Sedemnásť rokov s mamou za ruku

Patricia Poprocká, 22. októbra 2018 o 06:00

Má rád Elán, výlety a prázdniny. A svoju mamu, ktorá je preňho najdôležitejším spojítkom so svetom. Nahrádza mu oči, kamarátov a je sprievodcom, vďaka ktorému sa môže voľne pohybovať.

Patrik Mihale bude mať v novembri sedemnásť rokov, a za svoj život si vytrpel viac než hociktorý dospelý. Narodil sa predčasne, v 29. týždni. Pre nízku váhu, len 868 gramov ho dali do špeciálneho inkubátora so stopercentným kyslíkom, ktorý mu však nezvratne poškodil oči aj mozog. „Už vtedy nás upozorňovali, že môže dôjsť k poškodeniu, inej cesty však nebolo,“ vracia sa do minulosti jeho mama Zuzana. Zostávalo im len dúfať, no márne.

Patrik so svojou mamou na výlete.

Foto: archív Zuzany Mihale

Šesť operácií a zasádrované nohy


Kým iné deti v prvých mesiacoch postupne objavujú svet, rozpoznávajú ľudí a veci okolo, Patrik ich strávil zatvorený v nemocnici. A rodičia tak namiesto radosti z prvých pokrokov zažívali akurát strach.

Prvýkrát ho operovali, keď mal šesť týždňov, lekári sa pokúšali zachrániť odlupujúcu sa sietnicu v oku. Kým dovŕšil rok, absolvoval operácií šesť, no bez šťastného konca. „Utešovali nás, že medicína ide dopredu, že časom sa možno nájde nejaký spôsob... Lenže za lekármi chodíme takto doteraz, naposledy sme boli nedávno v Banskej Bystrici, kde nám opäť povedali, že pomôcť sa nedá,“ konštatuje Patrikova mama.

Aby toho nebolo málo, Patrikovi sa dlhým ležaním v inkubátore zle vyvinuli aj bedrové kĺby. Takže po prepustení z pôrodnice ho namiesto oddychu doma čakala tortúra na Kramároch, kde mu rozťahovali nohy do rozštepu. V šiestich mesiacoch mu ich takto zasádrovali... No aspoň v tomto prípade metódy lekárov zabrali, Patrik začal, síce trocha neskôr, ale chodiť bez väčších problémov sám.

Autizmus špeciálne neriešia


„Ani na to nechcem myslieť, ako sme to všetko prežili, dodnes je pre mňa veľmi ťažké na to spomínať,“ hovorí Zuzana Mihale. „Najťažšie bolo, keď nám povedali, že nevidí, a nikdy zrejme ani vidieť nebude... Stále som sa s ním hrala akoby ma videl, no to vedomie, že nevidí... ani sa to nedá opísať...“

Chýbajúci zrak Patrikových rodičov dodnes trápi najviac, oveľa viac ako autizmus. „Ten v podstate ani neriešim, ani predtým som ho zvlášť neriešila. Patrika začleňujeme do nášho každodenného života, a aj keď si vyžaduje trocha viac starostlivosti, nevnímam to ako veľký problém.“

Zvykla si už, že naňho musí dohliadnuť pri sprchovaní, aj že mu musí vytlačiť zubnú pastu na kefku - hoci to trénovali, skrátka to nejde. Rovnako si zvykla aj na to, že ju drží za ruku zakaždým, keď niekam idú. Patrik nepoužíva slepeckú palicu a ani psa. Nemá ich rád, takže hoci odborníci slepeckých psov nevedia vynachváliť, Patrikovi nepomôžu.

Nikdy sa nesťažuje


Problém občas býva v Patrikovom vnímaní reality, keď sú mu smiešne veci, pri ktorých ostatným do smiechu nie je, a on to dáva náležite najavo. Ale aj to sa dá zvládnuť, keď mu rodičia vysvetlia.

Horšie je, že sa nikdy nesťažuje. „Nepovie, že ho niečo bolí, nikdy. Môžem len hádať. Keď neje, viem, že ho bolí hrdlo, a keď sŕka ústami, bolí ho zub. Toto už rozpoznám. No s ostatným to je ťažké,“ približuje Zuzana Mihale.

Dva roky tak Patrik chodil so zapáleným slepým črevom. Ani raz nepovedal, že má bolesti. „No už keď mal vysoké teploty, šli sme k lekárovi, tak mu to konečne zistili. Vysvetľovali mi, že našťastie bolo nejak atypicky obalené, tak neprasklo...“

Prvé prejavy autizmu si všimli, keď mal zhruba dva roky. „V obchode, prekážal mu hluk, hádzal sa o zem... Najprv sme to brali ako detský vzdor, keď však začal chodiť do škôlky, ledva som došla domov, už učiteľka volala, aby som preňho prišla... Trieskal si hlavu o stenu... Bol to veľký stres...,“ spomína Zuzana.

Zábava kontra práca


Dnes je Patrik múdry chlapec, ktorý rozpráva po anglicky, pozná naspamäť všetky piesne od obľúbených kapiel Elán a Desmod a hocikedy na požiadanie bez zaváhania vymenuje, kedy a kde bol na akých výletoch. Tie miluje. Najmä prechádzky po všetkých tých nových miestach, kde mu mama rozpráva, čo práve vidia, ako to vyzerá a pred čím sa práve fotia. Rád aj pláve, bicykluje na špeciálne upravenom dvojbicykli. No len vtedy, keď nemusí.

„Má to rozdelené: Čo je zábava, je zábava. Čo je práca, to sa musí, a k tomu má odpor,“ vysvetľuje jeho mama. Taký prístup volí aj v škole, najmä pri predmetoch ako matematika či fyzika, ktoré nemá rád. Patrik chodí do školy pre nevidiacich, a ako autista má ešte svoju asistentku.

Na školu si nesťažuje. Má tam kamarátov, chodí aj na hudobný krúžok. Doma sa učí s mamou, ktorá sa naučila Braillovo písmo. Najradšej má slovenčinu a angličtinu. Zuzana by chcela, aby sa jazykom venoval aj viac, nieto však kde. Nie sú lektori, ktorí by učili v Braillovom písme. Chýbajú aj knihy pre nevidiacich, je ich hrozne málo.

A čo ďalej?


Patrik má výbornú pamäť, donedávna okamžite vedel priradiť deň v týždni k akémukoľvek dátumu z minulosti. Dnes to už nerobieva, nechce sa mu.
Do ukončenia povinnej školskej dochádzky má ešte dva roky. Čo bude ďalej, Zuzana Mihale zatiaľ nevie. Pochybuje, že by sa dokázal zamestnať, ako aj ďalej študovať, nie je natoľko samostatný. Na invalidný dôchodok zasa nebude mať potrebný počet odpracovaných rokov...

Jedno však vie – s manželom sa mu budú snažiť zabezpečiť naďalej tak šťastný život, ako sa len dá. A ďalej hľadať možnosti, ako mu aspoň trocha zlepšiť zrak.

Ak sa vám páči tento príbeh, hlasujte zaňho v súťaži ahojmama.sk o naj príbeh a vyhrajte kuchárky Varecha. Hlasovať môžete do 19. decembra tu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >