Aký je aktuálny očkovací kalendár?
Foto: Shutterstock.comPediatri očkujú deti proti tým závažným infekčným ochoreniam, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a ani dnes ich nie je možné v niektorých prípadoch úspešne vyliečiť. Nejde o banálne ochorenia, s ktorými sa organizmus vysporiada za pár dní a bez rizika trvalých zdravotných následkov. „Očkovanie je najúčinnejšia prevencia proti vybraným závažným infekčným ochoreniam – zabraňuje vzniku vážnych zdravotných komplikácií a predchádza trvalému poškodeniu zdravia po ich prípadnom prekonaní, respektíve úmrtiu,” uvádza na sociálnych sieťach Úrad verejného zdravotníctva SR.
„Chápem vaše obavy z toho, ako dieťatko zvládne priebeh očkovania. Sám som otec dvoch detí, ktoré sme s manželkou dali zaočkovať. Odmietanie očkovania môže viesť k opätovnému výskytu infekčných ochorení až epidémií, ktoré sa u nás pre systematické očkovanie už dlhodobo nevyskytovali,” vysvetľuje hlavný hygienik Ján Mikas.
Očkovanie hexavakcínou a očkovanie vakcínou proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa vykonáva tromi dávkami v treťom, piatom a jedenástom mesiaci života, pričom prvá dávka sa podá najskôr v prvom dni desiateho týždňa života. Na povinné očkovanie dojčiat proti pneumokokovým invazívnyrn ochoreniam je určená 13-valentná konjugovaná vakcína alebo 10-valentná konjugovaná vakcína. Všetky dávky základného očkovania sa majú vykonať rovnakou očkovacou látkou.
Preočkovanie dospelých
Povinné očkovanie sa netýka len detí, ale aj dospelých. Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov. V prípade prekročenia intervalu sa preočkovanie proti záškrtu a tetanu vykonáva vždy len jednou dávkou. Prvé preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov.Pozrite si očkovací kalendár roku 2023. Kliknutím na obrázok si ho zväčšíte.