- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Sedem zásad pre harmonické prázdniny. Najdôležitejšie pre spokojnosť všetkých členov rodiny je TOTO
Konečne sú tu! Dva mesiace prázdnin sú pre väčšinu detí splnením vytúženého sna. Ich rodičia sú však neraz nadšení už menej, mnohým pribudnú starosti, ako naplánovať program, aby boli spokojní všetci členovia rodiny. Užiť si prázdniny v harmónii nie je až také ťažké, skúste dodržať tieto zásady:
-
Vedia veľa, veľa majú, a predsa im veľa chýba. Temná stránka dnešných mladých, generácie Z
Nevedia si predstaviť svet bez sociálnych sietí, chcú mať všetko hneď, sú zavalení informáciami, technicky zdatní a – málo šťastní. Reč je o dnešných mladých, ktorým sa hovorí generácia Z.
-
Deň otcov: Otcovia kedysi a dnes. Nájdite päť rozdielov
„Veď počkaj, keď otec vytriezvie, ten ti dá!“ Hláška z komédie Slnko, seno, jahody vcelku vystihuje niekdajšie rozdelenie rodičovských rolí tak, ako si ho pamätá väčšina dnešných dospelých. Otec – hlava rodiny ide ráno do práce, ktorú zavŕši návštevou pohostinstva, doma „zaslúžene“ odpočíva a manželke pomáha s výchovou detí najčastejšie vtedy, keď treba ukázať tvrdú ruku a „chlapskú“ autoritu.
-
„Mami, povedali mi, že som osol!“ Naučte dieťa na posmešky vhodne zareagovať, postačí úplne jednoduchá veta
Deti sa hádajú a áno, povedia si pri tom aj nepekné veci. Veľa rodičov nevie, ako zareagovať vo chvíli, keď jeho dieťa príde s plačom, že ho kamarát alebo niekto iný počastoval nadávkou alebo iným prirovnaním, ktoré sa mu nepáči. Spôsobov, ako pomôcť dieťaťu, je však niekoľko.
-
„No a čo, moja vec!“ Päť vecí, ktoré nemusíte nikomu vysvetľovať
Hlavne sa nezblázniť! Psychika čerstvých mamičiek zažíva nápor – nielenže sa svet úplne zmenil vďaka novému stvoreniu, ktoré naň priviedli, okrem toho ešte čelia množstvu rád takpovediac z každej strany. Hoci ide zväčša o úprimný záujem a snahu okolia uľahčiť im to, priveľa otázok a názorov nie je vždy to, čo práve potrebujú.
-
Žite šťastnejšie. Šesť krokov, ktoré vám pomôžu zvládnuť ťaživé emócie
Hnev, smútok, úzkosť sú emócie, ktoré nás ťažia a radi by sme sa ich zbavili. Potláčať ich či sa nasilu zamestnávať niečím iným neprináša trvalú úľavu, s emóciami treba pracovať. Odborníci odporúčajú týchto šesť krokov.
-
Mami, buď pri mne... 5 dôvodov, prečo je dobré zaspávať s dieťaťom
Zaspávanie s dieťaťom bez ohľadu na jeho vek nie je strata času, aj keď mnohí to vnímajú práve takto. Ísť večer do postele zvlášť so staršími deťmi dospelých rozčuľuje, najmä matky riešia, čo všetko by za ten čas stihli – poupratovať v kuchyni, pozrieť si správy, navariť na ďalší deň, prípadne si len vyložiť nohy a mať chvíľu pre seba... Skúste však žiť prítomnosťou a namiesto uvažovania nad tým, čo vám práve uteká, si uvedomte jedinečnosť chvíle, ktorú pri zaspávaní s dieťaťom práve máte.
-
Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“
Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.
-
Nerobme z detí psychopacientov, učme ich prekonávať problémy, vyzýva bývalý minister školstva
O tom, že psychický stav našej mládeže nie je v najlepšej kondícii, niet pochýb. Pribúda detských depresií, samovrážd, prípadov sebapoškodzovania, šikany a podobne. Čo je za tým?
-
Toto od nich nemôžeme chcieť. Päť vecí, za ktoré deti rozhodne nesmú niesť zodpovednosť
Deti treba viesť k zodpovednosti, ale pozor, len za skutky, ktoré sa týkajú výlučne ich. Ak si napríklad zabudnú desiatu, budú bez nej, ak si pomaľujú stenu v izbe, budú ju mať pomaľovanú. Sú však záležitosti, ktoré hádzať na detské plecia rozhodne nemôžeme, i keď to niekedy robíme.
-
Doprajte si leňošenie bez výčitiek. Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom
Pred niekoľkými rokmi žala ohromný úspech kniha Toma Hodgkinsona Lenivý rodič. Aj keď ide sčasti o vydarený marketingový názov, na lenivosti rodičov predsa len niečo je. Sú situácie, kedy sa byť lenivým rodičom vyplatí. Dieťa má z toho oveľa väčší osoh pre vlastný rozvoj, než keď je človek prehnane starostlivý.
-
Toto musíte vyskúšať. Päť krokov na rýchle upokojenie vlastných i detských emócií, trvajú naozaj krátko
Stresu je vystavený každý z nás, vrátane detí. Podľa prieskumu traja zo štyroch mladých ľudí pociťujú denne mikrostresy a lepšie na tom nebudú ani ich rodičia. Psychologička ponúka účinnú techniku, ako si s návalom emócií rýchlo poradiť.
-
Prečo skočila žena s dcérkami v náručí do priepasti Macocha? Dôvody letnej tragédie sú známe
Bol to nesmierne smutný prípad, keď vlani začiatkom leta vybrala mladá žena z kočíka dieťa, druhé držala za ruku a napriek plaču dcérky, prosbám a výzvam ostatných ľudí s nimi skočila do hlbokej priepasti. Všetci sa vtedy pýtali: Prečo? Čo ju dohnalo k takému strašnému činu?
-
Rozchod bez scén a výčitiek. Týchto päť vecí zásadne nerobte
Rozchod je ťažký pre všetkých zainteresovaných – partnerov i deti. Práve pre ne je dôležité, ako dospelí dokážu zvládnuť ukončenie spoločnej etapy plné bolesti a emócií. Nech sa už deje čokoľvek, psychológovia pripomínajú niekoľko zásad, ktoré by mali partneri pri rozchode vo vzťahu k deťom dodržať.
-
Vychoval viacerých majstrov ČSSR v atletike: „Výkonnosť detí dnes? Na školských pretekoch som len čumel. Keď to takto pôjde ďalej, v tridsiatke budú chodiť o barlách“
Športovec a tréner až do špiku kostí, pôvodne hádzanár. V malom mestečku na východe Slovenska vychoval niekoľko úspešných generácií atlétov, ktorí získali viacero juniorských titulov majstrov Československa a dostali sa aj do reprezentácie. Dušan Lehotský v Levoči učil telocvik a viedol mladých športovcov 44 rokov. „Rodina mi občas žartom vyčítala, že sa viac starám o cudzie než svoje deti, zverencom som však nevedel povedať nie,“ hovorí.
-
Kedy dieťa naozaj odpočíva? Budete prekvapení, aké činnosti sú pre ne oddychom
Sadni si, ľahni si, oddychuj! Takto si predstavuje odpočinok väčšina dospelých. Viete ale, že u detí to tak celkom neplatí? Čo je pre ne skutočným relaxom?
-
Kľúč k dobrej nálade: Pusťte z hlavy potrebu zapáčiť sa i chyby, dôležité je TOTO
Dolieha na vás psychická jarná únava či dokonca depresia? Nemusíte sa zbytočne umárať, skúste to zobrať do vlastných rúk, pozrieť sa na veci z iného uhla, skrátka v sebe „upratajte“. Ponúkame jednoduchý a užitočný tip, ako na to.
-
Brutálne týranie detí pri Trnave: Trestanie dieťaťu k „náprave“ nepomáha, naopak. Dostáva ho do bludného kruhu, v ktorom bude trpieť celý život
Hrôzostrašný prípad týrania detí, ktorý odhalili trnavskí kriminalisti, poukázal na brutalitu telesných trestov. Trestanie detí aj v oveľa menšej miere, hoci len „jedna výchovná facka“, je však škodlivé a môže zanechať stopy na dieťati na celý život, varujú odborníci.
-
Ste toxickí rodičia? Pozor na týchto 13 znakov
So svojimi deťmi to myslíme vždy dobre, žiaľ, nie vždy je to pre ne naozaj dobré. Drobné chyby si netreba vyčítať, stačí, ak sa za ne dieťaťu ospravedlníme, o toxickom, čiže nezdravom rodičovstve hovoríme vtedy, ak má naše správanie na deti dlhodobo nepriaznivý vplyv.
-
„Dobre vychované dieťa TOTO nerobí!“ Naozaj? 9 vecí, za ktoré pred druhými nemusíte svoje dieťa ospravedlňovať
„Sú to len deti...“ Používate často túto vetu, ak potrebujete ospravedlniť nejaký nevhodný prejav svojej ratolesti pred ostatnými? Nemajte za to výčitky. Deti sú deti totiž práve preto, že sa správajú nie vždy tak, ako to od nich očakávajú dospelí. A hoci nad tým niektorí pohoršene dvíhajú obočie, naozaj sa za ne nemusíte ospravedlňovať.