10 fungujúcich rád, ako okamžite zlepšiť vzťah s dieťaťom

Gabriela Bachárová, 8. marca 2019 o 16:18

Rodičia svoje deti milujú, ale ako často priznávajú, vychovávať potomkov je tá najťažšia práca na svete. Deti sa veľakrát nesprávajú tak, ako by sme chceli, časté sú konflikty, ktoré rodičov vyčerpávajú a deti môžu negatívne poznamenať.

Buďte s dieťaťom naplno prítomní.

Foto: Shutterstock.com

Až si niekedy hovoríme, že sme snáď deti ani nemali mať, hoci sa za tú myšlienku hneď hanbíme. Ako to urobiť, aby sme s nimi mali takmer bez námahy a okamžite o niečo lepší vzťah? Tu je desať tipov, chce to len malú zmenu myslenia.

1. Uznávajte ich

Vyjadrujte deťom čo najviac rešpektu a uznávajte ich pocity. V dobrej viere často bagatelizujeme detské trápenia či názory a myslíme si, že ich tak psychicky posilňujeme a dobre vychovávame. Lenže každý, aj dospelý chce, aby okolie chápalo, ako sa cíti. Hnevá sa dieťa? Má na to svoj vážny dôvod. Tak mu v tom nebráňte, je to prirodzená emócia. Niekam sa mu nechce? Ani vám sa všade nechce. Uznávať dieťa neznamená voľnú výchovu, určité mantinely správania sa sú nutné, ale v ich rámci sa snažte dieťa maximálne rešpektovať.

2. Dohodnite sa s nimi

Ako to urobiť, aby nás deti viac počúvali a pritom nemali pocit, že im len slepo vnucujeme svoju vôľu? Môžete sa s nimi skúsiť jednoducho dohodnúť. Prizvite ich k riešeniu vzniknutého problému. Čo navrhujú? Keď sa zhodnete, čo sa bude diať, môžete povedať: „Dobre, taká je naša dohoda. Platí?“ Dieťa tak získa pocit, že beriete jeho názory vážne a bude mať pocit kontroly nad situáciou.

3. Nechajte to tak

Rodičia majú tendenciu riešiť všetky situácie, ktoré s dieťaťom nastanú. A riešia ich často výčitkami či dokonca trestami. Máte však pocit, že by to pomáhalo? Čo môžete, nechajte tak. Správanie sa dieťaťa, ktoré považujeme zo svojho pohľadu za zlé, nie je dôsledkom nevychovanosti či snáď schválnosti, takto sa deti jednoducho správajú. Ak nastane situácia, ktorú chcete okamžite dostať pod kontrolu, zastavte sa a v prípade potreby ju riešte až neskôr, keď sa všetko upokojí.

4. Buďte naplno prítomní

Rozprávate sa s dieťaťom, ale pritom myslíte na to, čo vás čaká zajtra v práci alebo koľko toho musíte vybaviť? Deti cítia, že ste duchom niekde inde. Snažte sa preto venovať im plnú pozornosť pri rozhovore aj hre. Sústreďte sa na ne. Uvidíte, ako sa budete všetci potom cítiť lepšie.

5. Nech je s vami zábava

Spoločná „sranda“. Veľmi podceňovaná zložka rodinného života. Užijú si s vami deti dostatok zábavy, smejete sa spolu často? Alebo je to len o povinnostiach, pokynoch a konfliktoch? Deti milujú veselých rodičov, ktorí si vedia život užívať. Uznávame, rodičia sú dnes tak zavalení povinnosťami, že na nejaké „srandičky“ často nie je čas, chuť ani energia, ale na čo chcete, aby raz vaše deti spomínali?

6. Prestaňte sa pozerať do mobilov

Časté používanie mobilov či počítačov negatívne ovplyvňuje vzťah s dieťaťom. Deťom bytostne prekáža, keď pred nimi uprednostňujete nejakú obrazovku. Vnímajú to ako prejav nezáujmu. A preto technické vymoženosti odstráňte z dohľadu a buďte tu pre svoje deti, tie sú predsa oveľa dôležitejšie ako nová správa od kamarátky.

7. Zaujímajte sa o ne

Zaujímate sa o dieťa? Alebo sa len obmedzíte na večernú otázku, čo bolo v škôlke alebo škole? Odpoveď väčšinou pozostáva z jedného slovka (pochopiteľne je tým slovkom nič) a ďalej sa už nepýtame. Mali by sme sa však zaujímať nielen o to, čo sa učili na matematike alebo čo si dieťa dalo na obed, ale aj o jeho pocity. Čo ho teší, čo ho trápi? Deti sú väčšinou tajnostkárske, rodičom sa nezdôveria, ale to neznamená, že je vždy všetko v poriadku. Pýtajte sa, prejavujte úprimný záujem, veľmi tak zlepšíte svoj vzťah s potomkom.

8. Viac im hovorte o sebe

Vedia vôbec deti, kto ste, kde pracujete, čo vás teší a čo trápi, čo ste zažili počas dňa? Máme tendenciu deťom o sebe veľa nevravieť, ale práve náš život ich veľmi zaujíma. Môžete im porozprávať, aká bola dnes náplň vášho pracovného dňa, čo veselého či naopak smutného ste zažili a podobne. Aj to, aký bol život, keď ste boli malí. Nič tak deti nefascinuje, ako keď im poviete, že ste ako malí nemali žiadny mobilný telefón a niektorí dokonca nemali doma ani telefón pevný. Dajte deťom možnosť, aby vás spoznali nielen ako rodiča.

9. Píšte detskú či rodinnú kroniku

Budujte spoločný vzťah aj prostredníctvom spomienok. Založte kroniku vašeho dieťaťa či celej vašej rodiny, kam budete písať spoločné zážitky, vývoj dieťaťa, všetky zmeny, ktoré prichádzajú. Raz vám za to dieťa veľmi poďakuje, pretože bude presne poznať svoju identitu a v budúcnosti bude mať na čom stáť.

10. Zaspávajte spolu s nimi

Aj keď má vaše dieťa už desať rokov, môžete s ním pokojne zaspávať. Čítať mu, rozprávať sa, čo ste zažili, spievať si, držať sa v objatí. Je to dôverná chvíľa len pre vás. Takých nie je počas dňa veľa. A zajtra znovu a potom zasa.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >