Budiť deti na polnoc alebo nie?

pt, 31. decembra 2019 o 04:07

Patríte k tým, pre ktorých má silvestrovská polnoc veľký význam a chcete sa deliť s deťmi o blahoželania, prípitok či ohňostroje? Pre malých je ale väčšinou problém vydržať do polnoci. Oplatí sa ich budiť alebo je lepšie, keď sa premôžu a počkajú na polnoc bez spánku?

Vydržať do príchodu Nového roka je pre mnohé deti veľká výzva, nič sa však nestane, ak si rodina kvôli nim urobí polnoc aj o trochu skôr.

Foto: shutterstock.com

Z hľadiska biorytmu je pre deti úplne najlepšie príchod Nového roka ignorovať, uložiť ich do postele tak, ako sú zvyknuté v ktorýkoľvek iný deň. Ak sú však už nastavené na polnočné oslavy, tešia sa na prípitok či ohňostroje, je pre ne lepšie, ak dočkajú polnoc bez spánku než keď ich máte z neho nasilu uprostred noci vytrhnúť.

„Zobudenie dieťaťa o polnoci neodporúčam. Naruší spánkový rytmus, vytrhne organizmus z odpočinkového režimu, pre malé dieťa je to veľký a zbytočný zásah,“ vraví pediatrička s dlhoročnou praxou MUDr. Mária Poprocká.

Dieťa po takomto prebudení môže byť naďalej ospalé, mrzuté, plačlivé, po oslavách môže mať tiež problémy znova zaspať. Takáto noc sa potom prejaví na dieťati aj v ďalší deň.

Ak chce dieťa silou-mocou počkať do prvej hodiny Nového roka, je podľa pediatričky lepšie, ak nejde spať vôbec. Prípadne ak si pospí napríklad popoludní alebo podvečer a zo spánku sa ale samé zobudí.

Na otázku, od koľkých rokov je pre deti vhodné zostať do polnoci hore, jednoznačnú odpoveď nemá. „Závisí to od samotného dieťaťa, rodiny, jeho spánkových zvyklostí i celkového nastavenia organizmu. Každé dieťa je iné.“

Urobte si vlastnú polnoc

Ak chcete dopriať malým deťom radosť z osláv príchodu Nového roka, pokojne si ich prispôsobte deťom. Urobte si vlastnú polnoc v ktorúkoľvek hodinu, ktorá deťom vyhovuje. Nie je to síce celkom ono, deťom však aj tak ide viac o prípitok alebo prskavky, majú vlastné vnímanie času. Prípadne im môžete zjednodušene vysvetliť, že aj o ôsmej večer majú v inej časti zemegule ľudia už Nový rok, tak že oslavujete s nimi. A navyše, pravých silvestrovských osláv si ešte užijú dosť, keď podrastú.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >