Komunikujte s deťmi správne. Päť situácií, ktoré denne zažívame, čo je vtedy dobré povedať, a na aké vety si dať pozor

Patricia Poprocká, 4. novembra 2022 o 05:07

„Zas máš neporiadok!“ „Buď už konečne ticho!“ „Vôbec ma neposlúchaš!“ Koľko podobných viet ste za posledný týždeň svojim deťom povedali? A viete, akými inými ich možno nahradiť? Je to vcelku jednoduché, namiesto výčitiek a príkazov skúste opísať danú situáciu, pokiaľ možno aj s návrhom riešenia. Tu je niekoľko príkladov.

Rozčuľovať sa je zbytočné. Skúste to inak.

Foto: shutterstock.com

Situácie, kedy rodičia na svoje deti najviac kričia, sú všeobecne známe: Keď potomkovia nerobia to, čo od nich rodič práve chce, keď nedodržia dohodu, keď sú dospelí v strese alebo inej nepohode, keď sa im nechce počúvať detské hádky, prípadne keď musia dieťaťu jeden pokyn opakovať niekoľkokrát.

Šibnutím čarovného prútika všetky neduhy odstrániť nejde a neexistuje ani jednoduchý všeobecne platný recept. Niekedy sa rodičovi vyplatí zostať ticho, dá tak svojmu dieťaťu oveľa silnejší odkaz než siahodlhou prednáškou o vhodnosti a nevhodnosti jeho správania, viac sme o tom písali v článku Zázračné ticho. Niekedy je dokonca vhodné zamyslieť sa nad oprávnenosťou svojej požiadavky voči dieťaťu. No a v situáciách, kedy treba použiť slová, možno nájsť aj vhodnejšie než sú práve výčitky či pokyny.

Tu je päť situácií, s akými sa rodičia najčastejšie stretávajú:
Situácia: V detskej izbe ako po výbuchu.
Zaužívaná reakcia dospelého: „Zas si si nepoukladal veci. Hrozné, aký máš tu neporiadok!“
Užitočná náhrada: „Poďme to skúsiť roztriediť, nech máš prehľad vo svojich veciach. Prípadne môžeme vymyslieť aj nejaké nové skrinky.

Situácia: Dieťa rozsype soľ, rozbije šálku, tanier.
Zaužívaná reakcia dospelého: „Ty si ale nešikovný!“ „Ježišikriste!“ „Čo nedávaš pozor?“
Užitočná náhrada: „Treba to upratať. Budeme potrebovať vysávač, metlu s lopatkou.“

Situácia: Deti sa hádajú, kričia po sebe, prípadne sa hlučne zabávajú.
Zaužívaná reakcia dospelého: „Buďte už konečne ticho!“ „Bolí ma z vás hlava!“ „Idete mi na nervy!“
Užitočná náhrada: „Ak mienite ďalej kričať, choďte vonku.“

Situácia: Dieťa neumyje riad, hoci tak malo urobiť, neodloží si veci, ktoré nechalo uprostred obývačky a podobne.
Zaužívaná reakcia dospelého: „Vôbec neposlúchaš!“ „Nedá sa na teba spoľahnúť.“ „Nedbáš na nič!“
Užitočná náhrada: „Vidím v kuchyni neumytý riad a kopu vecí v obývačke, ktorá tam nepatrí.“

Situácia: Ani po takomto konštatovaní sa dieťa nemá k tomu, aby veci odložilo a išlo riad umyť.
Zaužívaná reakcia dospelého: „Počuješ ma? Choď okamžite umyť ten riad!“ „Odlož si tie veci konečne!“
Užitočná náhrada: „Prosím ťa, umy ten riad a odlož si tie veci.“ Samozrejme, môže sa stať, že dieťaťu sa aj tak nechce a začne vyjednávať. Rodič by mal zotrvávať na svojej požiadavke, slušne a pokojne, slovíčkom „prosím“. Odborníci zdôrazňujú nenechať sa vtiahnuť do vyjednávania, keď dieťa začne protestovať napríklad: „Prečo zasa ja?“ Trvajte na svojom a v prípade potreby dieťaťu pokojne opíšte, ako sa cítite a prečo chcete, aby boli veci odložené a riad umytý. Príklad komunikácie v tomto článku.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >