7 tipov, ako zvládnuť náročný koniec zimy. Máte jej tiež už dosť?

Gabriela Bachárová, 4. februára 2019 o 12:31

Dlhočizný január je našťastie za nami, ešte prežiť február (ten je našťastie krátky) a konečne príde jar. Tiež už túžobne očakávate teplejšie a dlhšie dni, prvé slnečné lúče a spev vtákov? Ešte si chvíľu počkáme, s nasledujúcimi radami však bude to čakanie veselšie.

Zima je predsa nádherná.

Foto: Shutterstock.com

Koniec zimy je fyzicky a psychicky veľmi náročným obdobím. Zásoby síl a dobrej nálady, ktoré sme nabrali počas leta a slnečnej jesene, definitívne došli, voľno spojené s vianočným sviatkami je tiež dávno preč. A tak sa ráno budíme unavení a bez nálady. Depresia a vyčerpanosť nás neopustí celý deň.

Nedostatok svetla a chladné počasie má na ľudský organizmus negatívny, na niekoho až devastujúci vplyv. Niet sa čo čudovať, že k sebevraždám sa ľudia najčastejšie uchyľujú počas prvých jarných mesiacov, kedy už majú tmy a zimy dosť. A ani nastupujúce slniečko im to nedokáže vyhovoriť.

Asi vám nedáme žiadne svetoborné rady, veď čo tu už len vymyslieť super originálneho, ale možno si uvedomíte, že recept na zimu dobre poznáte, len ste si ho zatiaľ „neuvarili".

1. Buďte k sebe láskaví

Hneváte sa na seba, že celý deň prezívate a ste ako medveď? Ťažko výskať, keď pol roka nesvieti slnko. Nedostatok svetla spôsobuje, že sme unavení a uzívaní. Nevyčítajte si to, tým sa len okrádate o sily potrebné na zvládnutie zimy. Zvieratá to robia múdro, v zime šetria energiu a dobre vedia prečo. To len my ľudia musíme fungovať na tisíc percent bez ohľadu na to, či je vonku 30 stupňov alebo mrzne. A ešte si nadávame, že nie sme schopní podávať perfektné výkony. Zmena myslenia je nutná, je normálne cítiť sa v zime horšie.

2. Nepoddávajte sa tomu!

Na čo sa zameriate, to rastie. Túto starú psychologickú pravdu môžete s úspechom aplikovať aj na nenávidenú zimu. Buď sa budete rozčuľovať, že je vonku strašná zima, alebo si s deťmi vyrazíte na prechádzku, pozorovať zimnú prírodu. Buď upadnete do depresívnych stavov, alebo sa pokúsite s tým niečo urobiť (ak ste doteraz necvičili, určite začnite, na zlepšenie nálady postačí pár minút denne). Buď vás psychicky rozhádže šeď všade naokolo, alebo do práce vyrazíte v žltom roláku. Len sa nepoddávať.

3. Buďte čo najviac vonku

Buďte vonku tak často, ako sa len dá. Prechádzky, guľovačky, sánkovačky, bobovačky, lyžovačky. Nezatvárajte sa doma, hoci zima k tomu zvádza. A prečo si nezájsť aj na detské ihrisko, hoci to v zimných mesiacoch väčšinou zíva prázdnotou? Deti sa vybláznia, vy pritom môžete usrkávať teplý čaj z termosky. Zimná idylka. A prečo si aj trochu nezabehať? Nízke teploty neprekážajú a odmenou budú vyplavené hormóny šťastia endorfíny.

4. Zo zimy sa môžete aj tešiť

Zima nie je vôbec hrozná, to len ľudia jej dávajú také prívlastky. Skúste oceniť krásy, ktoré ponúka. Založte si napríklad album Zimná príroda a bežte fotografovať zasnežené kopce, zmrznuté bobule na kríkoch, cencúle visiace zo starých stodôl...

5. Družnosť je receptom na zimu

Zima je ten správny čas, pozvať domov priateľov na utešujúcu fazuľovú polievku alebo na pečené kura so zemiakovou kašou. Vriace hrnce rozpúšťajú chmúry. Aké je vaše jedlo na zlú náladu? Nastal ten správny čas, aby ste si ho uvarili a o radosť sa podelili s ostatnými.

6. Večer spite

Raz darmo, dostatočne sa vyspať, to je tá najlepšia rada, ako zvládnuť záver zimy. Realita je však často iná. Večer sa doháňajú pracovné resty alebo si chcete prečítať aspoň pár strán z knihy, ktorú už máte na nočnom stolíku pol roka a veľmi ste v nej nepokročili. Uprednostnite však spánok. Pokojne choďte do postele aj o deviatej večer, nasledujúci deň tak prežijete lepšie naladení a menej unavení.

7. Pomôže vám liečba svetlom?

Ak vám nedostatok svetla veľmi prekáža, môžete sa objednať na takzvanú fototerapiu alebo si špeciálnu lampu, ktorá má „suplovať“ slnečný svit, zadovážiť domov. Proti zimnej depresii to pomáha docela účinne. Liečba svetlom sa odporúča hneď ráno po prebudení, aby ste začali s dobrou náladou. A večer si ešte zájdite do sauny, nech to máte komplet a trochu sa aj ohrejete.



ANKETA:

Máte už zimy dosť?

73,9%



2,9%



23,2%










Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >