„Hnevám sa!“ Vo vypätých situáciách nepodliehajte pocitom, opíšte ich. Sedem príkladov vhodnej komunikácie

Patricia Poprocká, 12. decembra 2022 o 04:57

Ideálne je sa nenahnevať vôbec, nie vždy to však ide. Patríte k tým, ktorí v hneve vybuchnú a poriadne nahlas povedia, čo majú na srdci, alebo tresnete dverami, prípadne ste radšej ticho, lebo cítite, že by to nedopadlo dobre, ak by ste začali hovoriť?

Zastavte sa, premyslite si a vecne opíšte, čo práve cítite.

Foto: shutterstock.com

Vedieť ovládnuť svoj hnev je dôležité okrem iného aj preto, lebo deti naše reakcie kopírujú a márne im budeme hovoriť, aby sa nerozčuľovali, keď my im v tej ktorej situácii ukazujeme opačnú reakciu.

„Je mi trocha úsmevne, ale zároveň si uvedomujem, že to nie je správne, keď počujem svoju 10-ročnú dcéru hovoriť zvýšeným hlasom mladšiemu bratovi: Okamžite si odlož tie veci! Presne akoby som počula seba... No viem, že by som jej mala dať iný vzor správania v takejto situácii,“ sťažuje si Andrea.

Ako vo všetkých vypätých situáciách, aj tu platí osvedčená rada psychológov: Skúste vlastné emócie opísať namiesto toho, aby sme sa nimi nechali ovládnuť. Teda pekne na rovinu povedať, čo práve cítite namiesto toho, aby ste si hnev vybíjali krikom, nevhodnými slovami či potláčaním negatívnych pocitov.

Ak sa nechceme hádať, často v sebe zlosť dusíme, buď mlčky alebo sa ju snažíme prejsť frázami, ktorým však často neveríme ani sami. Najčastejšie to sú:
Nič mi nie je.
Všetko je v poriadku.
Niet o čom hovoriť.
Prejde ma to.
Nechaj ma na pokoji!
Nehnevám sa.


Čo povedať namiesto toho? Tu je niekoľko príkladov vhodnej komunikácie (podľa situácie možno vety i skombinovať):
Som nahnevaná.
Nepáči sa mi, ako so mnou jednáš.
Potrebujem čas a priestor, aby som sa upokojila a všetko si premyslela.
Nemám chuť o tom teraz rozprávať.
Neviem, čo povedať.
Nepáči sa mi, čo sa stalo, aj keď by som sa nad to najradšej povzniesla, neviem to teraz.
Zranilo ma to.
(Zdroj: Centrum LOCIKA)

Vyskúšate?





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >