Pitie alkoholu medzi mladými je časté, u niektorých prerastá do závislosti.
Foto: Shutterstock.comHoci najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácii ukazujú, že závislých od alkoholu pribudlo na Slovensku najmenej za sledované obdobie, alkohol u nás ostáva dlhodobým problémom.
Alkohol je najčastejšou príčinou hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach a podpísal sa takmer pod tretinu samovrážd. Čo je horšie, od alkoholu závislé už aj deti, ktoré ešte nemajú ani pätnásť rokov.
V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2021 vyšetrených 27 198 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu. Predstavuje to vyše 7 % z celkového počtu vyšetrených osôb, a je to najnižší za posledných desať rokov (2011 – 2021). Oproti vlaňajšku ide o mierny pokles (-1,2 %).
Závislých od alkoholu bolo 20 607 osôb, čo je 75,8 % z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol. Z hľadiska veku pribudlo najviac závislých v skupine od 45 do 59 rokov, no štyri novodiagnostikované prípady – dve dievčatá a dvaja chlapci, nemali ešte ani pätnásť rokov.
Hospitalizácií v dôsledku konzumácie alkoholu pribudlo menej než po minulé roky, súvisí to zrejme aj s pandémiou COVID-19. Zatiaľ čo pred pandémiou bol trend stúpajúci, mužov bolo približne trikrát viac ako žien, s príchodom pandémie v roku 2020 počet medziročne klesol o 17,3 %.
Aj tohtoročná letná kontrola na šaštínskej dikotéke ukázala, že mladí popíjajú alkohol, aj keď na to ešte nemajú vek.
Foto: facebook Polícia SR