na západnú stranu opátstva, centrálna časť je pohľadom na severnú stranu tejto svetoznámej stavby. Ľadovú stavbu dopĺňa korunovačné kreslo z ľadu ako štýlový fotopoint. Pred vstupom do kupoly nájdu návštevníci výstavu fotografií pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách.

Foto: Marek Hajkovský

Výstava zmenšených replík korunovačných predmetov

Súčasťou Tatranského ľadového dómu je aj výstava zmenšených replík korunovačných predmetov venovaná priamo Westminsterským opátstvom. Doplnkom bude aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa, ktorý v dóme zároveň vystavuje viacero atraktívnych diel.

Zaujímavosťou stavby je premiérovo ľadový mechanizmus žliabkov, ktorý každý deň vypustí na jednom z troch miest jednu signovanú sklenenú guličku ako výnimočný suvenír a pamiatku na návštevu Tatranského ľadového dómu. Čas vypustenia guličky sa bude počas sezóny meniť a bude zverejnený na webe a sociálnych sieťach strediska Vysoké Tatry – hory zážitkov (www.vt.sk).

Poctu britskej panovníčke vo Vysokých Tatrách ocenil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker. „Kráľovná Alžbeta II. mala špeciálny vzťah k Vysokým Tatrám. Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu. Je to pre mňa špeciálne a myslím, že rovnako to bude aj pre všetkých návštevníkov.“ Veľvyslanec zároveň odhalil pamätnú tabuľku pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách, ktorá po uzavretí ľadového dómu nájde svoje nové miesto na Hrebienku.

Zaujímavé čísla Tatranského ľadového dómu
• 225 ton ľadu
• 1800 ľadových blokov
• 11,5 metra je najvyšší bod stavby
• 25 metrov je priemer kupoly, v ktorej je umiestnená stavba


Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do 14. apríla 2024. Vstup do dómu je bezplatný. Počas sezóny bude Tatranský ľadový dóm miestom dvanástich hudobných koncertov a vystúpení.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >