NÁZOR Chránime deti, samozrejme. Ale až tak, že strácajú základné zručnosti

Patricia Poprocká, 18. augusta 2024 o 05:47

Bezpečnosť nadovšetko, je hlavným heslom dneška. Bezpečne doma, bezpečne na bicykli, bezpečne vonku, len aby sa niečo nestalo. Isteže, pred nebezpečenstvom treba deti chrániť, nie však za cenu toho, že im uberieme možnosť naučiť sa problémy riešiť a získať zručnosti, ktoré by mali byť pre ich vek prirodzené.

Mami, drž ma! Ale nie príliš pevne.

Foto: Shutterstock.com

To, že mamičky dohliadajú na svoje deti na detských ihriskách, sme si už zvykli. Mnohé v snahe uchrániť dieťa od pádu obetavo pobehujú od preliezky k preliezke, kam si ich ratolesť práve zmyslí, aby v prípade potreby poskytli pohotovú ochranu. Či je to potrebné, resp. či nie je lepšie nechať na dieťati, nech si samé zhodnotí svoje sily a možnosti, je otázka, ktorú nech si zodpovie každý rodič sám. U mnohých preváži argument, že malé dieťa ešte nemá dostatočný úsudok.

Hm, dajme tomu. Ak mu však neposkytneme v ranom detstve priestor, aby si ten úsudok dokázalo vytvoriť a poznať svoje hranice, kedy teda? Potom sa plynule dostávame k ďalšiemu novému obrázku dneška – deti sa hrajú na ulici pod dozorom dospelých. Normálne si kopú loptu, bicyklujú hore dolu, ale stále pod dozorom.

Poviete si možno, že chvalabohu, že sa aspoň na tej ulici hrajú, že nesedia doma s mobilom v ruke. Áno, stále je to ten lepší prípad, ako však majú deti získavať prirodzenú silu a zodpovednosť, keď sú stále pod ochrannými krídlami? V škole na nich dohliadajú učitelia, na krúžkoch tréneri a vedúci, na ulici rodičia či starí rodičia...

Kde sú tie časy, keď sme sa my v ich veku hrávali na ulici, u susedov, alebo v prírode stavali bunkre? Rodičia vedeli, že sme vonku a našou povinnosťou bolo prísť domov včas, aby sa o nás nebáli. Aj sme to dodržiavali, samozrejme, lebo neboli mobily, cez ktoré by sme poslali stručnú správu „budem meškať“ a vedeli sme, že následky neskorého príchodu domov by boli pre nás nemilé.

Podobne je to aj pri domácich prácach, pri ktorých sme chtiac-nechtiac pomáhali. Upratať si izbu, povysávať, vyniesť smeti, utrieť prach, dokonca prášiť koberce pred Vianocami či umývať okná, to akosi samozrejme patrilo k detstvu. Dnes? „Dieťaťu nepatrí do rúk nôž, dieťa nemá čo pomáhať pri varení, čo keď sa popáli, poreže, inak poraní?! Čo ak vypadne z okna, ak ho bude umývať? Čo ak...?“

Kuchyňa i celá domácnosť však boli rovnako nebezpečné aj za našich detských čias a – predsa sme tu. Naučili sme sa variť, čistiť zemiaky, mrkvu, šikovnejší aj piecť koláče. Isteže, aj za cenu občasných úrazov, ktorým sa človek nevyhne pri čo akej pozornosti. A od ktorých neuchránime ani dnes naše deti, čo ako chceme.

Dnešné deti však prílišným ochranárstvom uberáme o možnosť učiť sa, o možnosť vysporiadať sa s nezdarmi. Chceme im zabezpečiť – čo vlastne? Pohodlie, komfort, na čo? Aby nevedeli, čo s ním a následne čo so sebou?

Výsledkom je, že 11-ročný chlapec sa dnes bojí otvoriť rúru na pečenie, celkom vážne presvedčený, že sa popáli. Na dieťa, ktoré si ide odkrojiť chlieb, pozeráme takmer neveriacky, nehovoriac o takom, ktoré si dokáže opraviť defekt na bicykli alebo dokonca uvariť cestoviny či praženicu. „To naozaj? Nebojíš sa, že si ublíži?“ Deti bez prilby na bicykel ani nesadnú a keď majú ísť niekam do obchodu alebo si samé niečo vybaviť, len bezradne krčia plecami alebo sa obzerajú, kto by im pomohol.

Samozrejme, chráňme deti pred nebezpečenstvom, ale tým skutočným. Učme ich ťažkosti zvládať – ako prechádzať cez cestu, aby ich nezrazilo auto, ako sa pri krájaní neporezať, ako sa nespáliť pri otváraní rozhorúčenej rúry. Namiesto toho, aby sme nad nimi držali ochranný dáždnik, umožnime im kontakt s nebezpečným, aby ho vedeli rozpoznať a poradiť si s ním. Zvládnu to.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >