Komunikujte s deťmi správne. 6 super techník, aby náš počúvli a necítili sa pritom zahanbené

Gabriela Bachárová, 5. februára 2019 o 11:30

Koľkokrát ti to mám ešte povedať? Buď si tú izbu okamžite upraceš, alebo nejdeme do žiadneho kina! Rodič je možno spravodlivo rozhorčený, ale s takýmto prístupom toho veľa nedosiahne. Ako teda s deťmi správne komunikovať, aby sme dosiahli to, čo chceme a zároveň deti mali pocit, že ich rešpektujeme?

Komunikujte s deťmi tak, aby mali pocit bezpečia.

Foto: Shutterstock.com

Kniha o výchove a rodičovstve Rešpektovať a byť rešpektovaný, ktorú napísali českí odborníci Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová a Tatjana Kopřivová, prináša viacero užitočných a konkrétnych tipov, ako na efektívnu komunikáciu s deťmi, ktorá prinesie výsledky a zároveň je k deťom ohľaduplná. Zhrnuli ich do šiestich bodov.

1. Popíšte situáciu, konštatujte fakt

Nehovorte: „Ty si zasa nevyniesol koš?" Povedzte: „Janko, koš je plný."
Ak chceme, aby dieťa konečne vyneslo kôš, nepomôže nám, ak mu začneme vyčítať, že to stále neurobilo. Výčitky nemá nikto rád a môže sa zatvrdiť. Lepšie je konštatovať fakt. Koš nie je stále vynesený. „Obraciame sa síce k dieťaťu, ale hovoríme o plnom koši. Nehodnotíme dieťa," uvádzajú autori knihy. Ak slušným a vecným tónom dieťaťu povieme, čo je treba urobiť, zvýšime tak pravdepodobnosť, že ten kôš nakoniec bez odvrávania vynesie.

2. Vyjadrite, čo je správne urobiť a buďte pritom pozitívni

Nehovorte: „Choď a ospravedlň sa!" Povedzte: „Keď niekomu ublížime a chceme sa s ním zasa zmieriť, pomôže, keď sa ospravedlníme."
Nevyčítajte dieťaťu, že niečo urobilo zle, nevyvolávajte v ňom pocity hanby. Oveľa lepšie je skonštatovať, čo sa zvyčajne v niektorých situáciách robí. Začínajte vetu napríklad slovami: „Je treba... Pomôže, ak... Robí sa to tak, že..." Pred jedlom je treba umyť si ruky. Špinavé prádlo hádžeme do koša a podobne. Naučte sa tiež negatívne reakcie premeniť na pozitívne. Namiesto „Klamať sa nemá" môžete povedať „Je potrebné hovoriť pravdu".

3. Vyjadrite svoju potrebu

Nehovorte: „Nekričte už, mám toho po krk!" Povedzte: „Som dosť unavená. Pomohlo by mi, ak by som si teraz pol hodiny mohla odpočinúť. Potom sa vám budem venovať."
Namiesto výčitiek hovorte o svojich pocitoch. Dúfam, že sa dohodneme v pokoji. Potrebovala by som, aby ste ma viac počúvali. Dieťa uvidí, že na naň neútočíte, čo zvýši šancu, že sa budete môcť dohovoriť bez väčších problémov. „Ak použijeme výrok v podobe priania či očakávania, je to na prvý pohľad celkom mierny prostriedok, ale prekvapivo dosť účinný. Druhí ľudia radšej splnia naše priania, zvlášť ak sú zmysluplné, než aby počúvali o negatívnych emóciách, ktoré v nás vyvolalo ich správanie sa," konštatujú odborníci.

4. Urobíš to takto alebo takto?

Nehovorte: „Okamžite utri tie riady!" Povedzte: „Môžeš tie riady umyť alebo utrieť."
Ak dáte dieťaťu na výber, bude sa cítiť dôležité, že o niečom môže samo rozhodnúť. „Ak dávame na výber, ako by sme hovorili: Považujem ťa za kompetentnú osobu, ktorá je schopná sa rozhodnúť a urobiť, čo je treba," píše sa v knihe. A tak sa môžete dieťaťa pýtať: „Umyješ tú vaňu sám alebo ti mám pomôcť?" Skoro by sme sa stavili, že dieťa si vyberie prvú možnosť. Veď už je dosť veľké a schopné, aby tú vaňu umylo samo.

5. Stačia dve slová, prvé z nich je meno dieťaťa

Nehovorte: „Poď si už konečne vyčistiť zuby!" Povedzte: „Eliška, zuby."
Nadmiera slov škodí. Často stačí osloviť dieťa menom a čo najstručnejšie zopakovať svoju požiadavku. „Schopnosť Dvoch slov je asi jednou z najviac rozšírených efektívnych komunikačných schopností. Šetrí čas, šetrí nervy," uvádzajú autori v knihe. A niekedy dokonca stačí len pohľad či gesto. Hlavne sa nedostať do situácie, kedy niečo musíme dieťaťu zopakovať stokrát a nakoniec mu sľúbime hračku za odmenu, aby nás už konečne počúvlo. To je nočná mora výchovy, snažte sa ju zo všetkých síl z komunikácie odstrániť.

6. Čo s tým urobíme?

Nehovorte: „Zase si rozlial vodu, dávaj už konečne pozor a okamžite to utri!" Povedzte: „Tak čo s tým teraz urobíme? Máš nápad?"
Nerozhodujte za dieťa, ako napraviť nejakú situáciu. Návrh by malo dať ono samo, tým posilníte jeho kompetencie a znovu sa vyhnete zahanbovaniu. Pýtajte sa, čo so situáciou, čo si o nej dieťa myslí, ponúknime mu aj pomocnú ruku. „Sme si vedomí, že konečné rozhodnutia v dôležitých veciach, vrátane toho, čo navrhuje dieťa, sú záležitosťou dospelého. Reč je však o spoluúčasti na veciach, ktoré sa ich týkajú, od maličkostí až po závažnejšie rozhodnutia," uzatvárajú odborníci.










Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >