Obetavo pomáhajú predčasne narodeným. Kto získal ceny Purpurové srdce

TASR, 26. novembra 2019 o 04:59

Občianske združenie Malíček, ktoré podporuje rodiny s predčasne narodenými deťmi, pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý sa oslavuje každý rok 17. novembra, ocenilo osobnosti a spoločnosť, ktoré sa svojou činnosťou a pôsobením na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde pričinili o zlepšenie situácie týchto detí.

Predčasne narodeným deťom pomáha združenie Malíček.

Foto: shutterstock.com

Ocenenie Purpurové srdce získala napríklad Milada Mošková z Kliniky neonatológie vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorá v nemocnici strávila väčšiu časť svojho medicínskeho života. „Svoje skúsenosti odovzdáva mladším kolegom a kolegyniam, ktorí si ju vážia pre jej otvorené srdce, kvalifikovaný a ľudský prístup," uviedla predsedníčka Malíčka Ľubica Kaiserová.

Ocenili tiež kolektív Detského kardiocentra Národného ústavu srdcových chorôb. Na Slovensku sa narodí okolo 450 detí s vrodenou chybou srdca. Asi tretina týchto chýb je kritických a musia ich riešiť už v novorodeneckom veku. V detskom kardiocentre im poskytujú diagnostické a terapeutické výkony, ktoré zabránia kardiálnemu zlyhaniu či úmrtiu. Spolupracujú aj pri nedonosených novorodencoch, ktorí majú pre nezrelosť problémy s cirkuláciou a niekedy ich nemožno operovať pre nízku hmotnosť a nezrelosť, preto musia kardiológovia čakať a spolu s neonatológmi s bábätkom pracovať.

Ďalšie Purpurové srdce si odniesla medzinárodná biofarmaceutická spoločnosť AbbVie za výraznú podporu k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti. Spoločnosť je zameraná na výskum a vývoj inovatívnych liekov v imunológii, onkológii, virológii a neurológii. Spolu s odborníkmi a občianskym združením Malíček spoločnosť vytvorila Príručku pre rodičov predčasne narodených detí, ktorá bola inšpirovaná podobnou zahraničnou publikáciou. Jej cieľom je zefektívniť komunikáciu zdravotného personálu s rodičmi a poskytnúť im tak čas na absorbovanie množstva informácií, ktoré súvisia s predčasným pôrodom ich dieťaťa.

Kolektív Ambulancie pre deti s perinatálnou patológiou a rizikom novorodeneckej kliniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava si prevzal cenu za špecializovanú zdravotnú starostlivosť a systematické sledovanie detí. Snažia sa včas odhaliť dlhodobé následky, znížiť dojčenskú a detskú úmrtnosť a tiež poskytovať špecializovanú dlhodobú starostlivosť.

Ceny Purpurové srdce odovzdávalo združenie Malíček na v poradí ôsmom slávnostnom koncerte 22. novembra v Primaciálnom paláci v Bratislave. Podujatie sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >