Pätnásťročný alkoholik? Od alkoholu sú u nás závislé už aj deti

pt, 7. februára 2023 o 04:46

Alkoholová závislosť sa nevyhýba ani najmladším. Za uplynulý rok pribudli štyri prípady závislých detí, ktoré nemajú ešte ani 15 rokov.

Pitie alkoholu medzi mladými je časté, u niektorých prerastá do závislosti.

Foto: Shutterstock.com

Hoci najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácii ukazujú, že závislých od alkoholu pribudlo na Slovensku najmenej za sledované obdobie, alkohol u nás ostáva dlhodobým problémom.

Alkohol je najčastejšou príčinou hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach a podpísal sa takmer pod tretinu samovrážd. Čo je horšie, od alkoholu závislé už aj deti, ktoré ešte nemajú ani pätnásť rokov.

V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2021 vyšetrených 27 198 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu. Predstavuje to vyše 7 % z celkového počtu vyšetrených osôb, a je to najnižší za posledných desať rokov (2011 – 2021). Oproti vlaňajšku ide o mierny pokles (-1,2 %).

Závislých od alkoholu bolo 20 607 osôb, čo je 75,8 % z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol. Z hľadiska veku pribudlo najviac závislých v skupine od 45 do 59 rokov, no štyri novodiagnostikované prípady – dve dievčatá a dvaja chlapci, nemali ešte ani pätnásť rokov.

Hospitalizácií v dôsledku konzumácie alkoholu pribudlo menej než po minulé roky, súvisí to zrejme aj s pandémiou COVID-19. Zatiaľ čo pred pandémiou bol trend stúpajúci, mužov bolo približne trikrát viac ako žien, s príchodom pandémie v roku 2020 počet medziročne klesol o 17,3 %.

Aj tohtoročná letná kontrola na šaštínskej dikotéke ukázala, že mladí popíjajú alkohol, aj keď na to ešte nemajú vek.

Foto: facebook Polícia SR

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >