Má ešte zmysel hrať s deťmi Človeče?

Patricia Poprocká, 17. novembra 2022 o 04:56

Je to len hra, ale nielen hra. Spoločenské hry hrávajú ľudia už stovky rokov a aj v dnešnej digitálnej ére majú svoje opodstatnenie. Ide síce v prvom rade o zábavu, tá však má množstvo ďalších benefitov z hľadiska rozvoja detských zručností, myslenia a v neposlednom rade i vzájomných vzťahov.

Online hry sú pre deti veľkým lákadlom, prospešnejšie sú však stále tie tradičné.

Foto: shutterstock.com

V rodinách, kde sa hrajú spoločenské hry, panujú lepšie vzťahy, jej členovia sú si bližší a voči sebe úprimnejší. Spoločné trávenie voľného času pri rovnakej aktivite (hre) ich totiž zbližuje a vytvára priestor na lepšie spoznávanie sa. „Rodiny, ktoré sa hrajú, majú lepšie vzťahy, lepšie komunikujú, deti sa neboja rodičov, keďže ich budú poznať aj v pozícii, keď im niečo nejde. A v neposlednom rade sa deti naučia aj prehrávať,“ vysvetľuje odborníčka na spoločenské hry Štěpánka Zoubková zo spoločnosti Piatnik.

Samozrejme, je dôležité, aký príklad dospelí rodičom ukazujú, ako zvládajú prehru, radosť, a či pripisujú väčšiu dôležitosť úspechu v hre alebo radosti z nej. „Pamätám si svojich rodičov, ako na dovolenkách hrávali s ďalšími dospelými karty. Tak ich to pohltilo, že v prípade prehry sa dokázali aj pohádať a kričali po sebe. Dnes sa z toho smejem, ale pri svojich deťoch kladiem dôraz na to, aby chápali, že ide len o zábavu, o nič viac,“ hovorí Anita, matka dvoch školákov z Bratislavy.

Aj keď dnes mnohí rodičia i mladí uprednostňujú digitálne hry, ona sa snaží zostať pri klasike. „Hrávame sa človeče, karty, teraz, ako deti podrástli, tak aj Dostihy a Monopoly. No a, samozrejme, učia sa šach, dámu...,“ vyratúva. A hoci veľa hier má aj online verzie, ona sa snaží deti držať od elektroniky čo najďalej, do akej miery sa dá. „Ak dieťaťu dáte do rúk tablet či mobil, máte síce od neho pokoj, všetci však vieme, že im to neprospieva. Ani psychicky, ani zdravotne. Preto sa snažíme nájsť si na deti čas s manželom my, a ak to nejde, tak teraz sa už dokážu zahrať aj sami,“ opisuje.

Ešte lepšie než tzv. súťažné hry, v ktorých ide o víťazstvo, sú hry, pri ktorých sú hráči nútení spolupracovať, nebojujú voči sebe. Rodičovská koučka z Mamedeti.sk Katarína Winterová ich odporúča aj ako účinný prostriedok na vylepšenie súrodeneckých vzťahov. „Súťaženie typu Kto prvý, Kto viac bráni harmonickému vzťahu, najmä ak vládne medzi súrodencami súperenie. Naopak, hry, kde spoločne dosiahnete víťazstvo, kde spoločne ako jeden tím vyhráte, odbúravajú rivalitu, rovnako aj prípadné slzy z prehry,“ uviedla pre ahojmama.sk.

Na trhu je viacero takýchto hier, napríklad Čarodejnícka škola, kde hráči utekajú pred duchom do čarodejníckej školy, či hra s postavami z rozprávky Frozen, kde každý ide svojou cestou do kráľovstva, a dostane sa ta, len ak hráči spolu vyzbierajú dostatok bodov.


ANKETA:

Hrávate sa s deťmi tradičné spoločenské hry?

82,0%



1,6%



13,1%



0,0%



1,6%



1,6%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >