- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Ak televízor, tak ho pozerajte s deťmi. Nemusia to byť len rozprávky
Vyrastať v domácnosti bez televízora nie je na škodu. Jeho časté sledovanie neprospieva zdraviu ani rozvoju osobnosti, keďže dieťa len sleduje mihotajúce sa obrázky. Televízor však väčšina domácností má, a deti ho radi pozerajú. Dá sa nájsť kompromis, aby to bolo aj aspoň trocha prospešné.
-
V Nórsku nezamykám. Život na severe Ivane vyhovuje
V cudzine - najprv je to forma adrenalínu, pocit všetkého nového, potreba prispôsobiť sa... Neskôr je to už tvoj druhý život. Dnes je pre mňa normálne, že odídem z domu a nezamknem, alebo že nechám pred obchodom otvorené či dokonca naštartované auto, pokojná, že sa nič nestane. Opisuje Ivana Draganová svoj život v Nórsku, kde žije s manželom a malým synom.
-
Slovenskí rodičia dávajú deťom vreckové priemerne 22 eur mesačne
Deti dostávajú od rodičov každý mesiac priemerne 22 eur ako vreckové. Najčastejšie ho minú na jedlo a sladkosti, tretina si peniaze odkladá na väčšiu investíciu do budúcnosti.
-
Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky
Viac peňazí aj času na rodinu získajú od januára rodičia s malými deťmi. Lepšie podmienky im vytvára novela zákona o sociálnom poistení, ktorá začne platiť od januára.
-
Biely šum síce dieťa uspí, ale opatrne s ním. Môže vraj poškodzovať mozog
Keď Jana potrebuje, aby polročný Ondrejko zaspal v detskom kočiari, zapne mu pri ušku nahrávku takzvaného bieleho šumu, ktorú si do mobilu stiahla z internetu. Je to monotónny zvuk pripomínajúci šumenie starej pokazenej televízie.
-
Epidurálku si dobre zvážte. Bolesť tlmí spoľahlivo, no má aj riziká
Čaká vás pôrod a premýšľate o tom, či zvládnete silné pôrodné bolesti? Epidurálna analgézia je rozšírená metóda, ako bolesť utlmiť, ale predstavuje pre ženu i dieťa aj určité riziko.
-
Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?
Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.
-
Takto krásne by chceli porodiť všetky ženy. Dojemné video vás na konci rozplače
Najkrajší je moment, keď sa dieťatko dostáva z tela matky von na svet. Žena kričí od šťastia, bábätko jej leží na bruchu. Nikto ho nikam neodnáša. Všetci vôkol sa usmievajú.
-
Nech si len čmára po stenách! Zopár nápadov, ako uspokojiť maliarsku vášeň detí, a pritom mať v byte čisto
Jedno majú všetky deti spoločné. S gustom čmárajú po stenách. A rodičov z toho môže poraziť. Deti zjavne priťahuje kreslenie na väčšie plochy, tak im vyjdite v ústrety a ešte ich za to pochváľte.
-
Bábkové divadlo hľadá talenty, chce vychovať novú hereckú generáciu
Deti, ktoré radi vystupujú pred publikom, môžu svoje nadanie rozvíjať pod profesionálnym vedením. Bábkové divadlo v Košiciach chce podchytiť talentované deti s cieľom vychovať novú hereckú generáciu.
-
Keď sa dieťa opýta: Prečo Martin cvála na bielom koni a pečie sa svätomartinská hus?
Martin na bielom koni síce tento rok sneh opäť neprinesie, ale keď sa vás zvedavý potomok opýta, kto bol svätý Martin a prečo jazdil práve na belušovi, už budete vedieť odpovedať.
-
Majú lyže siahať po bradu či po oči? Čo všetko pred lyžovačkou potrebujete vedieť
V lete plávať, v zime lyžovať. Vraví sa, že tieto dve športové zručnosti by malo ovládať každé dieťa, aby si vedelo vychutnať sneh i horúčavy. Ak práve pred zimou premýšľate nad lyžami ako vianočným darčekom, tu je niekoľko rád, ako si dobre vybrať.
-
Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad
K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.
-
Dcéru sme od začiatku brali ako zdravú
Keď sa narodila, nikto by neveril, že z nej dnes bude to, čo je – päťdesiatročná žena, schopná variť, samostatne nakupovať, venčiť psa, a dokonca aj prežiť niekoľko dní sama doma. Táňa sa narodila s poruchou chromozómov – má Downov syndróm.
-
Verili by ste tomu? Pohlavie dieťatka vraj odhalí test so sódou alebo prsteň rozkývaný nad bruškom
Či čakáte dievčatko alebo chlapčeka, to je na ultrazvuku vidieť najskôr od dvanásteho týždňa. Väčšina rodičov sa to dozvie až po 20. týždni a niektorí dokonca až pri pôrode, pretože malý uličník či uličnica sa v brušku schováva a svoje tajomstvo si necháva pre seba až do poslednej chvíle.
-
Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť
Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.
-
Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité
Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.
-
Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy
Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.
-
Možnosti štúdia v zahraničí priblíži víkendový veľtrh škôl
Študenti, ktorí by radi študovať v zahraničí, môžu o možnostiach získať lepší prehľad tento víkend. V Bratislave a v Košiciach bude totiž StudyFest – veľtrh zahraničných vysokých a stredných škôl.
-
Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty
Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.