Užitočné frázy. Šesť viet, ktoré deti potrebujú počuť, aj keď sa nám zdajú ako klišé

Patricia Poprocká, 15. novembra 2022 o 04:53

Pre nás sú to možno frázy, pre naše deti ale ani zďaleka. Slová, ktoré nám už zovšedneli a stratili na význame, keď sme ich počuli (možno i povedali) nespočetnekrát neberúc ich vážne, pre deti znamenajú veľmi veľa. Potrebujú ich počuť, aby vyrastali v bezpečí, uvedomení si vlastnej hodnoty a toho, že niekam patria.

Aj tak si dobrá... Slová pre deti nie sú frázami, berú ich vážne. Dbajte na to, ako nimi ovplyvníte ich vnímanie seba.

Foto: shutterstock.com

Nebojte sa teda slov, opakujte ich svojim deťom, kedykoľvek si to situácia vyžiada. A niekedy možno i len tak, mimovoľne, možno i vy takto popri nich objavíte opäť ich skutočný význam.

Je to v poriadku

Je to v poriadku, ak je človeku občas smutno, ak sa nahnevá, ak sa poháda s najlepším kamarátom, ak sa niečím odlišuje od skupiny. Isteže, nemôžete presviedčať dieťa, že nemá dôvod cítiť sa smutne či nahnevane, fráza „Je to v poriadku“ je však dôležitá na potvrdenie týchto pocitov. Pre dieťa sú negatívne, často nevie, čo s nimi, ako ich spracovať. Uistenie od najbližšieho človeka (rodiča), že je v poriadku sa občas cítiť aj zle, že tieto emócie sú normálne, často postačí na to, aby sa s nimi dokázalo samé vyrovnať.

To sa stáva

Áno, veci nie sú vždy tak, ako chceme. Nie je to ničia vina, dôkaz neschopnosti či zlyhania, jednoducho sa to stáva. A má to svoj význam. Život nám pripravuje veľa prekážok, my sa môžeme len snažiť hľadať cestu, ako sa na ne správne pozrieť a poradiť si s nimi. Preto sa nám „to stáva“.

Ľúbim ťa

Dve slová, po ktorých túži každý v každom veku. Vzhľadom na ich časté účelové používanie sú ale možno aj najčastejšou frázou, preto je dôležité, aby deti dokázali pochopiť ich skutočný význam. Psychológovia zdôrazňujú, že lásku dieťa potrebuje aj cítiť, nielen o nej počúvať. Ide teda aj o to, ako sa láska v rodine preukazuje – nielen rodičia voči deťom, ale aj dospelí voči sebe navzájom. Či slová o láske sprevádza aj úcta, rešpekt, prijatie, a to i v emočne vypätých situáciách, napríklad pri sporoch či rozdielnych názoroch. Dieťa potrebuje počuť „Ľúbim ťa“ aj práve v takých chvíľach, keď sa obe strany upokoja.

Ako sa cítiš?

Tak si myslíme, že všetko vieme, prípadne že sa deti cítia tak, ako si to práve myslíme, že sa ich často zabúdame opýtať na pocity. A ak nám dajú najavo, že nezdieľajú naše nadšenie, zvykneme im vyčítať, že sú zlé, nevďačné, že nemajú dôvod sa správať práve takto. Vnútorný svet našich detí je ich svet a kým ho pred nami neuzatvárajú, stojí za to doň nahliadnuť. Pýtajte sa detí, ako sa cítia, kedykoľvek je to možné. Jednak ich lepšie spoznáte a jednak sa aj ony pri odpovedi naučia v sebe lepšie vyznať, presnejšie pomenovať svoje pocity či stavy. No a ešte im to aj pomôže cítiť sa lepšie – niekedy totiž stačí len povedať, čo nás trápi a trápiť nás to prestane. Čiže v každom prípade veľmi prospešná fráza.

Aj tak si dobrý/dobrá

Nemôžeme vždy víťaziť, vždy byť bezchybní, nech sa o to čo ako snažíme. Nezdar by nás mal motivovať k snahe o ďalšie zlepšenie, koľkí to však takto berú? Väčšinu nezdar odradí, často najmä pre kritiku, ktorej sa nám po neúspechoch dostávalo v detstve, a my sme začínali pochybovať o vlastných schopnostiach. Dieťa by však malo vedieť rozlišovať, že čiastkový neúspech nesúvisí s jeho schopnosťami a jeho skutočnou hodnotou. „Aj tak si dobrý/dobrá“ je teda to, čo mu treba v takých chvíľach pripomínať.

Sú to len slová...

Slová dokážu povzbudiť, raniť, ale stále sú to len slová. Dieťa by malo vedieť, že dôležité je, to, ako človek vníma sám seba, nie to, čo o ňom hovoria iní. Či už ide o pochvalu alebo kritiku, stále je to len názor okolia, ktorý sa nemusí zhodovať so skutočnosťou. Dôležité preto je, aby sme sa snažili robiť veci najlepšie ako vieme a rečí si nevšímali. Ak s tým bude dieťa vyrastať, bude sa mu žiť ľahšie a radostnejšie.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >