Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

Patricia Poprocká, 7. júna 2024 o 05:56

Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.

Ako povedať "nie"? S citom, pokojom a rešpektom.

Foto: shutterstock.com

„V rodine by mala byť zachovaná hierarchia, ktorá sa týka rolí, napríklad že otec bude vždy otec, ale zároveň aj rovnosť, ktorá znamená ctiť si dieťa ako človeka. V bežnom živote je potrebné ich vedieť citlivo kombinovať,“ vysvetľuje princíp klinická psychologička Lýdia Adamcová.

Keď ide o život

Na otázku, kedy deťom povedať jednoznačné „nie“, má jednoznačné kritérium – keď ide o život ohrozujúcu situáciu. To je z pohľadu rodiča rôzne – niekto vidí ohrozenie života už keď dieťa na nerovnej ceste začne rýchlo behať... Ale bez extrémov: „Nie“ je potrebné, ak chce dieťa prebehnúť cez cestu plnú áut, ísť s neznámymi ľuďmi na výlet, siahne po drogách, alebo sa nebezpečne vykláňa z okna na piatom poschodí.

Aj v takom prípade je však potrebné dieťaťu zákaz vysvetliť. „Nie, lebo som povedal!,“ je to najhoršie, čo môže dospelý urobiť. „Nie, lebo spadneš,“ nie je tiež vhodný spôsob, vysielate ním dieťaťu signál pochybností o ňom.

Najlepšie je, ako vo väčšine názorových stretov, hovoriť o sebe a svojich pocitoch. „Cítim sa vydesená, keď ťa vidím vykláňať sa z okna. Budem spokojnejšia, ak zostaneš takto,“ je napríklad vhodná forma, ktorú odporúča aj Naomi Aldort, rodinná poradkyňa, autorka knihy Vychovávame deti a rastieme s nimi. Pozor ale na formuláciu: „Veľmi si ma vydesil“ – to už opäť nehovoríte o sebe, ale vyčítate dieťaťu.

Vysvetľujte aj otázkami

Ak si dieťa neuvedomuje hroziace nebezpečenstvo, napríklad v prípade výletu s cudzími ľuďmi alebo vyskúšania drog, je úlohou dospelého vysvetliť mu ho. Samozrejme, pokojne, s ohľadom na detské postoje a predstavy o veci. Najlepšie je, ak dieťa príde na podstatu toho, čo mu chcete povedať, prostredníctvom otázok, ktoré mu rodič kladie.

Platí to aj v prípade, ak dieťaťu potrebujete vysvetliť, že nemôže jesť sladkosti, pretože má nadváhu, alebo že výlet do lesa bude prospešnejší než hra v tablete.

Hovorte pravdivo

Pokojne povedzte „nie“ napríklad aj v obchode, ak sa dieťa dožaduje zbytočnosti. Ako vysvetľuje Lýdia Adamcová, jeho potreba mať stále niečo nové býva zväčša odrazom nejakej inej nenaplnenej túžby, depresie, nedostatku lásky či záujmu. Nákup nových vecí však podstatu nevyrieši.

„Ak dieťaťu nechcete niečo kúpiť, povedzte mu otvorene, že je to zbytočné, alebo že už má podobnú hračku. Nevyhovárajte sa na nedostatok peňazí, lebo deti potom sústreďujete na potrebu mať peniaze a materiálne hodnoty,“ zdôrazňuje Lýdia Adamcová vo svojich Princípoch výchovy.

Ako vysvetľuje, v praxi sa stretáva s tým, že deti potom v testoch často píšu: „prajem si, aby sme mali viac peňazí“, alebo „aby sme boli bohatí“, len aby si mohli kúpiť viac hračiek.

Aj „nie“ môže znieť ako „áno“

„Nie“ môžete v niektorých prípadoch povedať aj s rešpektom voči dieťaťu. Deti si totiž nie vždy uvedomujú, že robia zle. Je rozdiel, ak príde napríklad trojročné dieťa do izby v zablatených topánkach, a vy ho prísne napomeniete, že toto sa nesmie, alebo keď ho zoberiete za ruku a skonštatujete: „Ty si prišiel dnu a máš zablatené topánky, daj, vyzujeme ich.“ Ak budete v pohode, vy, a teda aj dieťa, môžete skôr čakať, že vám následne aj pomôže s čistením koberca, než keď ho najprv okríknete.

Naomi Aldort pripomína, aby ste deťom prejavili pochopenie, aj keď sa im aktuálna realita, ktorej sa musia prispôsobiť, nepáči. Rodičia môžu byť k nahnevaným deťom láskaví a zároveň si trvať na svojom. Ako vysvetľuje vo svojej knihe, dieťa nemôže svojvoľne rozbíjať taniere, a rovnako rodič nemôže zmeniť chod sveta tak, aby bolo dieťa vždy spokojné.

Ak napríklad musíte niekam odísť, ale dieťa by radšej zostalo doma, čo však nie je možné, nechajte ho prejaviť hnev, ukážte pochopenie: "No samozrejme, kto by sa nehneval, keď musí robiť niečo proti svojej vôli..." Zo zároveň trvajte na tom, čo sa musí robiť.

Dieťa je dosť silné, aby zvládlo aj nepríjemné veci, najlepšie to dokáže, keď bude cítiť u rodiča podporu a pochopenie pre svoje pocity.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >