Materské budú môcť poberať obaja rodičia súčasne

pt, SITA, 23. októbra 2018 o 13:57

Od začiatku budúceho roka budú môcť materskú dávku poberať obaja rodičia súčasne. Nie však všetci, štát v ústrety vyjde iba tým, ktorí majú dve, prípadne viac malých detí.

Rodičia budú môcť zostať doma s malými deťmi spoločne.

Foto: shutterstock.com

Zostať na materskej súbežne budú môcť obaja rodičia vtedy, keď otec po dohode s matkou prevezme do starostlivosti jedno malé dieťa, a matka sa súčasne bude starať o ich ďalšie dieťa. Toto opatrenie schválil v utorok parlament novelou zákona o sociálnom poistení. Obaja rodičia budú môcť poberať zo Sociálnej poisťovne materskú dávku, vypočítanú z ich predchádzajúcich zárobkov.

Podľa odhadu ministerstva práce by sa to mohlo týkať približne 600 ľudí. V ďalších rokoch by ich malo pribudnúť, rezort práce očakáva nárast o 40 percent.Priemerná mesačná suma materského by pre nich mala v budúcom roku predstavovať 727 eur, v roku 2020 približne 762 eur a v roku 2021 asi 802 eur.

Materské sa od mája minulého roka zvýšilo zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy rodiča. Pri hrubom zárobku do 1 824 eur dnes už dosahuje takmer úroveň čistej mzdy, ktorú ľudia dostávali v práci. Maximálna výška materskej dávky pri 31-dňovom mesiaci v tomto roku je 1 394,30 eura.

Matka, ktorá je tehotná, alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Nárok na túto dávku jej vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Matka môže materskú dávku dostávať 34 týždňov, osamelá matka 37 týždňov. Otec dieťaťa má nárok na materskú dávku najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu matky. Materskú dávku môže otec dostávať 28 týždňov, pričom túto možnosť musí využiť najneskôr do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Otec však musí byť v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti nemocensky poistený najmenej 270 dní.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrávne rady - ďalšie články

 • Obrázok Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

  Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

  Viac peňazí aj času na rodinu získajú od januára rodičia s malými deťmi. Lepšie podmienky im vytvára novela zákona o sociálnom poistení, ktorá začne platiť od januára.

 • Obrázok Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?

  Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?

  Detské sedačky v autách by mali spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá, podľa medzinárodných nariadení už takmer rok. V predajniach, nehovoriac o samotných autách, je však stále množstvo starých, menej bezpečných typov.

 • Obrázok Ako možno urýchliť adopciu detí

  Ako možno urýchliť adopciu detí

  Adopcia je najlepšie riešenie pre deti, ktoré nemajú rodičov, a tiež pre dospelých, ktorí nemôžu mať deti. Hoci na osvojenie je množstvo čakateľov na oboch stranách, proces je zdĺhavý a zložitý. Ombudsmanka teraz hľadá spôsob, ako to zlepšiť.

 • Obrázok Zhruba 20-tisíc detí je na Slovensku obeťou násilia

  Zhruba 20-tisíc detí je na Slovensku obeťou násilia

  Sexuálnym násilím je podľa odhadov Rady Európy každé piate dieťa, čo by na Slovensku znamenalo asi 20-tisíc detí. Nie každý prípad násilia je aj zaznamenaný, ohlásiť to pre deti býva totiž rovnako ťažké ako znášať samotné násilie. Celú traumu navyše prežívajú ešte raz. Kompetentní teraz riešia, ako im to celé uľahčiť.

 • Obrázok Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?

  Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?

  Návrat po materskej dovolenke na staré miesto nie je vždy možný. Rodičia to riešia buď skrátením úväzku, alebo dokonca výpoveďou. Čo v prípade odchodu zo zamestnania? Na čo všetko má rodič nárok?

 • Obrázok Budú platiť rodiny s malými deťmi nižšie dane?

  Budú platiť rodiny s malými deťmi nižšie dane?

  Rodiny s malými deťmi by si od budúcej jari mohli finančne prilepšiť. V koalícii sa diskutuje o tom, aby získali väčšie úľavy na daniach, oproti dnešku dvojnásobné.

 • Obrázok Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

  Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

  V budúcom roku dosiahne maximálna výška materského 1 458,50 eura mesačne. Upravuje sa každoročne 1. januára, a to v závislosti od vymeriavacieho základu. Ten sa od začiatku budúceho roka zvýši na 62,7288 eura.

Ďalšie články v rubrike >