
Bozk je najčastejším prejavom lásky. Nie však jediným.
Foto: shutterstockLásku dieťa potrebuje predovšetkým cítiť, nielen o nej počuť. Povedať mu „ľúbim ťa“, je síce dôležité, nemenej však aj to, aby vedelo, čo to znamená. Pochopiť to dokáže práve prostredníctvom konkrétnych gest, ktorými mu vyjadrujeme lásku bez slov.
Bozk je najčastejším prejavom lásky. Nie však jediným.
Foto: shutterstockAj v dnešnom pretechnizovanom svete hrajú knihy významnú úlohu – ich čítanie pomáha rozvíjať detský mozog a inteligenciu. Mnohí rodičia bojujú s tým, že ich potomok nerád číta, k láske ku knihám je dobré deti viesť od samého začiatku. Tu je šesť užitočných tipov.
Raz ich chválime, raz karháme, v niektorých prípadoch nad prehreškami privierame oči, prípadne si z nich robíme žarty. Reakcie dospelých na detské správanie sú pochopiteľne rozmanité podľa situácie, dávajte ale pozor, aké prevládajú. Čo sa stane, ak budete dieťaťu príliš často niečo vyčítať, čo ak ho budete zosmiešňovať a naopak, čo ak bude cítiť podporu?
Predstavte si bežnú situáciu. Dieťa niečo rozbije, potom sa to isté, rovnako nechtiac, stane dospelému. Aká bude reakcia väčšiny ľudí? Dieťa si veľmi pravdepodobne vypočuje, že je nešikovné a musí si dávať väčší pozor. Dostane sa mu kritiky a zahanbujúcich slov. Dospelému nikto nič vyčítať nebude, lebo veď – stane sa, prečo z toho robiť vedu.
Klinická psychologička Lýdia Adamcová pôsobila 47 rokov aj ako znalec v odbore klinickej a poradenskej psychológie pri rozvodoch a sporoch o zverenie dieťaťa do starostlivosti. Riešila i prípady podobné nedávnemu z Krkonôš. „Žena skočila s dieťaťom z útesu, korene tragédie siahali až do jej detstva,“ spomína.
Dve z troch slovenských detí pomáhajú s domácimi prácami, 90 percent je však denne na mobile a každé štvrté má skúsenosť s online šikanou. Čo ďalej zistil prieskum, ktorý mapoval ich správanie a prežívanie?
Krabica spomienok, zarámované poklady, výročná narodeninová fotografia alebo listy od mamičky. Plus ďalšie zaujímavé tipy, ako uchovať spomienky na vzácne obdobie detstva vašich detí.
Nie je klamstvo ako klamstvo. Existujú dva hlavné spôsoby detských klamstiev a je dobré ich vedieť rozlíšiť, pretože na každé z nich je potrebná iná reakcia.