- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Milujú vaše deti sliz? Pozor naň, doma vyrobený aj kúpený môžu ohroziť detské zdravie
Dospelí síce nechápu, čo na ňom deti vidia, ale sliz je v súčasnosti milovaná detská zábava. Mazľavá hmota, ktorú môžu naťahovať a mačkať v rukách.
-
Osteoporóza sa týka už aj detí, dôležitá je správna výživa a pohyb
Osteoporóza môže byť aj detský problém. Až 90 percent budovania kostného tkaniva a kostry totiž prebieha v detskom veku a adolescencii.
-
Vápnik s tým nič nemá. 5 dôvodov, prečo sa v tehotenstve kazia zuby
Žiaden mýtus, tehotenstvo je pre zdravý chrup rizikové obdobie. Aj keď sú matky, ktoré majú doteraz ústa bez jediného kazu, faktom je, že zuby sa počas gravidity ľahko kazia, pretože sú vystavené oveľa väčším nepriaznivým faktorom – vonkajším a vnútorným.
-
ROZHOVOR Vedkyňa Eva Šteliarová-Foucher: Zdá sa, že dojčenie a kyselina listová sú prevenciou detských nádorov
Je členkou Sekcie dohľadu nad rakovinou v Medzinárodnej agentúre pre výskum rakoviny (IARC), ktorá je špecializovanou inštitúciou Svetovej zdravotníckej organizácie. Jej tím sleduje výskyt nádorov podľa veku, pohlavia, geografických jednotiek, sama sa zameriava na nádory u detí: „Výskyt nádorov u detí je zriedkavý. V európskych krajinách predstavujú menej ako jedno percento všetkých nádorov," uviedla vedkyňa Eva Šteliarová-Foucher.
-
Dostať vši možno i v bazéne. Ako sa im vyhnúť?
Vši vo vlasoch nie sú len prejavom zanedbanej hygieny. Dostať vši je veľmi jednoduché, skoro niečo ako dostať chrípku, stačí bližší kontakt s niekým, kto tento nepríjemný hmyz má.
-
Najlepšia! Domáca kvasená kapusta jednoducho a rýchlo
Kupovaná nikdy nebude tak dobrá ako domáca. Kvasená kapusta je skvelou zásobárňou vitamínov na chladnejšie obdobie roka. Nájdete v nej hlavne tak potrebné céčko, ktoré chráni pred infekciami dýchacích ciest a podporuje obranyschopnosť. Za tridsať minút si môžete doma „vyrobiť“ vlastný jesenný a zimný životabudič.
-
Detí s psychickými poruchami pribúda, k rozvoju ADHD prispieva aj pozeranie tabletu pri jedle
Kedy ide o obyčajné detské vystrájanie a kedy už o psychickú poruchu? Hranica je veľmi tenká a rodičia to neraz nevedia správne rozlíšiť. Niekedy dokonca sami prispievajú k tomu, že sa u ich dieťaťa rozvinie porucha pozornosti s hyperaktivitou, známa ako ADHD.
-
Rýchle, chutné a zdravé! Skúste raňajky ako krásna Lindsey Vonn
Ráno nie je veľa času, chystať deti do školy, seba do práce, ešte k tomu raňajky... Málokto stíha vymýšľať či pripravovať zdravé jedlá, väčšina sa uspokojí s chlebíkom, jogurtom, v horšom prípade aj s nejakým sladkým polotovarom. A čo tak mať pripravené zdravé raňajky, ktoré chutia a možno ich jesť aj cestou?
-
Ploché nohy u detí nepodceňujte, v dospelosti sa už liečia ťažšie
Má vaše dieťa ploché nohy? Podľa čoho to spoznáte a čo s tým možno robiť? Ako možno plochým nohám predchádzať? Odpovede na otázky prinesie prednáška v Piešťanoch.
-
Aj dojčenie štvorročných detí má význam, materským mliekom získavajú cenné kmeňové bunky
Nie je jedno, ako dlho dojčíte. Hoci lekári hovoria o zásadnom význame materského mlieka pre zdravie bábätka najčastejšie len do šiestich mesiacov jeho veku, vedecké štúdie dokázali, že aj dojčenie starších detí má veľký prínos pre ich zdravie.
-
Zásobte sa na zimu žihľavou, je z nej chutný sirup, čaj i polievka. Tu sú recepty
Burina, ktorá navyše pŕhli, zároveň však všestranne pomáha. Žihľava, pŕhľava alebo na východe „pokriva“ nevyzerá síce lákavo, oplatí sa ju však zbierať. Pomáha pri reume, krvácaniach, tráviacich ťažkostiach, cukrovke, ochoreniach pečene, dokonca aj zvyšuje tvorbu materského mlieka. Zber sa odporúča do konca septembra, ak ste to ale nestihli, ešte nie je úplne neskoro.
-
Rozoznáte nádchu od chrípky? Tu sú štyri hlavné rozdiely
Chrípka alebo len nachladnutie? Majú veľa spoločného, dokonca tak, že mnohí ľudia si už tieto slová zamieňajú ako synonymá. Medzi nádchou a chrípkou sú však podstatné rozdiely, hlavným je ten, že chrípku treba vyležať, kým s prechladnutím možno relatívne normálne fungovať. Ako tieto choroby rozoznáte?
-
IKEA sťahuje súpravu podbradníkov. Hrozí udusenie dieťaťa
Švédsky nábytkársky gigant IKEA sťahuje z predaja súpravu detských podbradníkov pod názvom MATVRÅ v modrej aj červenej farbe kvôli hroziacemu zaduseniu dieťaťa.
-
Samovrážd pribudlo aj medzi deťmi, najčastejšie pre rodinné problémy
Počet samovrážd na Slovensku vzrástol, a to aj medzi deťmi a mládežou. Vlani si dobrovoľne siahli na život štyri deti a pätnásť mladistvých. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií.
-
Ako sa vyhnúť prvým jesenným soplíkom, 9 odporúčaní odborníkov
Cez leto sme mali od nich pokoj, so školským rokom a chladnejším počasím však opäť prichádzajú prechladnutia a iné virózy. Tí šťastnejší sa im zatiaľ vyhýbajú, niekedy však stačí, že v kolektíve ochorie jeden a už sa to valí. Ako neochorieť?
-
18 skvelých rád, ako sa dá ušetriť na jedle
Potraviny sú na Slovensku drahé, ale jesť sa musí. Ušetriť sa dá, ak viete, ako na to.
-
Srdcervúca fotografia: Sestra sa stará o bračeka chorého na leukémiu. Toto je skutočná detská rakovina
Mohla by sa hrať s kamarátkami, ona sa však obetavo stará o svojho štvorročného bračeka, ktorému pred rokom a pol diagnostikovali vážne ochorenie, leukémiu.
-
Opitá matka prevrátila kočík s dcérou, nechala ju bez záujmu ležať s udretou hlavičkou na betóne
V českom meste Opava v sobotu spadla na ulici opitá matka a prevrátila pritom kočík s päťmesačnou dcérou, ktorá z neho vypadla na betónový chodník a udrela sa do hlavy.
-
Vyznáte sa v plastoch? Na ktoré pozor, a ktoré sú neškodné
Ak kúpite sebe alebo dieťaťu vodu v plastovej fľaši, ktorú potom opätovne napĺňate a pijete z nej, možno máte pocit, že sa správate ekologicky. Fľaša naozaj vyzerá, že z nej možno naďalej piť, ani voda nechutí inak, mikroskop by však odhalil iné. Nie je plast ako plast, a niektoré, hoci každodenne používané, sú vyslovene toxické.
-
DOJÍMAVÉ VIDEO Ako sa lekári starali o tehotnú Evu po mozgovej smrti. Zábery z pôrodu aj na novorodenú Elišku
Pre veľmi citlivé povahy je toto video nevhodné. Brnenská Fakultná nemocnica zverejnila unikátne zábery ukazujúce, ako sa lekári a zdravotné sestričky starali o 27-ročnú Evu Votavovú, ktoré síce po mozgovej smrti už nemala nádej na život, ale jej telo bolo schopné donosiť malú Elišku.